Olympic Qualifier Series: Co to je?

Jak se pomalu blíží Olympijské hry 2024, blíží se i Olympic Qualifier Series. Na tomto dvou-dílném eventu se bude bojovat bojovat o dalších 10 postupových míst. Proč je to důležité? Protože jde o poslední šanci pro mnoho známých atletů, jako je Ondra, Megos, Ghisolfi, Nonaka nebo SEO se kvalifikovat na Hry v Paříži. Účastnit se budou ale i čeští atleti (jiní než Ondra): Marin Stráník, Eliška Adamovská a Michaela Smetanová. Takže co můžeme čekat od Olympic Qualifier Series, kdo se do závodů kvalifikoval a jaké pro to byly podmínky?

Yufei Pan, IFSC Praha
Yufei Pan, IFSC Praha

Kdy a kde?

Olympic Qualifier Series se odehraje ve dvou kolech. První bude v Šanghaji mezi 16-19. květnem. Druhý pak v Budapešti mezi 20-23. červnem. Poleze se všechny tři dny a v obou dvou lezeckých disciplínách – kombinace a rychlost.

Jak se dostat na OL Qualifier?

Bohužel, na kvalifikaci se nemohl přihlásit každý. Celkem se v kombinaci bude utkávat proti sobě 48 lezců a 48 lezkyň ze všech kontinentů. Pro jejich účast na kvalifikaci se vybírali lezci podle čtyř principů a podle mezinárodního hodnocení IFSC.

  1. Nejvýše postavený atlet z hostujícího státu – Francie
  2. Nejvýše postavený atlet z hostujících států Qualifier Series – Čína, Maďarsko
  3. Nejvýše postavený atlet z každého kontinentu
  4. Nejvýše postavený atlet ze států spadajících pod „universality places“

Bodování

Lezci na kvalifikaci budou stíhat laťku sta bodů. 50 bodů z každého kola. Deset lezců, kteří budou po obou kolech nejblíž k této laťce, se kvalifikují do Paříže. Bodování samotné bude držet nový bodovací formát IFSC. V lezení na laně se drží bodování podle dosažených chytů. Na boulderu pak se přidaly 2 další „zóny“ s postupným bodováním. Čím dál na boulderu se dostanete, tím víc bodů máte. V případě remízy rozhodují standardně pokusy.

Hlavní adepti na kvalifikaci

Jak už víte, olympijská kvalifikace začala už v srpnu v roce 2023. Během roku se už kvalifikovalo hodně lezeckých es, jako je Garnbret a Schubert. Celý seznam a kdy se kvalifikovali najdete zde. Na koho si ale vyplatí si dát pozor během Olympic Qualifier Series? Níže najdete náš výběr deseti atletů a atletek (bez pořadí), které si myslíme že nejspíš postoupí (nebo aspoň nahodí dobrou show). Ve zkratce ale, Adam Ondra!

ŽenyMuži
1.Brooke Raboutou (USA), OL. 2020Adam Ondra (CZ), OL. 2020
2.Miho Nonaka (JPN), Stříbro OL. 2020Mejdi Schalck (FR)
3.Futaba Ito (JPN)Alexander Megos (DEU), OL. 2020
4.Mia Krampl (SLO)Yannick Flohé (DEU)
5.Chaehyun Seo (KOR), OL. 2020Mickael Mawem (FR), OL. 2020
6.Stasa Gejo (SRB)Hamish McArthur (UK)
7.Fanny Gibert (FR)Stefano Ghisolfi (IT), 9b+ lezec
8.Laura Rogora (IT), OL. 2020Sascha Lehmann (SUI)
9.Petra Klingler (SUI), OL. 2020Simon Lorenzi (BEL), V17 lezec
10.Jain Kim (KOR)Martin Stránik (CZ)
Koho sledovat na Olympic Qualifier Series

Kde jsou bývalí výherci z OL?

Je tu otázka, na kterou se mnoho z nás ptá: kde jsou medailisté z minulých Her v Tokiu? Pro připomenutí, za ženy medailovala Janja Garnbret (1.), Miho Nonaka (2.) a Akio Noguchi (3.). Za muže pak vyhráli Alberto Ginéz Lopez (1.), Nathaniel Coleman (2.), Jakob Schubert (3.).

Janja Garnbret a Jakob Schubert se už kvalifikovali z loňského šampionátu v Bernu. Ti dva mají na Hry místo zaručené. Koho pak na 100% neuvidíte, je Akio Noguchi a Nathaniel Coleman. Akio po Tokiu přestala závodit a následně se oženila s T. Narasakim, se kterým vychovává potomka. Nathaniel Coleman se pak o kvalifikaci na Hry ani nepokusil.

Zbývá tedy Miho Nonaka a Alberto Ginéz López. Miho Nonaka je jedna z favoritek na postup na Hry a také na medailovou pozici. Čekáme tedy, že se kvalifikuje. Opakem pak je zlatý medailista, A.G. Lopez. Utkává se sice o místo na Hrách, ale nečekáme, že by se kvalifikoval. Už na posledních hrách byl ve finále průměrný a získal medaili pouze díky bodování. Letošní konfurence je větší, jelikož je zde hned několik nadupaných „team kids“ závodníků.