Jak si naplánovat lezecký výlet

Blíží se nám část roku, kdy je opravdu hezky, ale zatím není ne-existovatelně vedro. Mnoho nových lezců ještě nepodniklo svůj první výlet a pomalu si na to dělají zálusk. Proto se v tomto článku budeme věnovat tomu, jak si naplánovat lezecký výlet. Od termínu kdy jet, přes sektory až po hardware, který je nutné si vzít. A ano, bude separátní část na bouldering a pro lezení na laně.

jak naplánovat lezecký výlet
Příprava výbavy; Finale Ligure

Kdy a Kam?

První, co se musí vždy vyřešit, je kdy a kam jet. Ti, kteří si nemusí brát dovolenou a nemusí operovat kolem volna dětí to mají samozřejmě lehčí. Na vás se tu zaměřovat nebudeme, protože můžete kdykoliv (skoro). Hlavní termíny, kdy se jezdí, je v zimě (jarní prázdniny), na jaře a na podzim (podzimní prázdniny). Samozřejmě se může jet i v létě, ale chce to více plánování. V níže přiložených tabulkách najdete naše tipy na to, kam jet v který čas roku. Jde ale o naše subjektivní pocity, tak nás nemlaťte pokud nesouhlasíte :D.

Bouldering

Na boulder je vybírání cesty o něco málo těžší, než na lano. Přesto ale je několik velice oblíbených míst, kam se dá přes rok jet. Podle toho kdy máte volno, se doporučují jiné oblasti.

Kdy?HlavníAlt. 1Alt. 2
Zima (jarní prázdniny)Albarracin (Španělsko)Varraze (Itálie)Kalymnos (Řecko)
JaroFontainebleau (Francie)Magic Wood (Švýcarsko)Kjugekull (Švédsko)
LétoKjugekull (Švédsko)Magic Wood (Švýcarsko)Lofoten (Norsko)
Podzim (podz. prázdniny)Fontainebleau (Francie)Albarracin (Španělsko)Magic Wood (Švýcarsko)
Kam jet na boulder

Lano

Lezci na laně to mají o něco lehčí, než boulderisté. Primárně protože je mnohem víc velkých oblastí, kam se dá jet a pořádně lézt. Navíc nemusí tahat velké matrace, které nepřepraví v letadle a zaberou hrozného místa v autě.

Kdy?HlavníAlt. 1Alt. 2
Zima (jarní prázdniny)Margalef (Španělsko)SardinieTurecko
JaroArco (Itálie)Ceuse (Francie)Frankenjura (Německo)
LétoNorsko ŠvédskoFinsko
Podzim (podz. prázdniny)Arco (Itálie)Frankenjura (Německo)Řecko
Kam jet na lano

Co si zjistit?

Tak, teď když už víme, kam jedeme, je tu pár věcí, které se opravdu hodí si zjistit. Mezi nimi je očekávané počasí, hlavní sektory, zákony o parkování a stanování, zhruba ceny potravin, pravidla lezení, platná pojištění a co dělat během rest days.

Počasí

Asi není třeba říkat proč si hodí zjistit si počasí pár dní před odjezdem. V dobrém případě si potvrdíme to, že plány drží a dá se jet! V horším případě nám plány padnou a máme ještě čas na to přehodit a jet někam jinam nebo jen upravit výbavu.

Jak jet?

Podle toho, kam míříme, se hodí jiný styl dopravy. Pokud máte k dispozici van, je to dost no-brainer. Pokud ale ne, je to často boj auto vs. letadlo. Na lano mimo hlavní kontinent se často vyplatí si zaletět. Zejména pokud jde o Turecko nebo Řecko. Arco, Německo, Španělsko a Francie se pak dá pohodlně jet autem a pak se ubytovat na místě.

Pravidla lezení

Asi to jde bez řečení, ale znát lokální základní pravidla lezení je základ. Pro příklad, české pískovce mají velice specifická pravidla (např. jištění). Když je někdo nedodržuje, dostává bídu! Zjištění si základní pravidla místa, kam jedete, je krok správným směrem.

Pojištění

Nikdo neví, kdy se mu co stane. Podle toho kam jedete a co jdete lézt, platí jiná pojištění. Hodně se odvíjí od toho, zda vám hrozí záchrana vrtulníkem nebo ne a jaké zdravotnictví stát má (USA je hrůza).

Sektor

Když víte kam jedete, je dobré také si zjistit něco málo o hlavních sektorech a linkách, které za to stojí. Každá oblast má to, co stojí za to navštívit a nějaké hlavní king lines, které všichni lezou. Není nic horšího než dorazit a zmateně bloudit.

