Lezecká oblast: Divoká Šárka

Lezení v Divoké Šárce je rozsáhlé a krásné. Je tu jak bouldering tak tradiční lezení (a když se opravdu dobře hledá i pár sportovek). Je však relativně těžké se v této spletici skal a kamenů vyznat. Co si vzít, kam jít lézt, které sektory jsou nejlepší pro začátečníky? Dejte tomu chvilku, sedněte si k tomuhle rychlému počtení a brzo to budete vědět. Připravili jsme si pro vás další výcuc z lezecké oblasti. Už třetí po Prokopském údolí a Hlubočepských plotnách.

Bouldery

Tradiční lezení

Divoká Šárka: Bouldering

Bouldery v Divoké Šárce jsou dělené do čtyř vizuálních oblastí a sedmnácti sektorů. Každý sektor je charakteristický vlastním stylem lezení a obtížností. Všeobecně však jsou bouldery v Šárce obtížné a mnohy ze sedu, což předpokládá značnou fyzickou sílu. Je zde ale tolik různých linek a problémů, že si tu všichni něco najdeme.

Pokud chcete jít bouldrovat do Šárky je nejlepší si zaplatit předplatné na 27 crags, kam velká skupina lezců (včetně nás) přidává a udržuje lezeckého průvodce. Druhá varianta je stáhnout si „Průvodce po Šutrech“, pdf které vytvořil jeden z pražských lezců – Martin Válek. Poslední varianta (a zdaleka nejlepší) je podívat se k nám na naše TOPO. Bohužel nám tvorba ale chvíli zabírá, tak s námi mějte trpělivost.

Co si vzít?

Detailnější rozpis toho co dělat a jak začít s boulderingem najdete zde. Všeobecně vám však na bouldering stačí magnésium, kartáčet, lezečky a bouldermatka(y). Pokud se ale chcete mít dobře, doporučujeme i nějaké drobné (v Šárce je pár občerstvení), repelent na komáry a klíšťata, jelikož některé sektory jsou velice vlhké (Padák) nebo zarostlé a samozřejmě krém na opalování. Ten doporučujeme hlavně pokud jdete lézt v letních měsících a to na Nebušickou vyhlídku.

Kde lézt

Níže najdete několik tipů na dobré boulderování. Sektory, které jsme vybrali jsou zajímavé a všeobecně dobře přístupné. Zdůrazňujeme ale, že zde nenajdete plný popis boulderingových sektorů v Divoké Šárce (protože se sem nevejde). Jde jen o výcuc. Pokud chcete detailnější popisy koukněte se sem na naše TOPO nebo na výše zmíněný 27 Crags.

1. Highball

Highball je jeden z nejlepších sektorů na lezení v Divoké Šárce. Jde o zhruba 8 metrů vysoký boulder na jižní straně soutěsky Džbán. Je zde celkem 11 cest na dvou skálách. Šest do maximální výšky 8 metrů, Dvě do zhruba tří – čtyř metrů a dvě z lehu dlouhé pouze několik maličko pohybů. Doporučujeme zde mít alespoň dvě bouldermatky na osmimetrovou skálu a jednu vetší (jako Dominátor) na nižší cesty.

Highball Džbán, nejzajímavější lezecká, boulderingová oblast v Divoké Šárce. Praha
Boulderingový sektor Highball

2. BOOMerang

Relativně komorní sektor, BOOMerang je dělaný spíše pro zkušenější lezce. Na dobré přístupové cestě, ale schovaný za keři, BOOMerang je jeden ze tří boulderingových sektorů v řadě. Dopadiště zde nejsou vždy perfektní, cesty však stojí za to. Doporučujeme sem zajít s více než jednou bouldermatkou. Ne jen proto, aby se lezec nezranil, ale také aby jste mohli na plno čerpat z traverzů, které tu jsou.

Divoká Šárka, bouldering, BOOMerang, VARP. Lezení na BOOMerangu je relatvivně náročené a v Divoké Šárce se jedná o legendární oblast
Boulderingový sektor BOOMerang

3. Stěnky

První a Druhá Stěnka (alias Stěnky) jsou velice dobré skály pro nováčky do venkovního boulderingu. Bohatě zde stačí jedna bouldermatka, skály nejsou vysoké a dají se také relativně lehce slézt zpět dolů (nebo z nich seskočit). Přístup k nim je také velice přímočarý a nijak dlouhý. Jediná nevýhoda tohoto sektoru je vysoká tráva a potenciální klíšťata, která se dají chytit. Na lezení v Divoké Šárce to je ale pouze malá překážka.

