Ocún Recenze: Dominátor

Ocún Dominátor (FTS) je jedna z nejlepších bouldermatek na trhu. Dominátor je vyráběn českou firmou Ocún a v prodeji už několik let. Nová verze bouldermatky – Dominátor FTS – je na trhu krátce, ale vylepšuje starší verzi. Na VARPu na Dominátorovi lezeme už skoro 2 roky a jeho chyby a klady vám tu dneska lehce nastíníme v tomto článku: recenze Dominátor.

Ocún Dominátor, recenze dominátor, boulder, Borová skála, VARP
Ocún Dominátor: Borová Skála

Parametry

Dominátor je velká bouldermatka. Je zamýšlena na vyšší bouldery či highballing , nebo alternativně jako „základová“ bouldermatka, kterou ostatní kusy doplňují. Nový model FTS je pak plněn pomocí technologie FTS Absorption Block®, které snížila její hmotnosti o 20 %. A samozřejmě zlepšila tlumící vlastnosti.

Rozměr rozložená100 x 132 cm; 200 x 66 cm
Rozměr složená100 x 66 x 29 cm
Tloušťka14.5 cm
Tlumící efekt3 m
Váha5.7 kg
Nošení2 Popruhy na záda + 2 ucha
Parametry Ocún Dominátor FTS

Pro

Dominátor je skvělý v tom, že vám stačí jeden. Jeho tloušťka a tlumící efekt hravě pokryjí 90% toho, co na boulderu potkáte (rozhodně v Šárce). Je tak velká, že kryje většinu dopadiště pod kamenem a dost dlouhá na to, aby zakryla i náročné části traverzu.

Nosí se vcelku dobře. Samozřejmě váha je zde spojená s velikostí, ale pohyblivé popruhy na záda umožňují příjemné nastavení. Spolu s tím se dovnitř zapnuté matrace vejde maglajzák, lezky, voda a nějaké to jídlo, takže pak nemusíte nosit batoh navíc.

Zároveň tu máte – jak je standardem u Ocúnu – kobereček. Starý dominátor ho má odjímatelný v kapsičce, nový FTS má kobereček už jako součást bouldermatky samotné. Jde o úžasný malý detail, který dělá lezení o tolik příjemnějším.

Pozitiva ve zkratce

  • Nošení za popruhy
  • Tlumení
  • Kobereček
  • „samostatnost“ bouldermatky
  • Krytí

Proti

Aby to nebylo vše jen kladné a prosluněné, Dominátor má své chyby a nevýhody. Hlavní „chybou“ je cena. Bohužel se standardně pohybuje před 6500 korun. Hanibal například (obchod s lepšími cenami) ji vede za 6739 korun. VARP obchod pak za 6060 korun. Na rozdíl pak základní Subdance bouldermatka vyjde na Hanibalu na 3949 a u nás na 3550.

S cenou je pojí druhá markatní nevýhoda, kterou je užitečnost. Musíte vědět, že Dominátor opravdu budete využívat. Pokud chcete první bouldermatku rozhodně se více vyplatí Sundance nebo Moonwalk, které jsou sice menší ale levnější. Dominátor je totiž určen na velice specifické použití, což je samozřejmě jeho klad, ale také zápor (nic není perfektní na vše).

Poslední nevýhoda této bouldermatky je její transport pomocí dvou malých uch na bocích. Váha Dominátora je příliš velká na to, aby se takto někam daleko odnesl. Pro ideální je na malé poponášení zkusit ucha, na delší vzdálenosti mezi kameny pak bouldermatku hodit na rameno.

Negativa ve zkratkce

  • Cena
  • Nošení pomocí dvou uch
  • Užitečnost jako první bouldermatka

VARP názor

Nebudeme tu nijak lhát, Dominátor máme a lezeme na něm rádi. 90% TOPO v Divoké Šárce jsme udělali za pomocí Dominátoru. Jde o drahou investici do vašeho boulder života. Podle nás ale stojí za to. Dominátor umožňuje bezstarostné lezení, jelikož pády do něj z většiny výšek jsou celkem příjemné. Jeho modularita umožňuje karytí nepříjemností a ve spojení s jedním chytačem máte opravdu krásný setup na bouldering.

Samozřejmě není nutné jej kupovat hned na začátek. Ale jako druhá bouldermatka je Dominátor opravdu dobrá. Perfektně funguje ve spojení s Paddy Sundance nebo základním Sitcase pad.

Alternativy

Pokud chcete bouldermatku od Ocúnu (můžeme jen doporučit) ale nemáte 6060 korun na Dominátor, jsou tu dobré alternativy. Pokud s boulderingem teprve začínáte, vyplatí se zainvestovat do Paddy Sundance (nebo nové Joker FTS). Sundance vás vyjde na přijatelných 3550 – na VARP store – což se dá zkousnout.

Druhá úžasná variatna, pokud chcete něco většího, je Ocún Moonwalk. Jde o menší a o něco levnější Dominátor. U nás vás vyjde na 5250 kč, ale i ostatní retail by se měl vejít pod 6000 korun. I na Moonwalku lezeme a můžeme ho jen vřele doporučit!