Lezení ve vedru

S postupným oteplováním a rostoucími teplotami se dostáváme častěji k lezení ve vedru. Často hledáme tipy a triky na to, jak přežít a nějak efektivně lézt v teplotách nad 30 stupni. K tématu se dá přistupovat z několika rovin. Těmi jsou oblečení, výběr sektorů, mentalita a příprava kůže na lezení. Mimo to nesmíme zapomenout na orientaci skal, vítr, vlhkost vzduchu a na vychytaný moderní hardware!

lezení ve vedru, VARP
Lezení ve vedru, Skály Tisá

Všeobecně

Lezení ve vedru je podobně komplexní na přípravu, jako lezení v zimě. V tomto případě se ale nesnažíme udržet v teple, ale naopak snažit se proti teplu bojovat. Stejně tak tu ale musíme brát ohled na oblečení, počasí, kam jdeme a mnoho dalšího. Lezení ve vedru má ale pár pozitiv. Mezi těmi je to, že nemusíme řešit (většinou) suchost skal, prohřívání je lehčí a musíme sebou táhnout o něco méně věcí (ale více vody).
Než pokročíme dál, je nutné si vyjasnit některé terminy-techniky, se kterými se potkáváme. Zejména rozdíl mezi teplotou a pocitovou teplotou a co vlastně je vlhkost vzduchu.

Teplota x pocitová teplota

Teplota je měřitelná veličina, která se dá pozorovat, měřit a lehce vyhledat nebo zjistit teploměrem. Pocitová teplota ale měřitelná není. Jde o kombinaci několika různých faktorů, jako je teplota (duh), vítr, vlhkost vzduchu nebo nadmořskou výškou. V praxi je to pro nás důležitější, než teplota sama, ale ne o moc.

Vlhkost vzduchu

Vlhkost vzduchu je obsah vodní páry ve vzduchu. Toto je měřitelná veličina, které se liší místo od místa. Pro lezení ve vedru ale má zásadní roli zejména ve dvou věcech. Těmi jsou vlhkost (no neke) a chlazení. Vysoká vlhkost vzduchu znamená, že je ve vzduchu vysoké procento vody. Tzn., pot z těla se velice pomalu odpařuje a snižuje naši tělesnou schopnost se ochlazovat. Tím se zvyšuje naše pocitová teplota a míra potu (jak se tělo snaží samo ochladit).

Druhý aspekt se na první přímo pojí. Vysoká vlhkost znamená méně sucha. Ruce se potí, mágo vysouší míň, chyty se zdají být mastné a boty nedrží. Zkrátka špatná podmínka.

Výběr sektoru

První krok, který podnikáme, je výběr vhodného sektoru. Chceme se vyvarovat sektorům, které jsou na otevřeném prostranství, bez přirozené ochrany proti slunci. Stejně tak doporučujeme obezřetnost nad jižně orientovanými svahy, kde se lezec bude krásně péct.

Co na lezení ve vedru chceme, je sektor krytý stromy nebo ve stínu a kousek od vody. Vysoká zeleň poskytne stín, voda úlevu a rezervu pití. Spolu s tím, podle toho kdy chceme jít, je důležité položení skály. Východní úbočí ráno, kdy má být 30 stupňů není ideální. Vhodné je jít „proti slunci“. Ráno jít na západ, odpoledne na východ, abychom se vyhnuli přímému slunci.

Fyzický materiál

Materiální zázemí často rozhodne, jaký den bude. V ohledu na vysoké teploty se soustředíme na vhodné oblečení, vodu, ochranu proti slunci a případný větrák.

Oblečení

Narozdíl od zimy se nechceme nabalit. Příjemné oblečení, které větrá a nebudu na nás nalepené potem je nejlepší. Co by se nemělo podcenit, je pokrývka hlavy. Na přímém slunci hrozí věci jako bolest hlavy, úžeh nebo úpal, což den garantovaně zkazí. Čím více kůže nám oblečení schová (a neuvaříme se v něm), tím lépe.

