Jak být nepopulární lezec

Lezci jsou opravdu skvělá, přátelská komunita, která přijme jednotlivce do velkého kolektivu. Je ale samozřejmě možné být nepopulární i mezi lezci. Je zde pár hříchů, kterých jsme se všichni v jeden moment dopustili. Jsou to ale ti, kteří je dělají často, kdo opravdu patří do lezeckého pekla.

Patrik "Baklažán" na lezecké stěně BigWall, VARP, BigWall, Bouldering, boulder
Patrik „Baklažán“ na lezecké stěně BigWall

1. Motání se

Jak jsme již psali několikrát, dávejte pozor na okolí! Jen málo věcí je míň příjemných, než když nemůžete seskočit z boulderu protože pod vámi někdo stojí či omylem na někoho spadnete, protože nedával pozor. ANO, v ten moment to bývá zpravidla vina toho dole, protože se nepodíval, kdo je nad ním a stojí v dopadištích u stěn, či skal (výjimka pro jističe). 

Absolutně neomluvitelné pak je, když je někdo na stěně před vámi a leze (ať už na laně či ne) a vy mu vlezete do cesty. Nedej bože když zapříčiníte jeho pád. V ten moment si opravdu vysloužíte jednosměrný lístek do pekla a zasloužíte si všechny vulgarity, které na vás přiletí. 

2. Kradení lezeckého matroše

Lezecké vybavení je drahé. Každý z nás někdy něco zapomene na stěně nebo u skály. Prosím, neberte si to. Pokud chcete být nepopulární lezec nebo lezkyně tak ano, tímto se vám to povede. Stejně ale, nevyužívejte dobroty lezecké komunity k tomu, aby jste se sami obohacovali. Když už vidíte něco takhle ležet, ideálně to dejte na dobře viditelné místo (venku) nebo dejte personálu. Samozřejmě můžete také nedělat nic. I to je lepší, než si matroš nechat!

3. Nerespektování pořadí

Pořadí je relativně lehce pochopitelný koncept. Teda, alespoň pro většinu lidí. Stále nacházíme takové kousky, kteří ignorují frontu čekající u boulderu nebo hlouček kolem samonavijáku. Vrchol nerespektu (a definice pojmu „nepopulární lezec“) je ten, kdo naskočí na boulder během toho, co si ho jiný lezec čistí.

Opět je zde zlaté pravidlo lezeckého života: zeptej se! Každý, kdo nerespektuje pořadí a chodí si po cestách, jako kdyby stěnu či skálu vlastnil si zaslouží toto krásné gesto.

VARP, gesto, Mrkev, nepopulární lezec, middle finger, prostředníček
Gesto pro nepřizpůsobivé

4. Beta spraying

Hřích kterého se dopouštíme všichni, a často ještě ve snaze pomoct. Beta spraying je nechtěné prozrazení bety (návodu na vylezení) lezci, který projektuje, či leze trasu nebo problém. Ano, víme že chcete pouze pomoct a ukázat, že problém znáte (děláme to také). Ne každý ale chce slyšet jak na to.

O něco horší ještě je, když opravdu velký lezec radí menším a jeho rady jsou centrované kolem slova „dosáhneš“. Nemůžete se divit, pokud po vás potom poletí maglajzák nebo dokonce lezečka. Zkrátka a dobře, nebuďte „that guy“ a prostě se zeptejte jestli nechce dotyčný poradit.

5. Hoarding

Poslední věc, která nám v tomto tématu leží na srdci, je hoarding. Zlozvyk, který hned tak netrkne a upřímně ten, kterého se nejvíc dopouštíme. Přiznejme si to, všichni to děláme. Natažená lana na cestách, kde nikdo neleze. Lavičky zabrané materiálem, bouldermatky rozhozené na několika místech, batohy všude. Zkrátka zabírání místa, lezeckých linek a problémům ostatním.

Je to do jisté míry nevinný element lezeckého život, dokud to děláte omylem. Na velkých lezeckých stěnách (jako BigWall) to nemusí být ani tak velký problém (stejně to ale nedělejte). Kde to ale JE problém, je venku. Na skalách není dost místa, abychom se tam všichni vešli s rozházenými věcmi. Proto, buďte ohleduplní a házejte si věci na jedno místo, lana mějte jen na jedné lince, na které lezete a bouldermatky pod bouldrem, který zdoláváte. Pak snad nebudete nepopulární lezec.