Buildering, Street bouldering nebo Urban boudering? O co jde?

Aneb venkovní lezení v ulicích měst a obcí

Horolezectví je skvělý způsob, jak se spojit s přírodou, jak poznat sám sebe a zároveň si zacvičit. Ale až donedávna, lezec z města neměl jinou možnost než si naplánovat výlet, naložit auto či sednout do vlaku a vyrazit do přírody. Později se mezi lezci rozšířilo lezení jen na umělých stěnách s plastovými chyty. Nejnovějším přírůstkem do repertoáru městského lezce se nyní začalo rozšiřovat takzvané „buildering“, „street bouldering“ či „urban bouldering.“ (Názvosloví je stále relativně čerstvé a není mezi lezci jistý favoritní výraz). A i to je v pořádku. Je to velice plnohodnotný sport se spoustou zdravotních výhod, ale od lezení na skutečné skále se velmi liší. Pocitově je lezení v ulicích podobnější cvičení v lezeckých centrech.

Samotný pojem buildering symbolizuje lezení po budovách nebo obecněji po jakékoli architektuře, která nikdy nebyla postavena specificky pro lezení. Termín je složeninou anglických slov bouldering a building (budova/stavba). A jak všichni tušíme, buildering je stylově téměř totožný s bouldeirngem, kdy jde pouze o nízké lezení bez lan, často zaměřené na kratší a těžší cesty bez vybavení. Klasická výbava lezce vystačí pouze u lezaček, mága a boudlermatky.

Urban buildering boulderig on the street Frasassi
Frasassi Climbing Festival

Je buildering legální?

Popravdě, sami nevíme. A informace se téměř nedají nalézt. Jelikož jde o méně praktikovanou formu lezení, neexistuje zatím žádná významná regulace. A pokud nelezete po soukromém majetku, oči policie se na vás spíše boudou dívat s překvapeným nepochopením. Již několikrát se nám na Pražské náplavce stalo, že policie bez poznámek prošla kolem a nás přilepených na stěně si téměř nevšímali.

Historie

Ačkoli popularita builderingu v posledních letech roste, nejedná se o nový fenomén. Zdá se, že sport městského lezení má své kořeny na začátku 20. století. V roce 1900 vydal Geoffrey Young jednoho z prvních tištěných průvodců lezením na budovy Trinity College v anglické Cambridgi. Tato malá knížka sloužila jako průvodce při lezení na některé z nejvyšších budov školy a poskytovala návod, jakými cestami se vydat. Lezení po budovách se postupně rozšiřovalo po světě a postupně se propisovalo i do kolurní historie. Dokonalým příkladem mohou být moderní akční filmy. Film Mission Impossible Ghost Protocol je známý pro svou scénu kdy Tom Cruise leze po dubajském mrakodrapu Burj Khalifa.

Buildering a jeho živé legendy

Mezi nejznámější jména builderingu zajisté patří anglické duo Pete Whittaker a Tom Randall. Tato dvojice přezdívající si WideBoyz si na kontě připasli již nejedn prvovýstup a v současné době drží rekord s nejdelší builderingovou trasou. Cesta Great Rift je 800 metrů dlouhou střešní trhlinu na spodní straně dálnice v anglickém Devonu. Zdolání vyžadovalo 60 až 70 štandů kde během čtyř dnů a v nocí spali zavěšení pod mostem se špunty v uších. Výstup znepříjemňoval všudypřítomný hluk dopravy nad hlavou. Cesta kopíruje celý dálniční most, od místa, kde opouští zem, až po místo, kde se vrací na úroveň země. Výstup se objevil v 16. díle Reel Rock na začátku roku 2022.

Festivaly

Přestože je bouldering relativně mladý sport zaujal lezce z celého světa. Největší fanoušci se každoročně sjíždějí do Italského městečka Frasassi, kde je pořádán lezecký festival, jehož hlavním lákadlem je právě lezení po stěnách tohoto malebného středověkého městečka.

Urban bouldering v Praze

V Praze je několik významných builderingových oblastí. Největším sektorem je zajisté pražská náplavka, kde najdete 3 sekce s více jak 17 značnými cestami. Dále je možné lézt na Libeňském mostu, Trojském mostu či na mostu Barikádníků.

Builderign na Náplavce

Na mapování náplavky jsme již začali a přineseme vám více cest než jen ty, které máme vyznačené v tomto článku. Kompletní zmapování náplavky náplavky na obou březích Vltavy se pokusíme dotáhnout během zimy a oblast zpřístupníme na našich webových stránkách. Samozřejmě zveřejníme i .pdf verzi průvodce.