DIY – Lezecká lékárnička

Zranění jsou něco, co nikdo nevyhledáváme. Bohužel se jim vždy nemůžeme vyhnout a nehody se stávají. Když se nám nějaké zranění stane uvnitř na jedné z organizovaných stěn, je řešení přímočaré a rychle zajištěné skrz členy týmu nebo okolní lezce. Venku je to však něco jiného. Když lezeme venku, je fajn mít sebou mít něco jako je lezecká lékárnička. Nikdy totiž nevíme, kdy se může něco stát nám, našim parťákům nebo lidem okolo.

VARP, lezecká lékárnička, náplasti, lezecký štand
Štand, Tatry

Kupované vs. Domácí

Lezecké lékárničky jsou, stejně jako například KPZ, často kupované už složené a připravené na použití. Na těchto předpřipravených lékárničkách není nic špatného. Jsou ale designované na určitou věc, která se ne vždy musí hodit na skalní lezení. Z toho důvodu máme osobně radši námi připravené lékárničky, kde jsou věci pro lezce. 

Samozřejmě tím neříkáme, že si musíte neprodleně vytvořit vlastní lékárničku a koupenou zahodit nebo naopak, koupit velkou lékárničku na lezení za několik tisíc. Jde o to mít něco, co je praktické, malé a v čem se vyznáte a hlavně s čím umíte

Jak začít?

Jak začít s tvorbou něčeho jako je lezecká lékárnička? Je to překvapivě jednoduché. Prvním krokem je mít něco, do čeho obsah lékárničky dát. Pouzdra na autolékárničky, maličké lodní vaky nebo pouzdra na osobní hygienu jsou ideální pro potřeby malé přenosné lékárničky. A pokud se vám podaří zpotřebovat starou autolékárničku tak Hurá! Máte velkou část práce hotovou.

VARP, lezecká lékárnička, DIY
Lezecká lékárnička, kompletní

Obsah lékárničky

Takže co vlastně do nově nalezeného pouzdra nacpat? Podle velikosti tašky, kterou jste našli, se tam pokusíme dát šest hlavních věcí. Nějaké základní léky, věci proti krvácení, dezinfekci, něco malého na popáleniny (nejspíš od lana) a nějaké fixační prostředky. Zkrátka věci, které bychom nejvíc mohli potřebovat u lezeckých zranění.

1. Základní léky

Nějaký základní sortiment léků je dobrá volba do každé lékárničky. Nějaký ibuprofen (Brufen nebo Ibalgin) nebo paracetamol (Paralen, Panadol) na bolest jsou vždy dobrá varianta. Už jen protože nic nezkazí den venku tak jako bolest hlavy nebo zubů. Další léky, které se hodí jsou ty na zažívací problémy jako jsou například Endiaron nebo živočišné uhlí.

Nadepsání léků patří pro všechny, které to nemají na obalu (viz. náš Nimesil a Smecta). Doporučujeme nadepsat léky jejich jménem, použitím a datem spotřeby.

VARP, lezecká lékárnička, léky
Základní léky

2. Krvácení a poranění kůže

Roztržená kůže, rozbitá kolena a lokty, malé štámy. To vše patří k lezení. Když už se nám teče krev, je občas fajn si ji moct zastavit. Základní směs náplastí, krytin na rány a rychlostehů je příjemný základ lezecké lékárničky. Na větší rány je pak fajn mít obvazy s polštářky, ale k nim se ještě dostaneme.

VARP, lezecká lékárnička, náplasti
Náplasti a dezinfekce

3. Dezinfekce

Dezinfekce jde ruku v ruce s ranami. Zejména pak pro lezce, kdy poranění kůže jsou často spojeny se špínou a kameny. Rozhodně nechceme, aby nám prsty hnisaly. Proto plácněte na poraněná místa po lezení dezinfekci, ať s tím nejsou problémy.

V mé lékárničce je betadine, jelikož je pro osobní použití a nemám alergie. Pro ty, kteří ale mají okolo sebe lidi s množstvím alergií nebo netolerancemi na některé dezinfekce, doporučujeme se poptat a zvolit tu, která bude vhodná pro co nejvíce lidí

4. Popáleniny

Popáleniny nejsou něco, co musíme příliš řešit. Je ale určité riziko, že se u lezení spálíme o lano nebo o skálu (ano, stává se to). V ten ojedinělý moment je krásné mít sebou něco malého na spáleniny. V autolékárničkách bývá vlastní obklad na popáleniny. Často ale stačí voda či dezinfekce na vymytí rány a následné zakrytí, aby rána nezačala hnisat.

5. Fixace

Poslední hlavní věc, která do lékárničky patří, jsou věci na fixaci zranění. Obvazy, obinadlo a tomu podobné věci. Jako jistý základ jsou fáče s jedním až dvěma polštářky, obinadlo, obklad na ránu a něco, čím tyto fáče udržet na místě. K zahození není ani jeden trojcípý šátek. 

I tyhle věci se dají najít v každé autolékárničce nebo za málo peněz koupit v lékárnách. Proto bychom se nebáli jich koupit více, jelikož se používají častěji, než např. obklad na popáleniny.

Obvazy s polštářky

6. Další věci a bonusy

Pokud chcete mít lezeckou lékárničku opravdu precizní, doporučujeme do toho přihodit i pár dalších věcí. Zároveň je tam můžete hodit i když máte přebytek ze staré autolékárničky. Pomůcky se tu neztratí.

První co jsme dali do naší lékárničky byla izotermická fólie. Nic neváží, stojí pár korun a opravdu zahřeje, když je to nutné. Dále jsme ze staré autolékárničky použili gumové rukavice a nano roušku pro první pomoc (i když nepředpokládáme, že bychom to někdy použili) a nůžky na stříhání látky a obvazů. Poslední věc, kterou v lékárničce nosíme (nebo spíše nosím) je pryžové škrtidlo. To se ale vyplatí nosit pouze těm, kteří vědí jak se používá a zkoušeli si to několikrát v praxi, ne jen teoreticky v učebně.

Tyto poslední věci jsou ale opravdu jistou třešničkou na dortu lezecké lékárničky. Nejsou nutné, ale rozhodně potěší.

Bonusové věci

Co je nejdůležitější?

Je hezké mít připravenou lékárničku. Ještě hezčí je nemuset ji nikdy použít. Když na to ale dojde, je potřeba vědět, co s jednotlivými věcmi dělat. Mít je a neumět je použít je totiž zbytečné. Proto na vás apelujeme, seznamte se a své lezecké parťáky s obsahem své lékárničky. Osahejte si pomůcky a zkuste si je cvičně použít (ideálně ne všechny kusy, ať je máte sterilní).

Perfektní by bylo si jednou za čas obnovit své znalosti nebo si zajít na kurz první pomoci, ale až tak daleko vás tlačit nebudeme. „Postačí“ umět ošetřit základní rány sobě, druhé osobě a vytočit čísla 112, 155 nebo 150. A hlavně myslet na bezpečí dřív, než se něco podělá!

Rozřízlý prst, Divoká Šárka