Jak na bezpečný urban bouldering

Urban bouldering a zejména bezpečný urban bouldering je téma dnešního dne. Jelikož jde o velice specifickou lezeckou disciplínu, pojí se s ní konkrétní problémy a nutnosti. Urban boulder mění skálu a často pochybná dopadiště za rovné dopady, odpadky a lidi. Proto se dneska podíváme na to, jak mít bezpečný urban boulder. Primárně ale nejde o legalitu, tu jsme řešili jinde, byť tu bude trošku figurovat.

Metronom, Urban boulder
Letenský Metronom

Na co se soustředit?

Když se pohybujeme s bouldermatkou ve městech, je pár věcí, na které se musíme soustředit. Některé jsou stejné jako při lezení na skalách. Část je ale urban-specifická. Na co se tedy chceme soustředit? Zejména na legalitu, materiál, lidi a okolí. Legalitu protože je dobrá šance že pokud tam nemáme být, nebude to dobré lezení. Materiál stěny udá to, jaká je šance že nečekaně klouzneme a lidi a okolí pak dodají zbytek. Jestli na nás zavolají policii, kolik je okolo střepů a bordelu atp.

Legalita

Jak jsem zmiňoval výš, tento článek není o tom jestli je buildering legální nebo jak si najít legální spot. Je dobré se držet starých známých legálních míst. Ne jen protože se tak vyhneme opletačkám, ale protože jsou zalezené a více méně bezpečné. Máte tu jistotu, že se s vámi nezřítí zeď nebo nespadnete do hory sutin. Zkrátka tam, kam chodí jiní lezci je větší šance, že se nic nevysere.

Materiál

Když jde o to, jak zajistit bezpečný urban boulder, nesmíme zapomenout na materiál na kterém lezeme. Urban se skládá hlavně z cihel (různých materiálů), kamenných bloků a spár. Najdeme ale i jiné materiály, podle toho kde jsme. Co je tu ale důležité je být si vědom na čem lezeme.

Příklad:

  • Pražská Náplavka je z pevných kamenných bloků, které nekloužou a nelámou se. Není tedy moc co řešit.
  • Most ve Stromovce je z pískovcových cihel, které se lámou a drolí. Kdykoliv tedy můžete vysolit nebo spadnou ze zlomeného chytu.
  • Metronom na Letné je z pevných bloků, které jsou ale bohužel posprejované a tedy kloužou. Můžu tedy kdykoliv klouznout a letět.
  • Olomoucké hradby jsou z pálených cihel a skály. Jsou pevné ale hrozí že klouznutí na cihle povede k pádu na členitou skálu.

Materiál (stejně jako na skalách) určí to jaká je šance že klouznete nebo že se něco zlomí. Vědět jaké je riziko nečekaného pádu přímo ovlivňuje to, kolik si vzít matrací a kamarádů.

Lidi a okolí

Lidi jsou největší proměnná v urban boulderingu. Nejen že s lezci můžou interagovat (v dobrém nebo naopak), také ale produkují odpadky, hluk atd. Urban je specifický tím, že se ne-lezců nedá zbavit a musíme s nimi pracovat. Největší rizika, která tu hrozí, pochází právě od lidí. Všude se dá narazit na vola. Tupec vás může zkusit strhnout ze stěny (protože si myslí že ji ničíte), odkopnout bouldermatku, vyrušit otázkami nebo dialogem při lezení nebo, ale to se nám zatím nestalo, pokusit se vás okrást.

Lidé nejčastěji…

Většina lidí nemyslí věci zle a jsou pouze zvědaví. Když ale jde o bezpečný urban bouldering, i to nás může rozhodit. Proto je potřeba jít na urban s tím, že lidi jsou faktor se kterým se počítá. Ideální příklad toho jsou Náplavka a Letná. Na Náplavce jsou „lidé na čumendu“, kteří občas zakopnou o matrace nebo na vás budou dlouze koukat. Na Letné je pak lid všude! Včetně topu metronomu. Může na lezce spadnout odpadek, střepy atp. Klíčem je pamatovat na lidský faktor.

Okolí…

Bohužel město není tak čísté, jako například Kras nebo Šárka. Válející se střepy, odpadky, plechovky nebo celé flašky zaseklé ve spárách. To je běžná situace na urbanu. Není od věci si sebou brát pytel (pytlík) na odpadky a bordel a malé košťátko nebo smeták na střepy. Je téměř garance toho, že budete kolem sebe mít odpadly a sklo a nic není horší než na něj holou nohou šlápnout (i s lékárničkou) nebo si tím zničit lezku a posílat na resole.

Krok za krokem: Jak zajistit bezpečný urban bouldering

Je tedy otázka jak si zajistit co nejbezpečnější urban bouldering session. My to děláme v následujících krocích:

1. Kam půjdu – TOPO, dopady
2. Jaké to tam je? – Materiál, lidé, bordel
3. Zajištění dopadiště – Sklo, top-out, lidé okolo
4. Nečekané pády? – Jaká je šance, že klouznu kde nechci

1. Kam půjdu?

První klasický krok je zjistit kam jít. Jestli je nějaký průvodce, diskuze a doporučení kolem oblasti, jaké tam jsou dopady, obtížnosti atd. Zkrátka to, co se dělá i na skalách.

2. Jaké to tam je?

Urban má výhodu toho, že se jde podívat (často pres google street view) jaké jsou na místě podmínky. Jestli je stěna posprejovaná, jaký je materiál, kolik je v okolí odpadků, jestli jde o frekventované místo lidí (Letná) nebo zda je kousek od místa skládka bordelu (Most Barikádníků).

3. Zajištění dopadiště

Když už dorazíme, shrábneme nebo zameteme střepy, klacky a jiné věci mimo naše dopady a topy. Zmizí flašky, plechovky, obaly a jiné věci, které by mohly zranit nás nebo poškodit materiál, který máme. Zároveň rychle koukneme na to, jaké je kolem nálada. Zda lidi pijí, kde se shlukují atd. Cílem je najít potenciální problematické jedince (kteří většinou nejsou).

4. Nečekané pády

Poslední krok je kouknout na cesty a na to, jestli není někde místo kde hrozí nečekaný pád nebo klouznutí. Pokud něco takového je, dáme pod to extra matraci nebo to jen máme na vědomí, aby z toho nevznikly zbytečné potíže.

Kolem a kolem…

Když se to takhle podá, může se zdát že snaha mít bezpečný urban bouldering je náročná. Ale není tomu tak. Většinou stačí přistupovat k lezení stejně, jako to děláme na skalách. Tedy zodpovědně a ohleduplně. Urban má nějaká svá specifika, ale ta se dají jednoduše ošetřit, pokud o nich víme. Hlavní je nebýt při lezení debil, chovat se slušně a zamést si střepy.