Co čekat od Her v Paříži?

Olympijské hry v Paříži se blíží. Je tu opravdu mnoho otázek na to, co čekat od Her v Paříži. Jací jsou setters, co je za trendy v cestách, kdo jsou favorité, jaké je bodování a jaké klimatické podmínky lezce v Paříži čekají. Na to vše se dnes podíváme a zkusíme na ně odpovědět.

Generováno skrz Copilot AI
Generováno skrz Copilot AI

Routesetters?

Bez pořádných cest se lézt nedá. Na minulých OL jsme viděli kontrast boulderů, kde snad všichni flashli první boulder, ale nikdo nevylezl poslední. Nebyla to příliš dobrá podívaná, proto se tentokrát koukneme na to, kdo bude na Hrách stavět.

JménoStát
Garrett Gregor (head setter)USA
Olga NiemiecPOL
Tomasz OleskyPOL
Remi SamynFRA
Tsukasa MizuguchiJPN
Boulder Routesetters
JménoStát
Martin Hammerer (head setter)AUT
Akito MatsushimaJPN
Adam PustelnikPOL
Brad WeaverUSA
Jan ZbraněkCZ
Lead Routesetters

Klimatické podmínky

Narozdíl od Tokia, nebude podmínky v Paříži tak strašná. Teplota se ve městě pohybuje kolem 26 stupňů. Vlhkost vzduchu je pak kolem 60 %, což není ideální pro lezení, ale rozhodně to není tragické. V porovnání s Tokiem, kdy byla teplota kolem 30 stupňů a vlhkost kolem 80 %, bude Paříž krásná. Výsledkem bude to, že na Hrách ´24 nebudou atleti trpět na příšerně zpocené ruce a kluzké chyty a v ideálním případě nebudou ani muset trénovat v sauně, jako minule Ondra.

Bodování a medaile

Jak už víte, medaile jsou v Paříži rozdělené na kombinaci boulder + obtížnost a na rychlost. Tzn., už nebudou rychlostní lezci zbytečně trpět na stěnách a sportovní lezci nebudou muset běhat vertikálně. Bodování pro kombinaci bude následující. Půjde o bodový součet mezi lanem a boulderem.

Na laně dostane lezec body podle toho, jak daleko se dostal. Za každý chyt jsou body, podle toho jak vysoko chyt je. Celkem může lezec získat 100 bodů.

31 – 40: 4 body za každý
21 – 30: 3 body za každý
11 – 20: 2 body za každý
1 – 10: 1 bod za každý

Na boulderu se udělují body podle toho, jaké milníky lezec překročil. Na boulderu jsou 2 zóny a top. Pokud boulder flashne, získá 25 bodů. Celkem za kolo může dostat maximálně 100 bodů. Pokud netopne, dostane body podle zón. Za každý zmařený pokus se odečítá 0,1 bodu.

Top: 25 bodů
2. zóna: 10 bodů
1. zóna: 5 bodů
Nepovedený pokud: -0,1 bodu

Body získané za každé kolo se sečtou a ti s nejvíce body vítězí. Velice jednoduchý systém, který by měl zabránit zmatkům a šarádám v žebříčku, které jsme viděli na minulých Olympijských hrách v Tokiu.

Trendy v cestách?

Za posledních par let jsme mohli pozorovat proměnu v tom, co se považuje za soutěžní cesty. Od těžkých statických pohybů na malých lištách máme nyní dynamické skoky a parkourové pohyby na lezecké stěně. Jde to mírně kontroverzní proměna, ale něco, s čím nic neuděláme. Otázka ale je, co čekat od Her v Paříži?

V rámci settingu cest na boulderu můžeme počítat s klasickou kombinací jednoho slabu, silového boulderu, dynamického a jednu „divokou kartu“. Je těžké v tomto ohledu odhadnout, na co se stavěči zaměří. Vzhledem k novému bodování, nejspíš ale neuvidíme příliš mnoho „paddle dynos“. Naopak myslím, že se můžeme těšit na těžké přechody mezi zónami a samozřejmě, dual-texture chyty.

Na laně nás pak dle našeho názoru čeká klasická podívaná na náročnou cestu, dělenou na 3 části. První s cílem silově lezce vysílit (v převisu), pak náročnou přechodovou a poslední technickou, s cílem shodit vyčerpané lezce před topem.

Favorité

Asi by to nebyl dobře odvedený článek o tom „Co čekat od Her v Paříži?“, kdybychom se nevěnovali alespoň trochu hlavním favoritům a těm, které stojí za to sledovat.

Ženy (alias Janja jde pro druhé)

V rámci ženské skvadry jsou predikce celkem jednoduché. Janja Garnbret je jasná favoritka na zlato. Hned za ní je kombinace týmů Japonska a USA v podobě Miho Nonaka (2. Tokio 2020), Ai Mori, Brooke Raboutou a Natalie Grossman. Velkou šanci má také Oriane Bertone z Francie.

Muži (noví mladí)

U mužů jsou predikce mnohem náročnější. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby na pódiu stanul Ondra a Schubert. Je ale opravdu velká šance, že se na pódiu objeví někdo z nových mladých lezců. Zejména doporučujeme sledovat (mimo Narasakiho) japonského Anraku Soratu, Dohyuna Lee (KOR) a už ikonického Collina Duffyho (USA).
Tipnout ale kdo se zmocní medaile v Paříži je v případě mužů opravdu náročné, jelikož je zde více balancovaných závodníků.