Jak se starat o bouldermatku

Bouldermatka je, byť náš miláček, spotřební materiál, který se po čase rozbije. Není ale důvod se o ní nestarat a nechat ji hnít ve špíně a smradu. Proto se otvírá otázka jak se starat o bouldermatku. Ať už máte velké matrace jako je Dominátor nebo jen menší sitku, poučky jsou stejné. A ano, je to lehčí než se starat o lano, lezečky nebo kůži!

Miki Petřík, Rafiki, Čertova palice, Jak se starat o bouldermatku
Miki Petřík, Rafiki, Čertova palice

Složení bouldermatky

Bouldermatky jsou celkem jednoduché věci. Vnitřek je pěna (buďto v deskách nebo v trubkách) a vnějšek tvrdý materiál, který by měl být odolný vůči oděrkám, potrhání ale do jisté míry také proti vodě. V neposlední řadě tu jsou pak věci jako kobereček, přezky, madla a další vychcávky, které může matice mít.
Nám jde ale hlavně o bouldermatku jako hlavní matraci.

O co se starat?

Všechno lezecké vybavení má podobné rizikové faktory. Těmi jsou 1. Voda, 2. Prach (bordel) a 3. UV světlo. Proč tyhle 3? Protože voda může vést k hnilobě, prach (bordel) a UV světlo k degradaci materiálu.
Nejde ale jen o rizikové faktory. Musíme myslet také na to, jak bouldermatku skladovat, čistit a jak ji nosit.

Skladování bouldermatek

Byť je bouldermatka „jen matrace“, je lepší se k ní chovat jako k záchrannému kusu hardwaru. Přeci jen na ní padáme pravidelně z pár metrů. Většinu času tráví matice někde schovaná. Ideálně, pokud na to máme prostor, by měla bouldermatka být v suchu, ne na přímém světle a daleko od hlodavců a jiných breberek, které ji sežerou. Zároveň to není odkladiště pro hromady věcí.

Když je ale málo místa, doporučujeme ji strčit pod nebo za postel či gauč. Tam se vizuálně ztratí, nezabere tolik místa a pokud nemáte volně pobíhajícího hlodavce, bude kryta i od ostatních elementů které by ji mohly zničit.

Čištění matky

Nejčastěji podnikaný krok v otázce jak se starat o bouldermatku je její čistění (protože se pravidelně zasírá). To se dá rozdělit do 3 kroků – hrubé, jemné a mokré.

  1. Hrubé čistění – alias zbavení matice od všech velkých nečistot. Listy, kamínky, velké kusy bahna a podobně. Věci, které se dají v klidu vyklepat venku.
  2. Jemné – Oprášení od malých částiček nečistot jako je vysypané mágo nebo prach. Na to stačí kolikrát suchý (nebo trošku vlhký hadřík) nebo ruční vysavač.
  3. Mokré – „umytí“ matice. Většinou bohatě stačí hadřík a trocha vody. Pokud je na matraci něco co nejde dolů, jako zaryté bahno nebo krev, nevadí trocha saponátu, ale nejspíš tam ty fleky zůstanou.

Bouldermatka se, stejně jako lezky nebo lano, NEsuší na topení. Nechte ji přirozeně oschnout na nepřímém slunci a bude v pohodě.

Nošení bouldermatky

Nošení bouldermatek je často v tématu jak se starat o bouldermatku zanedbáno. Všichni totiž víme, že se nosí jako batoh – na zádech. Dá se do ní vrazit pár věci a můžeme vesele jít. Problém ale vzniká v tom, kolik věcí můžeme do bouldermatky nacpat, než ji začneme ničit.

Dobrá poučka je se podívat na to, jestli matrace při napěchování otvírá. Pokud ano, hodí se zvážit něco z věcí vyndat a hodit do batohu. Co se v matici většinou bez problému nosí jsou lezky, mágo, kartáč a hangboard. Flaška vody nebo lékárnička taky nevadí. Ale když už uvnitř jsou ještě přezuvky, mikina, druhá flaška, svačina, sluchátka atd. v takové míře, že zvažujeme jestli náhodou nevypadnou věci bokem matice, je to už asi moc.

Kolem a kolem…

Jak se starat o bouldermatku? Není to moc těžké. Ve zkratce, nenechte ji hnít, sežrat a neskladujte na ní bordel. Trošku komplexněji, nenechte ji shnít, nevystavujte ji přímému světlu při uskladnění a snažte se ji nosit tak, aby nebyla napěchované k prasknutí. Je to ale spotřební matriál, který se bude stejně muset po pár letech vyměnit. To ale neznamená, že se ty roky nemůžou protáhnout správným zacházením.