Tom O´Halloran

NárodnostAustrálie
Datum narození22.07.1992
Výška181cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchKontinentální mistryně Oceánie 2020

Tom O´Halloran je australským lezcem, který má život vymykající se standardu olympioniků a ostatních lezců v této sérii článků. Přesto však patří mezi zdaleka nejlepší australské lezce a své místo na olympijských hrách si zcela zasloužile dobil!

Kariéra

Tom O´Halloran začal lézt v pouhých 12 letech, když ho rodiče vzali na první lezeckou stěnu. Soutěžit na mezinárodní úrovni poté začal v roce 2007 kde se v patnácti letech zůčastnil mistrovství světa juniorů. Bohužel, na rozdíl od mnoha jiných lezců, jako je Sean McColl, neměl Tom z počátku příliš úspěchů. Nejlépe se umístil na dvanáctém místě v lezení na obtížnost, hned v roce 2007.

Mezi dospělými se mu nedařilo o mnoho více. Se svými výsledky se dostal pouze na jednu medailovou pozici. Tou je vítězství kontinentálního mistrovství Oceánie 2020. Tom O´Halloran totiž není lezcem, který by se lezením živil. Lezení je pro něho pouze velice úspěšný koníček. I přesto se Tom rozhodl kvalifikovat na Olympické hry a bude reprezentovat Austrálii v Tokiu spolu s Oceanou Mackenzie.

Přestože Tom není elitním závodním lezcem, dost to kompenzuje svými venkovními výkony. Je předním australským sportovním lezcem. Sám má sedm prvovýstupů na cestách hodnocených 8c a výše (2 jsou 8c, dvě jsou 8c+ a dvě jsou 9a). Momentálně drží prvovýstupy na dvou nejtěžších cestách Austrálie – „Kitten Mittens“ a „Baker’s Dozen“ – oboje hodnoceny 9a (XI+).

Tom O´Halloran a Tokio 2021

Tom O´Halloran se nejspíš svými ambicemi mírně vymyká. Je nejspíše jediný atlet, který si musel účast na Olympijských hrách rozmyslet. Jelikož není profesionálním lezcem a klade velký důraz na rodinný čas, musel si stanovit, zda chce obětovat čas tréninku na vrcholové úrovni. Jak vidíme, obětoval. Přesto nemá úplně mnoho nadějí na výhru jakékoliv medaile. V boulderingu a rychlosti nesoutěžil od svých dní mezi juniory. Je sice výborným lezcem na obtížnost, bohužel jeho nedostatek zkušeností v dospělé soutěži ho staví do spodu seznamu lezců. Vzhledem k tomu, že jede na Hry spíše pro „požitek“, není pravděpodobné, že by ho tento fakt nějak trápil.

Kontinentální mistrovství Oceánie 2020Zlato
„Stevie I Wonder“ – highball – V9
Sociální sítě:

Komentáře

Vlákno uzavřeno.