Kůže po lezení: jak se o ní správně starat

Kůže je lezcova největší síla, ale také největší slabina a důvod pro brek. Každý nováček i mírně pokročilí se sem tam zasekne a přemýšlí, jak se nejlépe postarat o své rozpraskané prsty, utrhnuté mozoly a nepříjemné „flappers“. Jelikož my na to hrdě před nedávnem přišli, tak jsme velice nadšení, že s vámi můžeme nyní své vědomosti sdílet.

Ruce na Sloperu - Big Wall
Ruce na Sloperu – Big Wall

Než se do tohoto monumentálního úkolu pustíme, tak musíme zdůraznit, že co člověk, to trošku jiná kůže. Ani mezi námi na VARPu nemáme stejně odolné ruce. Lezci jako Alex Honnold můžou lézt spáry bez rukavic a mají velice odolnou kůži. Většina z nás na sobě ale má kletbu a trpí na věčně trhlé mozoly, splity na kůži a všeobecně velice náchylnou kůží. Proto tento článek berte jako tipy a triky, ne jako bibli svatou. Ve finále je to vše dost individuální.

Čistota

Jak se říká „čistota půl zdraví“. To samé platí pro kůži po lezení a snahy držet ji v celku. Všem se leze lépe, když nemusí sahat na mastné chyty. To znamená umýt si ruce před lezením a zbavit se tak většiny mastnoty, které na rukách máme. Druhá část, je zjistit jaký druh kůže máte a starat se o něj adekvátně. Suché ruce by měly být pravidelně „omašťovány“, aby nepraskaly. K tomu jsou dobré krémy na ruce, mýdlo s olejem a tak dále. Přirozeně mastné ruce by pak naopak měly být sušeny (odmašťovány). Ale s tím není takový problém, jako s rukami suchými, jelikož ty více praskají.

Přizpůsobení prstů

Lidské tělo je extrémně inteligentní a umí se přizpůsobit našemu okolí. Kůže není výjimkou tomuto pravidlu. Jistě jste si všimli, že se vaše kůže po lezení mění podle toho, na čem teď momentálně nejvíc lezete. Při lezení na pískovcích (jako jsou Labské pískovce nebo Český ráj) a jiných měkkých kamenech se kůže přizpůsobí tím, že změkne. Pokud lezeme na tvrdších kamenech pak naopak ztvrdne a utvoří se tvrdé mozoly.

Co je tedy dobrá varianta mezi? Pro většinu z nás je to lezení vevnitř na umělých stěnách. Velká variace chytů, které v tělocvičnách najdeme nám zajistí dobré mozoly všude tam, kde je to potřeba – tzn na bříškách prstů a někdy i na dlani. Pak už je to jen otázka toho, jak moc se o své ruce budete starat. Pilování mozolů je dobrá praktika, díky které vám nepřerostou a nebudou se tak trhat. Pokud polezete na měkčích kamenech zapilujte si mozoly o něco víc.

Zranění kůže

Roztrhlá kůže (split)

Dochází k němu (splitu) při sklouznutí z malých lišt nebo namáháním suché kůže. Je to nepříjemné roztržení kůže okrajích bříšek prstů. Řešení tohoto je celkem jednoduché. Chytrý lezec nemusí kvůli splitům ani přestat lézt. Nejprve zastavte krvácení, kterého by nemělo být hodně. Pokud máte tekutou náplast tak jí tam můžete přidat. Hlavně ale split zatejpujte. Pak můžete vesele pokračovat dál.

Trvá zhruba týden, než se takováto ranka zahojí a aby toho nebylo málo, je pak nějaký čas náchylná na další zranění. Doporučujeme ještě pár lezení po tom preventivně prst zatejpovat, aby se předešlo opakování.

Utrhnutý mozol (flapper)

Utrhnutý mozol neboli flapper, je kus kůže, který se odchlípne na jednom z bříšek prstů. Je to velice nepříjemné zranění, které se stane, když lezec spadne z velkých ostrých chytů nebo nemá dost zapilované mozoly, které se následně sedřou.

Jak se s tím vypořádat se ptáte? Nejprve přestaňte lézt, ať se to nezkazí ještě víc. Ruku si umyjte a vyčistěte. Snažte se nezbavovat se utrhnuté kůže, tzn. ji neustřihněte, neukousněte a hlavně netrhejte. Pak si prst zatejpujte / zalepte, pokud chcete dál lézt. Pokud ne, starejte se o to jako o jakoukoliv jinou kožní ránu, kterou máte. Je důležité zde říct, že byste neměli dávat tape na flapper přímo. Lepivá část pásky by vám utrhla kus kůže, což rozhodně není příjemné. Radši použijte trošku obvazu nebo i druhou stranu pásky na podklad.

Tape, varp, finger injury, kůže po lezení
Lezecká páska na prsty

Puchýře

Puchýře se nám při lezení dělají nejvíc na bříškách prstů tam, kde držíme chyty (zejména kýble a madla). Pokud je puchýř malý tak není moc co řešit. Zkrátka prst zatejpujte a můžete pokračovat v lezení. Když už je puchýř velký a nepříjemný, je čas začít řešit. Ideální je přestat lézt (nebo alespoň přejít na jiné druhy chytů).

Hlavně nikdy puchýř nestrhávejte! Když je opravdu moc velký, propíchněte ho sterilizovanou jehlou na jeho okraji a vytlačte tekutinu. Pak ho omyjte, osušte a klidně na něj hoďte adekvátní náplast. Když praskne sám, tak je první krok umytí a dezinfekce.

Když chcete s puchýřem lézt, udělejte to samé, co s utrhnutým mozolem. Použijte nějaký podklad, aby lepivá část tejpy puchýř nestrhla a hurá zpět na stěnu.

Kůže po lezení

Po lezení platí jednoduché pravidlo – „Kdo voskuje, ten leze“. Ruce jsou po mágování vysušené. Nejjednodušší je si ruce po lezení umýt (zbavit se zbytku maglajzu) a pak použít krém na ruce. V tomhle případě stačí normální „promašťovadlo“, co se dá koupit v jakémkoliv obchodě nebo drogérii.

Druhá možnost, jak se kůže po lezení ošetří, je koupit si vosk pro lezce. Jsou to malé kulaté pixly, které najdete u kasy na každé stěně. Naše oblíbená na Climb On a musíme říct, že je to boží dar! Vosk vám ruce promastí a rapidně zlepší jejich regeneraci i pocit v nich.

Druhá věc, kterou děláme, většinou den před lezením, je pilování mozolů. Nerovný mozol se lehce utrhne. Doporučujeme si koupit malý pilníček pro lezce (nebo kus šmirglu) a mozoly pilovat. Cílem je je mít hladké a ne příliš velké.

A co dál?

Teď, když víte jak se starat o kůži po lezení a užít si ho, je čas se podívat dál. Jestli nevíte, jaké boty vybrat na lezení v zimních měsících a jaká podrážka je na lezení nejlepší, rádi vám poradíme.

Lezení je super, ale být na jedné stěně může být nuda. Připravili jsme pro vás seznam nejlepších stěn v Praze a jejím blízkém okolí, který vám pomůže vybrat tu pravou. Jestli ale chcete zkusit lezení venku, koukněte na naše TOPOS lezeckých oblastí v Praze nebo na shrnutí těch největších a nejpopulárnějších jako je Braník, Hlubočepské plotnyProkopské údolí a Divoká Šárka.

Chcete podpořit VARP a nevíte jak? Koukněte se do našeho obchodu, kde máme nové nálepky ve čtyřech různých barvách!