Vliv magnézia na přírodu

Magnézium, mágo, maglajz, je součást jak vnitřního tak venkovního lezení. Už si jen těžce představíme lezení bez tohoto bílého prášku, který se stal ikonický. S velkým nárůstem oblíbenost lezení se vrátila otázka: jaký je vliv magnézia na přírodu. To je otázka, které se budeme věnovat dneska, spolu s tím jak potenciální negativní dopad zmenšit.

Lezec s Magnéziem, generováno AI skrz Gencraft, Vliv magnézia na přírodu
Lezec s Magnéziem, generováno AI skrz Gencraft

Magnézium 101

Magnézium je nám všem známý. Ve světě chemie se ale jmenuje Uhličitan Hořečnatý (MgCO3), existující v přírodě jako magnezit. Zásaditá verze této sloučeniny se používá při lezení, gymnastice, vzpírání atd. pro její schopnost vysoušet a pohlcovat vlhkost (jak víme).

Tento námi milovaný prášek se k nám dostává ale velice náročným procesem. Jako nerost se těží v dolech a následně projde chemickým procesem, který z něho udělá mágo. Alternativně se dá vytvořit chemicky z hořečnaté soli a hydrogenuhličitanu sodného. Většina magnézia (70 %) ve světě se těží v Číně, ve velice ekologicky nečistém procesu.

Vizuální dopad

Vliv magnézia na přírodu je nejlépe vidět holým okem. Všichni totiž známe bíle skvrny na skalách a kamenech, který existují jako svědek lezcovi snahy. Jde o barevné změny, které zejména v oblíbených oblastech, jen málo kdy zmizí z kamene. Zejména bouldering je náchylný na tento efekt. Magnézium takto „vizuálně znečišťuje“ skály a lezecké oblasti.

Skrytý dopad

Na druhé straně tu máme neviditelný dopad tohoto bílého prášku. Ten zůstává na skalách a deštěm je smýván do půdy. Skrz tu se vstřebává do vod a rostlin v okolí. Jelikož magnézium není neutrální věc, má to svůj dopad (jako vše). Zejména náchylné je Ph (kyselost) přírody. Mágo je zásadité, takže když se mísí s okolím, objevuje se tu cizí element, který Ph oblasti rozhodí.

V malých mírách je to zanedbatelný efekt, který se dá přirovnat k normální lidské bytosti. V hodně oblíbených oblastech, jako je například Sněžník, Šárka nebo např. Fontainebleau, kde je použité mága hojné je to ale jiná historie. Velké množství magnézia vsakujícího se do země a vody má potenciál pro změny v Ph citlivých přírodních oblastí (jako parky a rezervace).

Co se dá dělat?

Jako se vším, i s dopadem mága na přírodu se dá něco dělat. Hlavními kroky jsou čistění cest, menší používání mága a používání mága větší kvality, kterého není potřeba použít kilo.

Moderace používání

Maglajz je užitečná věc. Stejně užitečné jsou ale kartáčky, kterými se dají chyty vyčistit před lezením. Ne každý cesta, zejména u boulderingu, si vyžaduje mágování. V praxi, pokud lezete kolem 7A (V6) není potřeba mágovat na lehčích linkách. Naopak, vyčistit chyty od mechu a bordelu před lezením je efektivní a neinvazivní varianta. Při cestách na laně pak mágovat při odpočívání před těžkou pasáží, nebo použití tekutého mága před cestou je lepší varianta, než nechávat sarumanovy bílé ruce na skále.

Čištění cest

Základ slušného chování lezců je čistit po sobě chyty, cesty a tickmarky. Nejen že je to slušné, také se tím zamezí splavování magnézia do půdy a následným nepříjemnostem. Zároveň čisté a vyšistěné cesty (nemají Sarumana) vedou k tomu, že další lezec nemusí používat excesivní množství mága na vlastní pokusy.

Kvalita magnézia

Kvalita nad kvantitou je také faktor, který ve hře figuruje. Nekvalitní magnézium znamená špatné vysoušení, více mága a více znečistění. Proto investice do lepšího prášku je dobrá nejen pro lezce, ale i pro přírodu okolo.

Kolem a kolem?

Lezci jsou často přírodně orientovaní a uvědomují si důležitost konzervace přírody. Mágo a kontrola jeho používání je jeden z kroků, které se dají podniknout pro kýžený cíl – ochranu přírody. Navíc jde o lehké změny, které mají velký dopad. Navíc cena za tuto změnu není ani pár korun, protože kvalitnější mágo se „méně“ používá a o něco déle vydrží.