Lezecká oblast: Divoká Šárka

Lezení v Divoké Šárce je rozsáhlé a krásné. Je tu jak bouldering tak tradiční lezení (a když se opravdu dobře hledá i pár sportovek). Je však relativně těžké se v této spletici skal a kamenů vyznat. Co si vzít, kam jít lézt, které sektory jsou nejlepší pro začátečníky? Dejte tomu chvilku, sedněte si k tomuhle rychlému počtení a brzo to budete vědět. Připravili jsme si pro vás další výcuc z lezecké oblasti. Už třetí po Prokopském údolí a Hlubočepských plotnách.

Bouldery

Boulderové okruhy

Sportovní a tradiční lezení

Divoká Šárka: Bouldering

Bouldery v Divoké Šárce jsou dělené do čtyř vizuálních oblastí a sedmnácti sektorů. Každý sektor je charakteristický vlastním stylem lezení a obtížností. Všeobecně však jsou bouldery v Šárce obtížné a mnohy ze sedu, což předpokládá značnou fyzickou sílu. Je zde ale tolik různých linek a problémů, že si tu všichni něco najdeme.

Pokud chcete jít bouldrovat do Šárky je nejlepší si zaplatit předplatné na 27 crags, kam velká skupina lezců (včetně nás) přidává a udržuje lezeckého průvodce. Druhá varianta je stáhnout si „Průvodce po Šutrech“, pdf které vytvořil jeden z pražských lezců – Martin Válek. Poslední varianta (a zdaleka nejlepší) je podívat se k nám na naše TOPO. Bohužel nám tvorba ale chvíli zabírá, tak s námi mějte trpělivost.

Co si vzít?

Detailnější rozpis toho co dělat a jak začít s boulderingem najdete zde. Všeobecně vám však na bouldering stačí magnésium, kartáčet, lezečky a bouldermatka(y). Pokud se ale chcete mít dobře, doporučujeme i nějaké drobné (v Šárce je pár občerstvení), repelent na komáry a klíšťata, jelikož některé sektory jsou velice vlhké (Padák) nebo zarostlé a samozřejmě krém na opalování. Ten doporučujeme hlavně pokud jdete lézt v letních měsících a to na Nebušickou vyhlídku.

Kde lézt

Níže najdete několik tipů na dobré boulderování. Sektory, které jsme vybrali jsou zajímavé a všeobecně dobře přístupné. Zdůrazňujeme ale, že zde nenajdete plný popis boulderingových sektorů v Divoké Šárce (protože se sem nevejde). Jde jen o výcuc. Pokud chcete detailnější popisy koukněte se sem na naše TOPO nebo na výše zmíněný 27 Crags.

1. Highball

Highball je jeden z nejlepších sektorů na lezení v Divoké Šárce. Jde o zhruba 8 metrů vysoký boulder na jižní straně soutěsky Džbán. Je zde celkem 11 cest na dvou skálách. Šest do maximální výšky 8 metrů, Dvě do zhruba tří – čtyř metrů a dvě z lehu dlouhé pouze několik maličko pohybů. Doporučujeme zde mít alespoň dvě bouldermatky na osmimetrovou skálu a jednu vetší (jako Dominátor) na nižší cesty.

Highball Džbán, nejzajímavější lezecká, boulderingová oblast v Divoké Šárce. Praha
Boulderingový sektor Highball

2. Čertovy nohavice

Čertovy nohavice jsou jeden z větších sektorů Šárky. Většinou zde stačí jedna bouldermatka (dvě jsou ale příjemnější). Povětšinou je tu těžší lezení, ale i nováček si najde něco, co mu sedne. Dostat se sem není těžké ani z jednoho směru. Sektor je to velice sekludovaný a do jisté míry neudržovaný, což musí mít lezci na paměti při volbě obuvi.

Čertovy nohavice, bouldering, boulder, Divoká Šárka, outdoor, VARP
Čertovy nohavice – Údolní pravá stěna

3. BOOMerang

Relativně komorní sektor, BOOMerang je dělaný spíše pro zkušenější lezce. Na dobré přístupové cestě, ale schovaný za keři, BOOMerang je jeden ze tří boulderingových sektorů v řadě. Dopadiště zde nejsou vždy perfektní, cesty však stojí za to. Doporučujeme sem zajít s více než jednou bouldermatkou. Ne jen proto, aby se lezec nezranil, ale také aby jste mohli na plno čerpat z traverzů, které tu jsou.

Divoká Šárka, bouldering, BOOMerang, VARP. Lezení na BOOMerangu je relatvivně náročené a v Divoké Šárce se jedná o legendární oblast
Boulderingový sektor BOOMerang

4. Stěnky

První a Druhá Stěnka (alias Stěnky) jsou velice dobré skály pro nováčky do venkovního boulderingu. Bohatě zde stačí jedna bouldermatka, skály nejsou vysoké a dají se také relativně lehce slézt zpět dolů (nebo z nich seskočit). Přístup k nim je také velice přímočarý a nijak dlouhý. Jediná nevýhoda tohoto sektoru je vysoká tráva a potenciální klíšťata, která se dají chytit. Na lezení v Divoké Šárce to je ale pouze malá překážka.

