Adam Ondra

NárodnostČeská republika
Datum narození05.02.1993
Výška186cm
Ape index+1cm
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchPrvní IFSC champion v Lead i Boulderingu v jednom roce

Adam Ondra je jméno, které není nutné představovat. Tento rodák z Brna je rutinně nazýván nejlepším lezcem světa. První, kdo zdolal obtížnost 9b+ i 9c a několikanásobný mistr světa v boulderingu i lezení na obtížnost. Jaké jsou ale jeho šance na získání zlata v Tokiu proti jeho hlavnímu soupeři z Japonska, kterým není nikdo jiný než Tomoa Narasaki?

Kariéra

Lézt začal Adam už v šesti letech. Netrvalo dlouho a jeho talent se projevil. V deseti už měl Adam na onsight zdolané cesty hodnocené 7b+, 7c+ a 8a a ve třináct si připsal první výstup cesty 9a. Jeho místo mezi titány potvrdil výstup na legendární cestu Action Directe (první cestu 9a) v patnácti letech. Stal se tak nejmladším lezcem, který cestu vylezl.

Závodní kariéra Adama Ondry je, stejně jako jeho skalní výstupy, legendární. První tituly mistra světa získal jako patnácti letý junior v letech 2007 a 2008. Příští rok pokračoval a získal dvě zlata na „dospělém“ mistrovství světa v lezení na obtížnost a kombinovaném formátu. Adam je však postavou, která se na soutěžní scéně ne vždy objeví. Jak je vidět na jeho skóre, má větší soutěžní odmlky jen aby se vrátil a vítězil. Svůj post si mezi legendami závodní scény vydobyl v roce 2014 kdy se stal prvním člověkem v historii, který získal titum IFSC Champion v lezení na obtížnost i boulderingu v jednom roce.

Adamovy odmlky jsou většinou zvěstí pro venkovní projekty. Nejlepším příkladem toho je jeho korunní moment. Cesta Silence je první hodnocená jako 9c, zdolaná Adamem v roce 2017. Adam tomuto 45m projektu věnoval čtyři roky přípravy a pokusů. Zapsal se jím však do dějin jako první a zatím pouze jeden ze dvou (spolu s Alexem Megosem) kdo tuto obtížnost vylezli.

Adam Ondra a Tokio 2021

Olympijské hry v Tokiu by byly zlatou tečkou Adamovi kariéry. Má však šanci na zlato? Jeho hlavními protivníky jsou Tomoa Narasaki a Alex Megos. Aby si odnesl zlato, musí Adam porazil tyto dva mistry. Jeho nejslabší stránkou je lezení na rychlost. Zde čeká Ondra nejhorší skóre, které musí kompenzovat dvěma dalšími disciplínami. Ideální by bylo, aby v obou zvítězil. V boulderingu proti němu ale stojí Tomoa Narasaki. Expert na dynamické parkourové lezení, které je v momentálních soutěžích protěžováno. V lezení na obtíž stojí proti němu Alex Megos. Jeden ze dvou lidí, co zdolali cestu 9c, což samo o sobě mluví za své. Co se tedy musí stát? Adam musí snížit co nejvíce svůj rychlostní čas (na čemž pracuje). Jeho tréninkový partner Rishat Khaibullin je k tomuto cíli výborný motivátor. Následně musí vyhrát buďto bouldering nebo obtížnost. Pravděpodobnější je, že bude první v lezení na obtížnost. Pak bude o všem, rozhodovat boj o zóny v boulderingu. Adam je však více než schopný vyhrát boulderingu i obtížnost a tím i celé hry v Tokiu.

Adam Ondra na kvalifikacích IFSC Praha závody bouldering
Mistrovství světa 2019BoulderingStřibro
Mistrovství světa 2019LeadZlato
Mistrovství světa 2015CombinedZlato
Mistrovství světa 2015LeadZlato
Mistrovství světa 2010CombinedZlato
Mistrovství světa 2010BoulderingZlato
Mistrovství světa 2009CombinedZlato
Mistrovství světa 2009LeadZlato
IFSC Lead Championship 2019Zlato
IFSC Lead Championship 2018Stříbro
IFSC Combined Championship 2018Stříbro
IFSC Lead Championship 2016Zlato
IFSC Bouldering Championship 2016Stříbro
IFSC Lead Championship 2014Zlato
IFSC Bouldering Championship 2014Zlato
IFSC Lead Championship 2012Bronz
IFSC Overall Championship 2011Zlato
IFSC Lead Championship 2011Bronz
IFSC Bouldering Championship 201Stříbro
IFSC Lead Championship 2009Stříbro
Adam Ondra – IFSC golden memories

Sociální sítě

31 comments

Vlákno uzavřeno.