Jak se kultivuje nová oblast

V posledních letech přibývají nové lezecké oblasti jak houby po dešti. Nadšenci kultivují bouldering i buildering a zdatní a schopní lezci dojišťují skály a tvoří nové sportovky. Otázka ale je, jak se kultivuje nová oblast? Hodně z nás má kolem sebe nějaký šutr nebo zajímavou městskou stěnu, o které jsme přemýšleli že by mohla jít. Dneska se koukneme na to, jak se kultivuje nová oblast, co je potřeba udělat, zjistit a jestli se to vyplatí (kolikrát hlavní otázka).

Cesta na Kozí kameny, Jak se kultivuje nová oblast, VARP
Cesta na Kozí kameny

Kde najít novou oblast?

První věc, co potřebujeme, je potenciální nová oblast. Všichni víme, kde je kolem nás nějaký potenciální šutr, malá skalka nebo nějaká zajímavá městská stěna, která by teoreticky šla vylézt. Pokud ne, toulání se přírodou, běhání, jízdy na kole nebo stará dobrá cesta městem přes Google maps jsou dobré způsoby jak si nějakou oblast najít.

V Čechách máme velkou výhodu, kterou jsou Mapy.cz. Ty jsou nejen nejlepší mapa na světě, s každým kopcem, prdem a skalkou zaznačenou, ale také v sobě mají integrovanou databázi ČHS. Takže když už myslíte, že jste nějakou tu skálu našli, není těžké si to ověřit na Mapách.

Legalita?

Při výběru potenciální nové oblasti musíme ale myslet na legalitu! Je to časté téma na urbanu, ale skal se to týká trojnásob. Hodně opravdu hezkých potenciálních nových oblastí je schovaných v národních parcích a CHKO. Přístup k novým oblastem se tu hodně liší, mezi lanem a boulderem.

Pokud nemáte výslovné povolení lézt na laně na skálu v CHKO nebo NP, je lepší se na to vykašlat. Sportovní i tradiční lezení je právně ošetřené od ČHS. Je lepší jim první hodit rychlý email, než pak narazit na následky.

Boulder existuje v šedé zóně, která ČHS řešená není. Tu se řídíme spíš selským rozumem, než čímkoliv jiným. Je skála uvnitř CHKO, 3 kilometry mimo cestu a přímo pod posedem? Asi bude lepší jí nechat být. Bouldering je na vlastní svědomí, takže u hledání nové oblasti mapatujte na nás ostatní.

Stojí za to?

Druhá otázka, kterou bychom si měli položit, je jestli stojí za to vůbec tu lézt. Koukáme se hlavně na materiál a kompaktnost skály, potenciál pro linky, jejich obtížnostní rozpětí a jak lehké nebo těžké je se sem dostat.

Materiál a kompaktnost

V ideálním případě najdete perfektní skálu, neposkvrněnou, krásnou a pevnou. Samozřejmě to se ale často nestává, protože opravdu hodně takovýchto kamenů už je dávno oblezených a zavedených. Co teda hledáme? Hlavní kategorie je, aby skála byla pevná a nelámala se při lezení. Důležité je, aby „srdce“ skály bylo pevné. Vše se dá olámat a dočistit. Pokud ale budeme čistěním redukovat skálu do ničeho, není to vhodné!

Dobrá pomůcka je použít oko a kloub. Často je poznat, jestli bude skála drolivý očistec. Pokud ne, poklepání na nejistá místa a jejich případné vylomení nebo dutý zvuk by to mělo rozluštit.

Potenciální linky

Potenciál pro linky (ať boulder, Builder nebo lano) je hlavní kritérium pro vzniknutí nového sektoru. Nemá moc cenu zakládat novou oblast s jednou, lámavou linkou daleko od všeho. Čím dál a horší materiál máme, tím lepší a víc cest musí být, aby lezecká populace s radostí spolkla vznik. Zároveň není ideální, aby byly cesty vylezeny na FA a pak už nikdy (jako například Strnady).