Divoká Šárka, Bouldering, Druhá stěnka, VARP, vyznačené cesty z průvodce. Snadná Stěnka pro začínající lezce v Divoké Šárce
Boulderingový sektor Druhá Stěnka

Divoká Šárka: Tradiční lezení

Tradiční lezení v Divoké Šárce je jedno z nejstarších v Praze. Leze se zde po “relativně” lehkých cestách, většinou bez použití magnézia a s vlastním jištěním. Tzn. Lezci musí být dobře seznámeni s tím, jak fungují vklíněnce, friendy, více-délkové jištění a tak dále. Cesty zde nejsou příliš dobře vyznačeny, jsou ale sektory, které jsou známé, často používané, a proto přijatelně dobře značené.

Pokud chcete jít lézt na lano do Šárky musíte opravdu mít všechno vybavení a umět ho používat. Pokud ne, je fajn mít kamaráda, který ho má a je ochoten vás zaučit. Zde se nejvíce vyplatí se seznámit s databázemi ČHS a Lezec.cz.

Co si vzít?

Zde se jedná o tradiční lezení. Tedy lezení na vlastní, postupně vkládaných jistidlech jako jsou friendy a vklíněnce. Je tedy potřeba mít sadu obojího (v ideálním případě). Mimo to je nutné mít lano, sedák, pohodlné lezečky (pokud se nechystáte na jednu z opravdu náročných kratších cest) a hlavně helmu. Slaňovací osma nebo kyblík s guide-mode je také něco, co se zde hodí.

Kde lézt?

Divoká Šárka je rozsáhlá a lezení je tu mnoho. Často je ale omezeno kvůli hnízdění ptáků nebo růstu chráněných květin. Proto, než se vydáte do Šárky, zkontrolujte si povolení lezení na ČHS – Divoká Šárka. Jelikož nejsme tradiční lezci (nemá cenu zde lhát), nemůžeme ze své zkušenosti doporučit mnoho sektorů. Máme však tipy na dobré sektory pro nové lezce a jeden pro ostřílené veterány.

1. Zedkovy bloky

Zedkovy bloky jsou sektor jednoduše přístupný z asfaltky. Jde o malý výklenek u pamětní desky, kde je zhruba deset cest. Dvě z toho jsou odjištěné na sportovní lezení. Dá se zde dostat ke slaňáku a navázat si tu top-rope. Snažte se to však nedělat. Pokud budete, dodržte prosím princip „Leave no trace“. Sektor je ideální pro nováčky do tradičního lezení. Dobře se tu dá naučit vkládání vlastního jištění a posléze si vylézt pár lehkých tras.

Zedkovy bloky - lezecka oblast vyznacene cesty. Praha horolezeni a nepoznana divoka sarka, VARP
Tradiční lezecký sektor Zedkovy Bloky

2. Padák

Padák je relativně málo používaný lezecký sektor v Šárce. Dá se zde jak bouldrovat, tak lézt na laně. Nejsou zde však řetězy na vrcholku, protože se dá jednoduše slézt zpět dolů. Sektor je hlavně pro zkušenější tradiční lezce, jelikož zde jsou o něco náročnější trasy, které se jistí malými vklíněnci do prstových spárek. Sektor je nejlepší na přelomu jara a zimy a poté na podzim. V teplých měsících je zde totiž velice mnoho komárů a mušek.

Padák, tradiční lezení, bouldering, Divoká Šárka, VARP, Praha. Oblast kombinující Bouldering i tradiční neodjištěné lezení
Tradiční a boulderingový sektor Padák

3. Žabák

Tento sektor – Žabák – je největší skalní formace v Divoké Šárce, na jehož vrchu sedí Nebušická vyhlídka (kde je i bouldering). Žabák se skládá ze tří bariér, které se tyčí až na vrchol. Zde je opravdu důležité mít všechny nástroje potřebné na tradiční lezení. Dobře se tu dá zalézt, ale i naučit. Pokud máte schopného lezce, co umí lézt na prvního s vlastním jištěním, zkuste jít sem. Dobře a hodně si lezete a skončíte na krásném vrcholu s výhledem na Divokou Šárku. Cesty jsou tu ovšem nemálo chaotické, takže se dobře připravte.

Je potřeba Lezecký průvodce pro lezení v Divoké Šárce?

Online verzi lezeckého průvodce Divokou Šárkou najdete u nás na webu. Tištěnou verzi stále připravujeme a měla by být dostupná v průběhu příštího roku.

Je na lezení v Divoké Šárce potřeba povolení?

Oficiálně povolení třeba není, přesto doporučujeme býti aktivním členem ČHS.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.