TOP 13 míst kde sledovat lezení

Rádi sledujeme lezení nebo alespoň rádi bychom ho sledovali. Bohužel ale, udržet se v centru dění lezeckého světa je trošku náročné a kolikrát i my se ztrácíme v tom kde sledovat lezení. Proto jsme pro vás zkompletovali malý seznam míst, kde na internetu sledovat lezení, protože smiřme se s tím, tam se dnes už vše pohybuje. 

VARP climbing, Trad, Divoká Šárka
VARP Trad climbing

YouTube

YouTube je dneska hlavní místo, kde se spousta z nás stýká s mezinárodní částí našeho sportu. Ne jen s tím, ale jsou zde také tipy na lezení, fitness, strava a bůh ví co vše.

1. Adam Ondra

Všichni věděli, že tento kanál zde nemůže a nesmí chybět! Ondra, nejlepší lezec světa (ano budeme se hádat) má vlastní YouTube (a s ním spojený Facebook a Instagram). Sem přidává videa ze svých závodů, lezeckých projektů a tréninku. 

Proč sledovat Ondru? Více než často se stává, že právě tento lezec je ve středu dění největších sportovních a boulderingových projektů, ať už jako lezec či jako podpora. Na jeho YouTube kanále se objevují takoví lezci jako je Magnus Midtbo, Stefano Ghisolfi nebo Seb Boubin – tedy lezci, které chcete sledovat.

2. Stefano Ghisolfi

Ghisolfi je „nová“ hvězda lezeckého světa. Momentálně má rozpracovanou Ondrovu cestu Silence (9c) a byl to právě on, kdo jako zopakoval Megosovu cestu Bibliographie (9b+). Spolu s tím je několikanásobným zlatým medailistou a všeobecně člověkem, který žije idilický život lezce.

Stefano Ghisolfi – Game On – Silence

3. EpicTV Climbing Daily

Pokud chcete opravdu denně vtahovat do lezeckého světa tak není lepší místo nez EpicTV Climbing Daily. Matt a Tereza (hostující show) vám ukážou stránky lezeckého života, která vás pravděpodobně pohltí. Od zákulisních záběrů na mistrovství přes review lezeckého materiálu až po lezení se slavnými lezci na těch nejkrásnějších, ale i nejdivnějších místech v Evropě (a občas i na světě).

4. IFSC

Nejspíš by nás bili, pokud bychom vám neřekli, že se dá sledovat lezení i zadarmo na YouTube. A ano, myslíme tím IFSC lezecké závody. Ty se dají sehnat velice jednoduše, často v přímém přenosu, přímo na kanálu mezinárodní lezecké federace na YouTube. Není proto nutné si platit Eurosport nebo jiné Pay-per-View stránky. Stačí si najít jejich kanál a tam v klidu sledovat vaše oblíbené profesionály.

Instagram

Ano, můžete samozřejmě sledovat účty těch, které jsme jmenovali nahoře. Bylo by to ale zanedbání mnoha jiných, které stojí za to!

1. Seb Bouin 

Seb je další (po Ondrovi) kdo si momentálně nárokuje cestu 9c, se svým výstupem na DNA. Tento Francouz je relativně nová hvězda sportovních cest a někdo, koho chcete sledovat.

2. Pete Whittaker

Král spárového lezení a jeden z Wide Boyz. Pete je hlavním zdrojem pro techniky na lezení ve spáře. Spolu s tím u něj můžete najít občasné free solo nebo lezení po mostech.

3. matthew_paraclimbing

Paralimpik a lezec s jednou rukou. Matthew přesto leze líp než my. Proto se na něj koukáme pro inovativní beta a způsoby, jak překonávat cruxy poněkud…jinak. Zároveň koukat na jeho dynama je velice fascinující.

4. Alex Honnold a Tommy Caldwell

Tato nerozlučná dvojka je něco velice známé mezi lezci. Jsou to tradiční lezci, kteří se proslavili svými výstupy na laně i bez něj. Ti co je znají tak ví, do čeho zde jsou a ti co ne se musí vyčlenit nějaký čas na to, aby zkoukli Reel Rock.

5. Natalia Climbs + Brooke Climbs

    Natalia Grossman a Brooke Raboutou jsou dvě lezkyně z USA, které prakticky nejde rozdělit (proto je nedělíme ani my). Jejich instagramy jsou často plné věcí ze závodů, ale také opravdu zajímavých výstupů a beta, které nás často tiše fascinují.

Ostatní média

Ne všichni ale máme rádi média sociální média, takže se seznam toho, kde sledovat lezení může dost zúžit. Nezoufejte však, i zde je pár možností, které vám snad snad pomohou (mimo zprávy a blogy).

1. Reel Rock

Reel Rock je seriál financovaný RedBullem, který se věnuje adrenalinovým sportům. Konkrétně ale lezení, ledolezení, boulderingu a občas a slacklinu. Najde zde vše, od dílů o Ondrovi a rychlostním rekordu na El Cap až po misi vytvořit nové cesty v Mongolsku. Jediné, co je smutné na tomto pořadu je to, že po tom co se na něj podíváte nemáte rok co dělat.

2. Montana

Montana (a její e-verze) je český lezecký časopis, který vychází co dva měsíce. Jako hrdí odběratelé vám můžeme říct, že stojí za to! Najdete tam historky českých lezců, vtipné články a dokonce tipy na nová místa na lezení v Čechách i v Evropě. Předplatné fyzické kopie se dá koupit na stránkách ČHS. Doporučujeme si ho zřídit společně s členstvím ve svazu

3. Jimmy Chin

Jimmy Chin, vítěz ceny Oscar a parťák Honolda a Caldwella, je kinematograf a dokumentarista lezeckého života. Pokud jste spíš na doku filmy tak pak vřele doporučujeme China, jehož filmy jsou opravdu špičkové. Pro začátek se můžete podívat na jeho Free Solo, které by vás mělo dostatečně nadchnout!

4. Lezením mezi lidmi

Standardní a nejlepší způsob, jak se držet v obraze, je chodit mezi lidi. Lezci jsou, jak víte, velice inkluzivní komunita, která se ráda dělí o své zážitky a o novinky ve světě. Pokud tedy nejste super introverti z té nejmenší vesnice v čechách, běžte ke skále když je hezky nebo do haly když není a vyndejte sluchátka. Divili byste se tím, co vše se dovíte. A bůh ví, třeba budete mít takovou smůlu že uslyšíte nás!