Poškozují lezečky nohy?

Otázka, zde poškozují lezečky nohy je tu stejně dlouho, jako moderní lezečky. Asymetrie, těsnost a agresivita nekopírují přirozený tvar lidské nohy. Kolem poloviny lezců trpí nějakou podobou zranění nohy. Dvě hlavní příčiny pro tuto skutečnost, jsou pády a lezečky. Právě těm se dneska budeme věnovat, jelikož přiznejme si to, každý jsme nad otázkou zda poškozují lezečky nohy přemýšleli.

Poškozují lezečky nohu? VARP, BigWall, Patrik Smet
Patrik Smet, Lezecká stěna BigWall

Vlastnosti moderních lezeček

Všichni víme, že moderní lezečky jsou agresivní, asymetrické a úzké. Co to ale znamená? Agresivita označuje, jak moc jsou lezečky prohnuté. Existují zde tři varianty – neutrální (rovné podrážky) – mírné (lehce agresivní) – a agresivní (velice zahnuté). Úzkost boty je velice jednoduchá. Jde o to jak moc je bota úzká (duuh). Agresivní boty bývají často užší, než neutrální. Existují ale také nové barefoot lezečky. Asymetričnost bot pak mluví o tom, jak moc jsou špičky bot vychýlené oproti středu. Asymetrické boty mají nejvzdálenější bod na palci, čímž umožňují generaci většího množství síly.

Přirozený tvar nohy

Noha, respektive chodilo, má od přírody jistý tvar. Chodilo by mělo částečně reflektovat tvar ruky. Jde nám tu zejména o prsty. Ano, chodidlo by mělo mít klenbu. Ploché nohy nejsou ideál, ale to má málo společného s problematikou lezeček. Zpět k prstům. Prsty na noze, by neměly být „napláclé“ na sebe. Stejně jako prsty na rukách, by palec neměl ukazovat stejným směrem, jako ostatní prsty (zejména malík). Mezi prsty na zdravém chodidle by měla být mezera. Palec by měl směřovat šikmo (doprava u levé nohy, doleva u pravé). Malík by pak neměl být napláclý na zbylé prsty. Extra pozornost by pak měla patřit kloubům palce. Kloub by neměl být víc vystouplý, než kloub.

Co dělá lezečka noze?

Takže otázka, co dělá lezečka noze? Ve zkratce, stahuje chodidlo do nepřirozených pozic. Zejména jde o prsty, které podléhají asymetričnosti lezeček. Jde o kombinaci úzkosti, menší velikosti bot a asymetričnosti, které nejdou ruku v ruce s přirozeným tvarem chodidla. Lezečky tlačí prsty do sebe, mačkají prsty do malého boxu a deformují klouby, patu a nehty. Klouby trpí na sražení do malého prostoru, který je zapříčiněn menší botou, než by bylo přirozené. To samé platí o nehtech a patě. Toto nejlépe ilustrují rentgenové snímky nohy lezce ze studie z roku 2015.

Poškozují lezečky nohu
Rentgen nohy lezce; zdroj: The Climbing Doctor. Odkaz na studii na konci článku

Zranění nohy

Je několik zranění nohy, ke kterým máme jakožto lezci blízko. Těmi hlavními jsou „hallux valgus“ (vbočený palec), křivé prsty (claw toes) a poškození nehtů (malé až neexistující, infikované, krev pod nehty….). Méně časté pak jsou tzv. Haglundovy deformace (pata) a tendinopatie achilovky.

Vbočený palec (Hallux Valgus)

Hallux Valgus, neboli vbočený palec je veliče časté poškození nohy z lezeček. Jde o vnitřní vybočení palce a následné celkové „splácnutí“ prstů do sebe (rentgen B). Součástí tohoto „zranění“ je omezení hybnosti palce, tvrdnutí kůže a mozoly v místech tření prstů o sebe a v horších případech také bolest, tlak a otok.

Příčina:

Hlavní příčina vbočených palců u lezců jsou malé asymetrické boty, které tlačí prsty do sebe. Toto zranění je častější u lepších lezců, kteří mají extrémnější boty a nosí je častěji. Zároveň ale nesmíme ignorovat to, že moderní obuv nijak nepomáhá a také zužuje prsty do sebe, i když ne tak moc, jako lezečky.

