Tierrany V14

Tento týden se lezecká laťka v Yosemitksém národním parku posunula opět o něco výše. Duo lezců – Carlo Traversi a Jimmy Webb – si totiž zapsali nový top boulderu v tomto údolí, který je hodnocen jako V14.

Tierrany podle lezců není typickým bouldrem pro Yosemitskou oblast. Traversi ho vystihl jako „méně zrádný, silový problém na přijatelných chytech“ a Webb jako „prudký, silovo-prstový problém, 30 pohybů s neskutečným protlačením na konci“.

Pro Kaifornské Yosemity jsou ikonické legendární vertikální stěny, spáry a slab. Tierrany je ale právem netradiční problém pro tuto oblast. Náklon problému je okolo 45 stupňů v jeho nejprudším, a to hned ze začátku.

Boulder Tierrany v 14

Crux problému Tierrany je hned ze začátku. Podle toho, co Traversi řekl pro stránku Climbing, jsou největším problémem první tři pohyby. Malé úzké pinche jsou charakteristické pro začátek trasy. Následným problémem je zlom. Místo, kde přechází boulder z převisu na slab. Crux 2 či jen „mizerné místo“ nemá chyt. Celý osud topu v ten moment visí na síle těla a schopnosti udržet se na kameni jen třením a silou stisku paží.

Kdo je Carlo Traversi a Jimmy Webb

Carlo Traversi

Rodák z americké Kalifornie, Traversi se jako mnoho elitních lezců věnuje lezení od útlého dětství. Jako výborný lezec si nabrousil zuby na několika světových nejtěžších trasách a boulderech. Mezi nimi například trasou Meltdown 8c+ (5.14c) v Yosemitech nebo bouldrovým challengem „Triple 14“, který splnil jako první na světě.

Carlo Traversi je, mimo lezce, také fotograf a filmař s čtyřmi filmy a okolo sta nezávislých kratších filmů.

Jimmy Webb

Webb, rodák z Teneessee, je profesionální lezec se specializací na boulder. Během své kariéry se Jimmy Webb obul i do soutěží.  V roce 2013 na Master´s series v USA porazil legendy lezeckého světa jako je Tommy Caldwell, Chris Sharma ale i svého parťáka na Tierrany Carla Traversiho.

Webb je sám o sobě výborným boulderistou. Jako jeden z mála lezců na světě má za pasem sedm zdolaných problémů hodnocených V16. Mezi nimi prvovýstupy cest Sleepwalker a Ephyra.