Kompletní návod na: Bouldering a lezení v létě

Polovina léta je za námi a směřujeme do srpna a největších veder roku. Pro lezce je to trošku hořko sladké, protože se nám pojí krásné počasí léta a příšerné lezecké podmínky. Jak se s tím vypořádat a poradit si s parnem – stejně jako se zimou – zkusíme rozklíčovat tu. Tak tedy hurá na lezení v létě.

Kdy a kam jít

V létě, více než kdy jindy, nám záleží na tom kdy a kam jdeme lézt. Některé sektory totiž zkrátka nepřipadají v úvahu. Ideální je si vybrat kameny, které jsou schované pod stromy nebo u vody. Druhý fajn tip je chodit na skály s jinou než jižní orientací, jelikož tam je vedro rychleji.

Pro praktický příklad, v Praze se v letních měsících škrtají z mnoha plánů Hlubočepské plates pro sportovkáře a Arrhythmia pro boulderisty. Hlubočepy jsou jižně orientované plotny, které se velice rychle rozpalí a dělají lezení velice nepříjemným. Aritma je naopak skoro holý vrch, kde je dusno a nepříjemný hic bez úkrytu.

V létě se vyplatí chodit lézt spíš ráno nebo večer. Tak, aby se lezec vyhl poledním vedrům a chytil nějaké ty stíny. Večery jsou pro většinu z nás ideální a ta hrstka sektorů kde se leze je pak naplněná k prasknutí, tak se připravte na nával.

Lezení v létě: Výbava

Výbava je pro lezení v létě podstatně lehčí, než na lezení v zimě. Jde prakticky o všechny věci, které máte sebou normálně na sportovní lezení nebo na boulder. Tzn. lezky, mágo, sedák, lano, boudermatku, carbines, presky a nějakou tu first aid kit.

Co je ale navíc a hojně doporučené je takové malé letní trio: voda, opalovák a čepice. Ano, stejné trio jako pro každou aktivitu, kterou děláte v létě. Pro lezení jsou ale o to důležitější, protože se navázání do lana nemůžeme jen tak někam schovat. Není těžké, podlehnout úžehu (úpalu) když člověk jistí nebo trpět na bolesti hlavy z dehydratace. Proto prosíme, myslete na to.

Doporučení na letní lezení

Bohužel jsme neprolezli zatím celou republiku, abychom byli schopni říct, kde všude se dá pohodlně lézt v létě. Prahu a okolí máme ale zmáknutou, takže můžeme poradit aspoň tu.

Na lano doporučujeme ranní Pine rock – než se tu namnoží lidé – a Radotín (zejména pak sektor Zubák). Na Boulder jsou fajn Hlubočepské plates (pokud jste opravdu silní lezci) nebo Čertovi nohavice and Skalky below Nebušice v Wild Sharks (nebo zkusit Urban boudler). Co nedoporučujeme jsou Branické skály (zejména plotna) v žádném denním čase – kvůli vedru a množství lidí – a Hlubočepské plotny, jelikož je tu většinou příliš velké vedro.

Samozřejmě, vždy je tu stará dobrá možnost – odjet z Čech jinam. Vápencové lezení v německé Frankenjuře stojí za zmínku. Švýcarský Magic Wood se pyšní jedněmi z nejkvalitnějších boulderů na světě ve vlhkém lese plném mechu, stromů, skal a krásné řeky. Také Arco v severní Itálii je oblíbenou destinací pro lezce, kteří už měli vedra dost a chtějí se schovat v chladnějších podmínkách severní Itálie.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.