Nenechte se zastrašit tím, že by měl vzniknout sektor (nebo oblast) s jen jednoduchými linkami! I takové oblasti, jako například boulder u Černolic (topo příští týden) nebo Nebušická stěna jsou důležité! Ne každý je schopen naskočit hned na 7A a víc a musí být něco pro všechny. Oblast, která je „pro nováčky“ je mnohdy přesně to, co je potřeba.

Dostupnost

Logicky, čím dostupnější, tím lepší. Nevím o nikom, kdo by chtěl jet hodinu na parkoviště a pak hodinu šlapat do kopce kvůli špatné oblasti. Dostupnost na MHD nebo parkoviště je velice příjemná, a často podceňovaná věc. Většinou platí, že čím dál od spoje sektor je, tím lepší čekáme že bude (když už se tam sakra táhneme).

Mám místo, co teď?

Jak se kultivuje nová oblast, když už jí mám? Jednoduše řečeno, pomalu a s trpělivostí. Hlavní kroky jsou 1. udělat si mentální mapu, 2. postupně čistit, 3. lézt, 4. zavádět.

Mapování a databáze

První krok by mělo být zmapovat potenciální lezitelné kameny a udělat si mentální mapu toho, které budou lehké, těžké, a které budou opravdu krásné. Vhodné je u toho rovnou myslet na to, že chceme aby na našich šutrech někdo další lezl! Takže není od věci si kameny fotit a zadávat s GPS do nějaké databáze (PROSÍM NE LEZCE!!). Například zadarmo na 27 crags nebo k nám :).

Vyčištění

Druhý krok je všemi oblíbené čištění. Šutry se musí očistit, vysušit, upravit dopadiště, zbavit se ostružin a jiných trnů a podobné věci. Předem vás můžeme varovat, že jde o nejhorší, ale zároveň nejlepší část celého procesu. Fajn je to brát postupně kámen po kameni. Vyčistit, oblézt a skočit na další. Každý ale máme jiný proces.

FAčka

Oblezení všeho je objektivně nejlepší část. Postupně vymyslet a vylézt všechny cesty a projekty je běh na opravdu dlouhou trať (pokud samozřejmě neděláte Secret spot :D). Musí se vám oblast dost líbit na to, aby jste se k ní vraceli a být dost trpěliví na to nad tím nezlomit hůl. Výsledek ale stojí za to!

Průběžné zavádění…

Jako někdo, kdo už má pár FA a udělal několik TOPOs radím, zavádějte do databází cesty průběžně. Nejen že to pak není takový oser na konci, ale umožní to ostatním vaše kameny najít a začít na nich lézt. Pokud se bojíte že někdo čorne projekty, napište na ně „zavřený projekt pls nelézt“ a nazdar. Lezci nebývají šmajdi a projekty se repektují!

Kam novou oblast vložit?

Otázka je, kam novou oblast vložit, aby o ní lidé věděli, nezapadla ale zároveň vás to nestálo příliš mnoho mentální kapacitu. Doporučení – vyvarovat se lezci! Je to sice klasická česká databáze, je ale velice špatná na používání a komentáře tam dokáží být dost toxické.

Můžete vždy poslat sektor nám. Stačí nám linky načmárané do fotek z mobilu a nějaké hrubé popisky a my to uvedeme do podoby, jakou tu znáte.

Nejsnazší snad ale je dát sektor na 27 crags. Předplatné je tu dobrovolné. Takže pokud chcete jen vložit nový sektor a nevyužívat databázi prémium, nic vám v tom nebrání :).

Kolem a kolem…

Jak se kultivuje nová oblast? Pomalu, pracně a se značnou trpělivostí. Výsledek ale stojí za to, pokud nezapadne. Lezení stojí z velké části na těch, kdo zavádí nové oblasti pro nás ostatní. Vám, kteří se do toho pustí, patří náš vděk, protože bez vás by bylo značně méně co lézt!