Cca Ceny

Hrubé ceny se hodí znát na dělání budgetu. Když jedete autem, doporučuji si najít ceny benzínu napříč trasou. Pak se hodí znát hrubé ceny restaurací, ubytování a hlavních turistických atrakcí v okolí destinace. Také není od věci zjistit, jestli v dané zemi jede víc cash (např. Rakousko) nebo karty (Skandinávie).

Pravidla chování v přírodě

Stejně jako s pravidly lezení, i chování v přírodě má svá pravidla. Hlavně se týkají kampování, bivakování, ohňů a odpadků. Mnoho států Unie má úplně jiná práva kolem tohoto tématu. Sever je volnější a jih striktnější. Mívají ale svá vlastní specifika, která neškodí znát.

Rest days

Odpočinek = sends a Evropa je krásná. V dojezdové vzdálenosti je vždy něco k vidění. Chce to jen si zjistit co je kolem a co stojí za to vidět. Jih Evropy to má zejména jednoduché. Za každým kopcem je něco!

Hardware

Téma, které se pojí s metodou cestování, je co vše si můžete dotáhnout sebou. Vše se točí kolem toho, co se vejde do auta nebo letadla a co svého opravdu nutně potřebujete. Jednotná věc, kterou si můžeme vzít do letadla, auta, vlaku i busu jsou lezečky (aspoň jeden pár) a mágo.

Bouldering

Do letadla si matku jen těžko vezmeme. Do auta se aspoň jedna vejde. Boty se nahází všude, kartáč je nutnost a mágo není problém.

Lano

Do auta se vejde vše, co potřebujeme. Do letadla se často nevejde lano. Dá se ale půjčit. Vemte si tedy karabiny, helmu, presky a odsedky.

Tréninkový plán

Podceňovaná část otázky jak si naplánovat lezecký výlet, je tréninkový plán. Když už někam jedeme, chceme vylézt něco dobrého a ikonického. Proto se hodí výletu do jisté míry podřídit cvičební plán. Zejména pokud pak jde o dlouhodobě plánovaný výlet. Do tohoto tématu se pouštíme více v článku zde. Jde totiž o složitější plánování cvičebního roku a efektivní použití odpočinku.

Stanovení cílů

V neposlední řadě si chceme stanovit konkrétní cíle. Ty jsou závislé na každém z nás a jsou velice osobní. Často se ale dělí na dvě kategorie – výkonnostní a užívací. Užívací jsou jasné. Jedeme na výlet lézt a chceme si to užít. Zalézt si v jiném prostředí, nezranit se a vrátit se plný nových zážitků a vzpomínek.

Ale, jak si naplánovat lezecký výlet tak, abychom poslali něco těžkého? První krok je rozhodnout se co chci vylézt. Na začátek je dobré vědět zhruba jakou obtížnost. Když víte kdy pojedete, připravte si podle toho cvičební cykly abyste na trip dorazili v plné síle. Pár týdnů před samotným odjezdem se pak hodí být konkrétní. Projít si průvodčíky, YouTube a najít si svůj budoucí projekt (nějaký realistický). S konkrétním cílem v mysli (a back-up plánem) se pak vše dělá líp.

A co u Nás?

Samozřejmě, většina lezeckých výletů, na které se během roku vydáme, nebude v zahraničí, ale naopak po Čechách. Lezeckých oblastí, do kterých se můžeme vydat je nespočet. V Čechách je výlet dost udán povrchem, na kterém chceme lézt a počasím na daném místě. Jelikož je vše v dojezdové vzdálenosti, máme tzv. „easy pickings“. Na písek je tu Ráj a Labák na lano a Sněžník na boulder, buližníková Praha a vápencové krasy. Všichni zhruba víme, co máme kolem sebe. Když chceme výlet po Tuzemsku, většinou stačí jen vědět kam jet, jaké tam je počasí a co si sebou vzít. Na to nám pomáhají dobré lezecké aplikace na sektory a počasí.

Kolem a kolem…

Odpověď na otázku Jak si naplánovat lezecký výlet? je závislá na vašich možnostech, zkušenostech, počtu lidí a destinaci. Samozřejmě se dá plánovat do nekonečna a i přesto se počasí může rozhodnout, že z toho nic nebude. Plán je ale první krok k úspěchu. Vědět kam a kdy jet. Co si sebou vzít, jaká platí místní pravidla a případně i kam utéct před špatným počasím. To vše se vyplatí. Pak už je to jen otázka trošky štěstí…

Komentáře

Vlákno uzavřeno.