Adam Ondra

NárodnostČeská republika
PřezdívkaThe Spider
Datum narození05.02.1993
Výška185 cm
Ape index+0 cm
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchsouběžný MS bouldering a lead, 2014
Nejtěžší cestaSilence, 9c (XII+)
Nejtěžší boulderLedoborec, 8C+ (V16)

Adam Ondra je jedno z nejznámějších jmen lezeckého světa, a to jak na sportovní scéně, tak ve světě skal. Adam je jedna z hlavních ikon. První lezec, který vyhrál zároveň mistrovství světa v boulderingu i lezení na obtížnost, mezi prvními Olympioniky a první clověk, který vylezl 9b+ a 9c.

Adam je ostřílený lezec s bohatou kariérou a spoustou ocenění. Za pasem má přes 30 zlatých medailí ze všech soutěží, od IFSC, přes MS ČR až po Arco Rock Masters. Ještě bohatější je jeho skóre skalních přelezů, mezi kterými je několik FA 9b, 9b+ i 9c, notorická cesta Silence.

Kariéra

Soutěžní kariéra Adama Ondry je plná medailí ze všech soutěží světa. Ondra začal soutěžit už jako dítě. Jeho první opravdu velké úspěchy přišly, když získal 2x za sebou zlato na světovém šampionátu pro mladistvé. První tituly mistra světa získal jako junior (´07, ´08). Bylo by opravdu nadlouho. Celkem stál 7x jako zlatý mistr na Arco Rock Masters, 5x zlatě na světovém šampionátu a 7x se stal celkovým mistrem světa.

Adam má ve své kariéře občasné odmlky. Ty ale vyplňuje skalním lezením a domácími šampionáty. Mistrem Čech se stal už několikrát, tak, že to už ani není překvapivé. Adam bohužel nestál na pódiu na posledních Olympijských hrách v Tokiu, což ale snad vynahradí letos v Paříži.

Skalní lezení

Jelikož Adam Ondra začal lézt v šesti letech, má přes dvacet let skalních výstupů. První 9a zdolal už ve 13ti letech. První ikonickou cestu – Action Directe 9a – sendnul o dva roky později (´08). Následně začala dekáda dominace Ondry, když si připsal hned 3 FA v obtížnosti 9b+. První cestou byla Ondrova Change v Norsku, pak Sharmy La Dura Dura ve Španělsku a Vasil Vasil v Krasu. Další milník prorazil v roce 2017 s cestou Silence 9c.

Ondra má seznam těžkých přelezů stejně dlouhý jako jeho soutěžní úspěchy. Celkem má 4 9b+, přes 20 9b a nespočet 9a a 9a+. Onsightnul 4x obtížnost 9a a má flash až k 9a+.

Byť je sice dominantně sportovkář, drží i těžké výlezy na českém písku, gritstone v UK, tradu a boulderu. Čerstvě má výlez tradiční cesty Bon Voyage – E12 (9a) a opravdu hodně těžkých cest na písku (jako Zpřítomnění XIb v Labáku). Na boulderu má 4 výlezy obtížnosti 8C+ (V16) a 10 cest až k 8C/+.

Mimo lezení

Lezení „žere“ hodně Adamova času. Má vystudového bakaláře ekonomie z Masarykovi univerzity v Brně, ale oboru se nevěnuje. Když už neleze, věnuje se svému YouTube kanálu, stěnám v Brně a spolupráci s ostatními tvůrci a partnerům, jako je Mammut nebo La Sportiva. Celkem čerstvě má také syna Huga, takže stále větší část života zabírá rodičovství.

Na závěr

Adam je legenda lezení ve všech smyslech. Je téměř perfektní lezec, jak na skalách tak na soutěži. Je jedním z hlavních influencerů v oblasti lezení a propagátor sportu. Velice dobře se Adam sleduje na YouTube a skrz jeho Instagram, kam přidává pravidelně příspěvky ze svého života, projektů a lezení.

CestaObtížnostVýlez
Silence9cFA
Change9b+FA
La Dura Dura9b+FA
Vasil Vasil9b+FA
Supercrackinette9a+Flash
Il Domani9aOS
TCT9aOS
Ledoborec8C+FA
Brutal Rider8C+FA
Skalní výlezy Adama Ondry
Adam Ondra na kvalifikacích IFSC Praha závody bouldering
RokSoutěžPost
5xSvětový šampionát (B,L)1.
´09,´10,´15Mistr Světa (B,L)1.
´19, ´22Mistr Evropy (L)1.
Adam Ondra – IFSC golden memories

31 comments

Vlákno uzavřeno.