Alkohol a lezení

Stejně jako u vodáků, lezci mají tendenci k pití během své milované aktivity. Ať jde o pivko před lezením, během lezení nebo po lezení, sklony k tomu, zejména za krásných slunečných dní, jsou. Dneska se pobavíme o tom, jaký dopad má na lezce alkohol. Kdy pít, kdy nepít a jak to ovlivní náš potenciální život, pokud se opravdu nehezky zraníme. Pamatujte ale, že ať v tomto článku napíšu cokoliv, to pivko po lezení ve vedru si rád dám i já!

Hostinec Dívčí Skok, Alkohol a lezení
Hostinec Dívčí skok
Trpasluj, Skalky pod Nebušicemi, Alkohol a lezení
Trpasluj, Skalky pod Nebušicemi

Všeobecně

Alkohol je mnoho věcí. Od sociální lubrikantu, přes morálový boost až po příjemné pití s kamarády. Alkohol má na lezce vliv ale hned v několika rovinách. Těmi jsou zdravotní (z pohledu zotavení), bezpečnostní (alkohol a bezpečnost nejsou přátelé) , psychologické (pivo na morál) a pojištěnecké. V následujících řádcích budeme operovat zejména s ideou piva. Jelikož pro Čechy zejména, je pivo téměř synonymní pití, které se pojí velice dobře i s lezením. Ať pijete co pijete, poučky zůstávají stejné. Je nutné říct, že všeho s mírou. Pokud do sebe během lezení hodí 8 piv a vesele pokračujete dál, tento článek není úplně pro vás.

Zotavení po lezení

Toto je část, která je zejména důležitá pro tvrdě lezoucí lezce a pro ty, kteří zápasí se zraněním. Alkohol do jisté míry zpomaluje zotavování těla po náročné fyzické aktivitě. Tedy, pokud jedete pravidelný cvičební, lezecký režim nebo zápasíte se zraněním, je lepší pivko po lezení vynechat. Je totiž lepší, nechat tělo zotavit se a zlepšit a pivo nechat na den po.

Psychologické

Lezení je morálový sport, zejména pak sportovní nebo tradiční lezení. Jak víme (mnoho z vlastní zkušenosti), dostatečné množství alkoholu zvyšuje odvahu (sociální, i lezeckou). Není nic snazšího, než si před děsivou cestou dát pivo na morál. Do jisté míry to samozřejmě funguje. Díky tomu, že alkohol má přímý dopad na psychiku, pivko na morál funguje (samozřejmě kus od kusu). Jak jsem ale říkal, vše v mezích!

Bezpečnostní

Teď už se dostáváme k hlavním problémům, které jsou s alkoholem spojené. Tím je bezpečnost. Je důvod proč je nesmí pít a řídit, operovat spoustu věcí, pracovat atd. Naše schopnosti se snižují a chybovost se zvyšuje. Může to být jen o pár procent, ale to není šance, která je velice příjemná, když lezec visí na laně. Ještě horší to pak je, když jistí.

Zvýšená chybovost v lezení, nezní nijak hrozně. Nejspíš si říkáte, že alkohol a lezení nemůže být tak hrozný. Jen o pár % větší chybovost za to pivko stojí. Lezení na laně bývá ale velice často vše nebo nic. Jen zlomek vteřiny rozhodne, jestli váš lezec (v případě jističe) neskončí jako placka na zemi. 9/10 momentů může být vše v pořádku. Poslední ale odnesou někoho kosti, za čož to nestojí.

Pojištění

Lezení je riziková aktivita, tzn. velmi náročně pojistitelná. Při zranění, ke kterému dojde během rizikového sportu (jako je lezení) se pojišťovny budou z placení pokoušet vykroutit. Není tedy úplně moudré, jim práci ulehčovat tím, že bychom v sobě měli v době zranění alkohol. Jakmile dojde ke zranění, které povede do nemocnice, je skoro garantované že dojde k testu na alkohol. Jakmile je přítomnost alkoholu v těle prokázána, pojišťovna neplatí.
Proto je mnohem lepší nechat pivo na době po lezení, když jsme zdraví, nezranění a s minimální šancí potenciálního dalšího zranění.

A jak tedy?

Pokud tedy jde o alkohol a lezení, jsme si všichni vědomi, že čas od času na pivko po lezení dojde. Tuplem pak ve vedru a létě. Jak nám všem říkali rodiče, vše v moderaci. Moderace je případě debaty alkohol a lezení pití po po lezení. Valná většina z nás nejsou profesionální lezci, hard senders nebo lidi, kteří projektují 9b+. Pro nás smrtelníky, to občasné pivko po lezení rozhodně nikomu neublíží. Je ale rozhodně lepší, aby to bylo pivko PO lezení, ne během.