Horolezecké knihy – TOP 5 Knih, které by měl každý lezec znát

Horolezení je velice mladý sport v porovnání s ostatními mainstream sporty. Díky tomu, že se zárodky začaly objevovat v populární kultuře přibližně od 50. let minulého století, máme sepsané relativně velké množství vzpomínek a životních příběhů mnoha lezců (na rozdíl od lezeckých filmů, kde je tvorba o něco mladší). Ze všech dostupných knih, jsme vybrali pět, které patří mezi nejlepší horolezecké knihy. Díla na tomto seznamu jsou všechny z nového milénia (byť jejich příběhy jsou starší), od autorů, kteří jsou stále na živu. Pokud by vás zajímali knihy od českých autorů, doporučujeme článek od Emontana, se kterým souhlasíme.

Je důležité zmínit, že v našem seznamu „nejlepší horolezecké knihy“ jsou pouze díla, která se týkají lezení na skalách. Opomenuli jsme autory, které píší o alpinismu či velehorách, jelikož nespadají do naší tématiky a expertízy.

Montana – Tuzemský lezecký časopis

Mezinárodní horolezecké knihy

1. The Push

V knize The Push líčí lezec Tommy Caldwell svůj život, který prožil kolem. Zaměřuje se hlavně na svou lezeckou kariéru, kterou odstartoval velice náhodně v 16ti letech na soutěži SnowBird, kde porazil tehdejší mistry světa. Další část se věnuje jeho zajetí v Kyrgyzstánu islamistickými radikály a následné ztrátě ukazováčku. Celá kniha kulminuje velkým finále, kterým je Tommyho dlouholetý projekt – Dawn Wall – na skalním masivu El Capitan v Yosemitech. O Tommym a jeho boji s Dawn Wall také existuje stejnojmenný film (částečně následující knihu).

Autor: Tommy Caldwell

Rok: 2017

Stran: 464

Jazyk: Angličtina

2. Alone on the Wall

Seznam knih by nebyl kompletní bez Alexe Honolda a jeho lezeckých eskapád. V knize Alone on the Wall se Alex věnuje svému životu a jeho vášni pro lezecký styl – Free Solo. Píše o svých největších výkonech (např. solo výstupu na Moonlight Butress nebo Half Dome), které ho proslavily. Mimo to se ale také svěřuje s tím, jak vypadal jeho život v dětství a jaký vliv má lezení na jeho momentální život.

Autor: Alex Honnold a David Roberts

Stran: 320

Rok: 2015

Jazyk: Angličtina

3. On the Nose

Hans Florine je jeden z nejlepších skalních rychlostních lezců, držitel mnoha rekordů i titulů mistra světa. Jeho kniha, napsaná ve spolupráci s lezcem Jayme Moye, je okno do života lezení na rychlost v Yosemitech. Hans se věnuje svému tréninku, kamarádství mezi lezci a přátelské soutěživosti, která v tomto světě panuje. Kniha končí jeho posledním rychlostním výstupem na El Capitan a znovu-získání rekordu.

Autor: Hans Florine, Jayme Moye

Stran: 203

Rok: 2016

Jazyk: Angličtina

4. Climbing Free

Kniha Climbing Free, kterou napsala legendární lezkyně Lynn Hill a Greg Child, patří rozhodně mezi nejlepší horolezecké knihy. Lynn v ní vypráví o svém životě na stěně a v lezeckých kruzích (hlavně v Yosemitech kolem skály El Capitan). Pokud vás zajímá, jak Lynn zdolala první volný výlez po nose skály El Cap a zahájila tak novou lezeckou éru, je toto kniha přesně pro vás.

Autor: Lynn Hill, Greg Child

Stran: 288

Rok: 2002

Jazyk: Angličtina

5. The Climbing Bible

The Climbing Bible alias lezecká bible je nejnovější na seznamu těchto mezinárodních knih. Není to strhující příběh o životě na skále a nekončí nějakým úžasným výkonem jako čtyři předešlé. Lezecká bible je spíše manuál pro moderního lezce. Tato kniha se věnuje technikám lezení – jako např. chytům – i všemu, co se lezení pojí. Mezi tyto věci patří trénink síly i mentální odolnosti, návod na to, jak cvičit prsty a mnohem více. Je to bezesporu výborná kniha pro moderního lezce.

Autor: Martin Mobråten, Stian Christophersen

Stran: 352

Rok: 2020

Jazyk: Angličtina