Řešení:

Všichni bychom rádi neinvazivní řešení problému. Bohužel, tento problém nejde zvrátit bez chirurgického zákroku. Včas se ale dá řešit. Opravdu jednoduché řešení je chůze na boso (nebo barefoot boty) co nejvíc to jde. Dále se dají použít gumové korektory a roztahováky prstů (mám je také), které se dají koupit v lékárně za něco málo přes 100 kč. Existují i efektivnější ortézy na noc, ale ty jsou bohužel dražší. Roztahován se dá simulovat i doma, když si lezec sám roztahuje prsty na nohou silou.

Invazivně se tento problém dá řešit také. Jde o chirurgický zákrok, ve kterém se upiluje část kloubu. K tomu se často i prsty „přeskládají“ tak, aby se vbočený palec „odbočil“. Jde ale o velice invazivní proces, který se bude týkat jak kostí tak šlach chodidla.

Křivé prsty (claw toes)

Prsty v různých nepřirozených úhlech (ne vbočené palce) jsou další častý „klasický“ problém, kterému se lezci vystavují. Jde o deformaci, viditelnou na rentgenu C. Jsou dvě varianty – v aj. claw toes a hammer toes. Pro lezce je častější tzv. claw toe. Zjednodušeně jde o zkrácení šlach v prstech, takže se pak nemůžou natáhnout.

Příčina:

Za vznikem této deformace stojí nacpání prstů do nepřirozeně malého prostoru, kde nemůžou být natažené – jako špička lezky. Dlouhodobé zmáčknutí prstů vede k tomu, že v tomto tvaru zůstávají i po sundání bot. Pozor! Toto zranění nemusí vzniknout jen kvůli lezce. Mezi příčiny patří příliš malé denní boty (nebo moc velké – hammer toe) nebo například excesivní nošení bot na podpatku.

Řešení:

I na tento problém jsou invazivní a neinvazivní řešení. Lezci můžou preventivně využít cvičení prstů. Tzv. housenkování nebo zvedání předmětů ze země je častá metoda. Spolu s tím se doporučuje nosit vhodnou obuv, popř. chodit na boso. Doktor pak může doporučit tejpování nebo speciální podložky, které prst stlačí zpět na místo. Samozřejmě zde hraje roli i rehabilitace a protahování doma. Invazivně pak lze tuto deformaci operovat. Jde ale o krajní řešení.

Poškozené nehty

Poškozují lezečky nohy? Ano, ale týká se to i nehtů. Poškozené nehty jsou něco, s čím se asi všichni smíříme. Stojí za nimi kombinace faktorů. Zejména ale nepřirozený tlak a vlhkost (a všeobecně hnus) lezeček. Tlak způsobuje nepřirozené zakřivení, sražení a deformaci nehte. Vlhkost a nečistota uvnitř boty pak můžou způsobit plísně nebo infekci rány. Řešení je zde podobné, jako u předešlých. Tedy nosit mimo lezení vhodné boty.

Dodat se k tomu ale může (a mělo by) čištění bot a nohou. Pravidelně by si lezec měl boty vymýt, aby se zbavil bordelu, který uvnitř je. Často na to stačí octová voda a starý kartáček. Zároveň ale existuje i několik produktů na čistění a dezinfekci bot. Pokud ale budeme mít chronicky nemyté nohy, čistění bot to nezachrání. Jde o kompletní hygienu jak nohy, tak lezky.

Haglundova deformace

Haglundova deformace nebo také Haglundova pata, je zvětšení části paty, zapříčiněné špatnou obuví. Jde o nepříjemné zranění, které se často pojí se zánětem achilovky a dalšími nepříjemnostmi. Zjednodušeně, jde o viditelný a hmatatelný kostní výrůstek na zadní části paty, kde se pojí achilovka. Je to velice běžné zranění, které většina lidí přechází s žádnými nebo jen velmi malými symptomy. Může ale dojít k jisté míře bolesti, otoku a nepříjemnosti v botách a při chůzi.

Příčina:

Za Haglundovou patou stojí několik příčin. Mezi nimi je špatná chůze a genetika. Pro nás jsou ale důležité následující: tlak z boty a nadměrné používání paty. Zejména pak ale tlak. Úzké lezky tlačí na patu, a můžou se podílet na tvorbě této deformace.