Divoká Šárka, Bouldering, Druhá stěnka, VARP, vyznačené cesty z průvodce. Snadná Stěnka pro začínající lezce v Divoké Šárce
Boulderingový sektor Druhá Stěnka

Divoká Šárka: Tradiční lezení

Tradiční lezení v Divoké Šárce je jedno z nejstarších v Praze. Leze se zde po “relativně” lehkých cestách, většinou bez použití magnézia a s vlastním jištěním. Tzn. Lezci musí být dobře seznámeni s tím, jak fungují vklíněnce, friendy, více-délkové jištění a tak dále. Cesty zde nejsou příliš dobře vyznačeny, jsou ale sektory, které jsou známé, často používané, a proto přijatelně dobře značené.

Pokud chcete jít lézt na lano do Šárky musíte opravdu mít všechno vybavení a umět ho používat. Pokud ne, je fajn mít kamaráda, který ho má a je ochoten vás zaučit. Zde se nejvíce vyplatí se seznámit s databázemi ČHS a Lezec.cz.

Co si vzít?

Zde se jedná o tradiční lezení. Tedy lezení na vlastní, postupně vkládaných jistidlech jako jsou friendy a vklíněnce. Je tedy potřeba mít sadu obojího (v ideálním případě). Mimo to je nutné mít lano, sedák, pohodlné lezečky (pokud se nechystáte na jednu z opravdu náročných kratších cest) a hlavně helmu. Slaňovací osma nebo kyblík s guide-mode je také něco, co se zde hodí.

Kde lézt?

Divoká Šárka je rozsáhlá a lezení je tu mnoho. Často je ale omezeno kvůli hnízdění ptáků nebo růstu chráněných květin. Proto, než se vydáte do Šárky, zkontrolujte si povolení lezení na ČHS – Divoká Šárka. Jelikož nejsme tradiční lezci (nemá cenu zde lhát), nemůžeme ze své zkušenosti doporučit mnoho sektorů. Máme však tipy na dobré sektory pro nové lezce a jeden pro ostřílené veterány.

1. Zedkovy bloky

Zedkovy bloky jsou sektor jednoduše přístupný z asfaltky. Jde o malý výklenek u pamětní desky, kde je zhruba deset cest. Dvě z toho jsou odjištěné na sportovní lezení. Dá se zde dostat ke slaňáku a navázat si tu top-rope. Snažte se to však nedělat. Pokud budete, dodržte prosím princip „Leave no trace“. Sektor je ideální pro nováčky do tradičního lezení. Dobře se tu dá naučit vkládání vlastního jištění a posléze si vylézt pár lehkých tras.

Zedkovy bloky - lezecka oblast vyznacene cesty. Praha horolezeni a nepoznana divoka sarka, VARP
Tradiční lezecký sektor Zedkovy Bloky

2. Padák

Padák je relativně málo používaný lezecký sektor v Šárce. Dá se zde jak bouldrovat, tak lézt na laně. Nejsou zde však řetězy na vrcholku, protože se dá jednoduše slézt zpět dolů. Sektor je hlavně pro zkušenější tradiční lezce, jelikož zde jsou o něco náročnější trasy, které se jistí malými vklíněnci do prstových spárek. Sektor je nejlepší na přelomu jara a zimy a poté na podzim. V teplých měsících je zde totiž velice mnoho komárů a mušek.

Padák, tradiční lezení, bouldering, Divoká Šárka, VARP, Praha. Oblast kombinující Bouldering i tradiční neodjištěné lezení
Tradiční a boulderingový sektor Padák

3. Žabák

Tento sektor – Žabák – je největší skalní formace v Divoké Šárce, na jehož vrchu sedí Nebušická vyhlídka (kde je i bouldering). Žabák se skládá ze tří bariér, které se tyčí až na vrchol. Zde je opravdu důležité mít všechny nástroje potřebné na tradiční lezení. Dobře se tu dá zalézt, ale i naučit. Pokud máte schopného lezce, co umí lézt na prvního s vlastním jištěním, zkuste jít sem. Dobře a hodně si lezete a skončíte na krásném vrcholu s výhledem na Divokou Šárku. Cesty jsou tu ovšem nemálo chaotické, takže se dobře připravte.

Je potřeba Lezecký průvodce pro lezení v Divoké Šárce?

Online verzi lezeckého průvodce Divokou Šárkou najdete u nás na webu. Tištěnou verzi stále připravujeme a měla by být dostupná v průběhu příštího roku.

Je na lezení v Divoké Šárce potřeba povolení?

Oficiálně povolení třeba není, přesto doporučujeme býti aktivním členem ČHS.