Ochrana proti slunci

Čepice jsou první krok! Dále se ale snažíme jít proti potenciálnímu spálení. Dobrá věc zde jsou krémy. Krém na opalování je první logický krok. Dále ale také klasický „krém“ na ruce, který můžeme nanést na místa nejvíce náchylná na vysušení a poškození od slunce. A po lezení, samozřejmě na ruce.

Voda

Voda je absolutní nutnost pro lezení v teple! V zimě se dá velké množství vody obejít tím, že není teplo a tudíž se nepotíme. Ve vedru se ale zbavujeme velkého množství vody skrz pot a je tedy nutné, ji doplnit. 2-3 litry na osobu na lezecký den v létě nejsou málo a stojí za ty tři extra kila, která znamenají. Zároveň se jí dá polít (nebo přepadnout parťáka) a existenci na vedru zlepšit.

Větráky

Větráky jsou hardware pro boulder fajnšmekry. Pro většinu lidí nejsou potřeba, ale jsou příjemné. Přenosné větráky nám vysouší a chladí ruce, takže se tolik nepotí a aspoň trochu drží. Je to ale jistí investice, která pro většinu nás smrtelníků není příliš nutná.

Kůže ve vedru

Kůže je ve vedru klíčová, jelikož už od začátku všichni víme, že to nebude držet. Potící se dlaně a vysoká vlhkost jsou dostatečně frustrující, slabá kůže tomu nepomůže. Na venkovní lezení ve vedru nechceme hladkou a tenkou kůži. Ideální tedy je, si před vedrem nestrhat všechny mozoly. Spolu s tím ve vedru více bereme za chyty (páč nedrží) a citlivá kůže také nevydrží. O kůži je potřeba se starat průběžně. V ideálním případě tedy přijdete do vedra s „lezeckými prackami“. Pokud ne, zkuste použít pilník na kůži a tejpu na citlivá, či čerstvě zahojená místa.

Mágování

Vedro + pot = více mága. Často nestačí prostě jen dokola a dokola máchat ruce v prášku, protože je během chvilky pryč. Je potřeba k problému přistoupit komplexně a chytře. K tomu slouží vysoušecí přípravky, tekuté mágo a cíleně koupené magnézium (a větrák).

Čemu chceme u lezení zabránit, je pocení dlaní.
1. Prvním krokem je použít přípravek na vysoušení kůže. Existují lezecké přípravky, jako antihydral nebo přípravky přímo pro lezce. Např. Rhino dry skin spray (cca 350kč). Stejně ale funguje také isopropil alcohol. Je nutné zmínit, že časté používání vysoušecích přípravků může zhoršit stav kůže.
2. Druhý krok je aplikace základní vrstvy tekutého mága. Tekuté mágo slouží jako základová vrstva vysoušení, na kterou se bude nanášet specifické mágo (jako základová vrstva barvy). Tekuté magnézium je mix mága a isopropil alcoholu. Velice dobře tedy vysouší kůži a aplikuje mágo.
3. Mágo je poslední krok. Každý máme vlastní preference, mnoho lidí si ale pochvaluje v teple používání ocún hot chalk. Magnézia, které je dělané specificky pro vyšší teploty (sami jsme ho ale nezkoušeli).

Po lezení

Cílené vysoušení rukou sebou má samozřejmě spojené negativum, kterým je poškození kůže. Protože je nutné se o kůži starat! Použít vosk a krém na ruce s cílem kůži zahojit a zamezit jejímu trhání, ztenčení nebo nárůstu citlivosti či bolest.

Mentalita

Hlava hraje velkou roli! Frustrace z toho, že to nedrží a neleze může být velká a přerůst ve značný vztek nebo frustraci. Není od věci se smířit s tím, že ve vedru to prostě nebude držet a nebude to perfektní lezecký den. Naladění se spíše na linii „užívání si“ spíš než „sending“ je krok správným směrem k užívání si lezení ve vedru.

Kolem a kolem

Lezení ve vedru se nám stává na pár měsíců nedílnou součástí sportu. Když chceme přes léto (a vedro) lézt, je potřeba se smířit s tím, že to nepůjde jako za zimy. Pot, vedro a vše, co se s tím pojí není příliš náklonné tvrdému lezení. Smíření se s tím a podniknutí správných kroků může ale den celkem zachránit.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.