Řešení:

Problém s patou se relativně lehce vyřeší, jelikož je operace spíše velkou výjimkou, než pravidlem. Bez doktora se problém řeší lepšími botami, ledem nebo vložkami na patu, které se dají koupit ve zdravotnických pomůckách. S doktorem pak můžou být vložky na míru a doporučena cílená rehabilitace a kompenzační cvičení.

Tendinopatie achilovky

V tomto případě jde spíš o výjimečné zranění, v porovnání s předešlými. Příčiny jsou vlastně stejné, jako už tradičně čtete. Tlak a nepřirozenost boty. Tendinopatii ale také způsobuje únava, přetížení a nedostatek kompenzace svalu a šlach. Výsledek je zánět a bolest.

Dobré je, že řešení tohoto problému je relativně jednoduché, potom co se diagnostikuje. Jde vlastně o kombinaci rehabilitace a odpočinku. Lezec musí posílit okolní struktury, kolem achilovky. Tzn. kotník, lýtko a šlachy nohy. K tomu slouží mobilita, cílené cviky a protahování (k nalezení zde). Koupit se dá také vložka do bot, která uvolní část napětí z achilovky a umožní její efektivnější hojení.

Co s tím?

Můžeme se asi shodnout na tom, že odpověď na otázku „poškozují lezečky nohy“ je – ANO! Lezky mají nepřirozený tvar, který tlačí na všechna špatná místa na noze, čímž ji postupně deformuje. Nepomáhá tomu ani to, že často máme nevhodnou obuv mimo lezení a to, že na zdraví nohou kašleme na úkor všeho ostatního. Ale není třeba zoufat! Existuje totiž prevence…

Prevence

Prevence je klíčová součást zdraví nohou, zejména pak pro lezce. Jsou tři hlavní „metody“, jak se k prevenci postavit. Těmi jsou 1. cvičení, 2. protahování, 3. koupit si bazmek.

  1. Cvičení
    Preventivní cvičení nohou je lehké. Cheme cílit na mobilitu prstů, šlach a kotníku. Mezi cviky patří zvedání předmětů ze země, muchlání papíru (nebo látky) prsty, cílené roztahování prstů a „zved, ukázání a schoulení“ prstů. Návody doporučujeme zde. Výhoda je, že nohy a prsty se dají cvičit skoro pokaždé když sedíme. V práci, doma u televize nebo počítače…. . Není tedy moc výmluv proč to nedělat.
  2. Protahování
    Protahování je lehké. Jde zejména o achilovku, lýtku a jednotlivé prsty na nohou. Lýtko a achilovka se dělá ve stoje (jako na těláku). Jednotlivé prsty pak v sedě. Stačí prsty chytit a natáhnout. Vhodné je tu také provozovat „vyválení“ přes míček. Např. golfový, tenisový, rehabilitační. Stačí si na míč položit váhu a začít válcovat. Čím tvrdší míček a čím víc tlaku, tím bolestivější to bude.
  3. Koupit si bazmek
    Metoda „koupit si bazmek“ je lehká. Prostě si zajdete do zdravotních potřeb a koupíte si gumové roztahovány na prsty, podložku do bot nebo jiný rehabilitační prvek. Jde o pasivní metodu, která je velice lehká a dlouhodobě celkem efektivní.

Kolem a kolem

Poškozují lezečky nohy? Ano. Ale dá s tím něco dělat. Důležité je, být proaktivní a začít problém řešit včas. Zároveň ale také nesmíme panikařit. Když se nad tím zamyslíme, vše něco poškozuje. Mágo nejspíš příliš vysouší kůží (a bůh ví co dělá na plicích), běh kazí kolena, lezení je náročné na prsty a ano samozřejmě, poškozují lezečky nohu? ano. Už je proto nesmíme zanedbat prevenci a kompenzační cvičení. Nohy jsou často opomenutá součást zdraví lezce, která se může nepříjemně vrátit. Proto je lepší, s tím něco dělat hned.

Použité studie

Během psaní článku „Poškozují lezečky nohy“ jsme použili následující tři studie.