Jak si vybrat bouldermatku

Nutností v našem lezeckém životě (alespoň poslední 2 roky) je dobrá bouldermatka. Jelikož máme každý jiný budget a potřeby, může být výběr poněkud ošemetný. Zejména když zvážíme rostoucí počet matrací na trhu a jejich zvyšující se cenu. Otázka jak si vybrat bouldermatku, zejména pokud začínáte, není lehká. Dnes se podíváme na to, jaké existují druhy matrací, kolik stojí a jaká kombinace kritérií je ideální pro Vás.

Ocún Dominátor, Incubátor; Aritma, VARP, Jak vybrat bouldermatku
Ocún Dominátor, Incubátor; Aritma

Jaké jsou druhy?

Bouldřic je několik druhů. Jde o kombinaci tloušťky (velikosti), toho jak se rozkládá a pěny. Další dobré věci, na které se vyplatí se koukat, je metoda nošení a malé „vyfikundace“, jako jsou koberce, kapsy atp.

Velikost

Podle velikosti máme Velké, Standardní a Malé (ano, jaké překvapení).

  • Velké: Jde o buďto dlouhé nebo tlusté matrace. Tlusté (dominátor) jsou výborné podkladové matrace na větší pády. Dlouhé (Incubator) pak na traverzy a pokrytí větší plochy.
  • Standardní: Jde o „klasické“ obdélníkové / čtvercové matrace. Většinou to bývají vlajkové produkty nebo to, na čem se začíná (např. Rafiki Grade Uni).
  • Malé: To jsou většinou sitcase, sliders nebo bouldermatky, které jsou menší než standardní. Patří sem např. Ocún Sitcase, sitcase pad nebo Joker.

Rozkládání

V rámci rozkládání existují tři hlavní druhy. Hinge pads, Taco a Tri-fold.

  • Hinge Pady: Skládají se jako dvě strany kufru a pojí je k sobě zip nebo látka. Jsou to standardní matrace na trhu, Ocún jiné prakticky nedělá.
  • Taco Pady: Taco pady nemají střední pant; celý polštář se jednoduše skládá napůl. I když jsou snadno skladovatelné, neleží rovně. Nicméně nabízejí vynikající ochranu na nerovných površích. Existují i takové, které se skládají 2x.
  • Tri-fold: Tyto matrace mají tři panty, které se složí do jednoto kufru. Jde většinou o velké matrace nebo takové, které jsou designované na dobrou skladnost.

Nošení (popruhy)

Hlavní metodou nošení bouldermatek je batohový popruh. Ten mají všechny bouldermatky na trhu. V čem se pak ale liší, jsou další „vyfikundace“ v rámci dalších madel, popruhů popř. bederáku. Plošně tak můžeme dělit matrace na holé, s madly a plné. Holé jsou pouze se zády, s madly je standard Ocún, kdy má matrace různé metody nošení. Plné jsou pak ty, které mají vše. Záda, bederák, madla a občas i popruh na ramenní nošení.

Zároveň také hraje roli to, zda se dá spojit tzv. bouldermatka na bouldermatku v metodě 1+1 nebo jestli to celé musí lámat přes koleno.

Pěna

Pěna je přímo podléhající vývoji. Hlavní rozdíly, které nyní máme jsou „klasika“ a FTS.
Klasika jsou pěnové desky, které se na sebe skládají s cílem vytvořit měkké dopadiště. FTS je nová technologie, kde se používají pěnové trubky naskládané do vzoru, což vede k tomu, že je matrace lehčí.

Jak si vybrat bouldermatku?

Teď, když víme jaké jsou, je čas kouknout na to jak si mezi nimi vybrat. Vše je totiž závislé na tom, co přesně potřebujeme a jaký máme budget. Něco jiného chce začátečník a něco jiného pokročilý crusher.

Co chci?

Otázka pak je, co vlastně chci. Pokud chci první matraci, budu kupovat něco jiného než když chci dodatečnou extra matku. Důležité je, mít představu o tom, co chci koupit. To rozhodne zbytek.

První bouldermatka

Když kupujeme první bouldermatku, chceme většinou něco dost velkého na to, aby to pokrylo většinu boulderů, ale zároveň relativně skladné a ne příliš drahé. Fajn je si rozhodit společnosti podle ceny. To hned smaže značnou část možností. V ČR bývá nejlépe dostupný Ocún.

Další krok v questu jak si vybrat bouldermatku, je velikost a skladnost. První matka by měla (podle nás) být větší standard, aby se zajistilo ze pokreje co nejvíc povrchů. Bonus je, když trošku modulární, aby se dala přetočit na traverzování.

V rámci ceny samozřejmě nechcete vykrvácet. Dobrý matrace se dá sehnat do 5000 kč, a vydrží opravdu dlouho. My na VARPu máme matrace už 4 roky a lezeme na nich opravdu pravidelně, zatím bez nutnosti nahrazení.

Tip na první matraci

Náš pro tip na nákup první matrace je Ocún MoonWalk FTS. Cena se pohybuje kolem 5 200 korun, má nový systém pěny FTS, dobré nošení, schopnosti nosit další Ocún matrace na sobě, koberec a dost madel pro pohodlné přenášení! Pokud vám cenově nevyhovuje, tak bychom zkusili najít starší model MoonWalku nebo Ocún Paddy Sundance.

Druhá bouldermatka?

Když už chceme dodatečnou matraci, je už nutné vědět co chci. Většinou je další krok zvětšení plochy dopadiště. Tzn., chceme často další standardní nebo velkou matraci. Často doporučované bývá držet společnost, jelikož matky od stejné společnosti se většinou dělají s tím, že se budou nosit na sobě. Duplikovat první volbu není špatný nápad, ale většinou bychom volili matku se specifickou schopností. Např. extra tlustou (dominátor) nebo extra dlouhou (incubator).

Třetí matka?

Třetí bývá už pouze dodatečná schopnost. Nejčastěji chceme něco malého, co pokryje ty malé kameny nebo sekce, kam nechceme dávat velkou matraci ale zároveň nechceme nechat nekryté. Pro tento důvod, se dělají tzv. sitcase pads. Malé matrace, které nemají velké tlumící schopnosti, ale zakryjí nechtěné věci, jako kameny, pařezy a hrany. Navíc bývají levnější, než standardní matrace.

Kolem a kolem…

Otázka jak si vybrat boulermatku dokáže být ošemetná. Je závislá na našem budgetu a potřebách. Není ale důvod to příliš hrotit. Často jde požádat kamaráda aby poradil nebo zkonzultovat internet. Hlavní je, zajistit si bezpečné dopadiště, abychom se vyvarovali zbytečným zraněním. Dobré je také lézt ve více lidech a tím pádem mít dostupný větší počet matrací.