Natalia Grossman

NárodnostUSA
Přezdívka—-
Datum narození22.06.2001 (22 let)
Výška162 cm
Ape index+3 cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěch3x MS v boulderingu
Nejtěžší boulderNěkolik, 8B (V13)
Nejtěžší cestaLucifer, 8c+ (XI)

Natalia Grossman je jedna z nových es lezeckého světa a budoucí olympionička Paříže. Natalia je nejen výborná závodní lezkyně, ale také velice silná skalní lezkyně a jedna z ikonických tváří nové generace lezců, spolu s její kamarádkou a spolu lezkyní Brooke Raboutou.

Natalie, chovanka týmu ABC, má za sebou krátkou ale velice plodnou kariéru na pódiu IFSC a k tomu úspěšné studium psychologie na Univerzitě v Boulderu Colorado. Brooke už má za pasem tři výhry sezóny mistrovství světa v boulderingu, zlato ze světového šampionátu a výhru pan-amerického mistrovství z roku 2023.

Kariéra

Kariéra Natalie Grossman je pouze pár let dlouhá, ale plná úspěchů. Začala závodit mezi mladistvými na MS v roce 2019, kdy skončila 6. v lezení na obtížnost. Během Covidu využila čas na trénink a hned po uvolnění závodů se pustila do vyhrávání. První výhry sklidila v roce 2021, kdy byla většina elitních lezců na OL v Tokiu. Získala zlato z šampionátu a všeobecného MS v boulderingu. Následně ale uklidila jakékoliv šeptání o tom, že vyhrála pouze tím, že ostatní lezkyně byly na Olympiádě, když shrábla zlato v následujících dvou letech.

Rok 2023 byl pro Natalii klíčový. Zvítězila na Pan-Americkém mistrovství, kde urvala zlato a kvalifikovala se tak na druhé lezecké Olympijské hry jako zástupkyně Team USA.

Skalní lezení

Natalia se skalám věnovala hodně během pandemie Covidu-19. Od té doby se ale pravidelně na skály vrací a leze velice náročné bouldery po USA i Evropě. Grossman má za pasem hned několik přelezů boulderů až k obtížnosti 8B (V13). V době kdy trénuje na závody se na skály (logicky) dostane méně, než ve volné sezóně. Přesto má i na laně několik velice silných přelezů. Mezi nimi Lucifer a Southern Smoke, obě hodnocené jako 8c+ (XI).

Mimo lezení

Natalia Grossman je, mimo úspěšnou lezkyni, bakalářka psychologie z Univerzity v Coloradu. Jak řekla na podcastu „The Struggle Climbing show“, dává si zatím pauzu ale doufá, že se brzy ke studiu vrátí a zaměří se na sportovní psychologii, jelikož má s touto stránkou sportu osobní (pozitivní i negativní) zkušenosti.

Na závěr

Natalia Grossman je velice dobrá lezkyně, jak na soutěžní scéně, tak na skalách. Rok 2024 bude pro tuto americkou lezkyni klíčový. Čeká ji její první Olympiáda, do které nastupuje jako favoritka. Natalii se rozhodně vyplatí sledovat v budoucích letech.

RokSoutěžPost
2023Pan-Americké mistrovství1.
´21, ´22, ´23MS Bouldering1.
2021Světový šampionát (B,L)1.
2021MS Lead 2.
2022MS Lead3.
IFSC Tituly Natalia Grossman
IFSC Atlet týdne, Natalia Grossman
CestaObtížnostVýlez
Lucifer8c+RP (3.)
Southern Smoke8c+RP
Euro Roof Low8BFA
Výlezy Natalia Grossman