Lezecká stěna do bytu

Všichni bychom chtěli mít něco, na čem lézt doma. Lezecké stěny do bytu jsou něco, co si můžeme buďto postavit sami nebo si je koupit. Ani jedno není však lehká varianta, ať pro náš čas nebo pro naše peněženky. My se vám zde pokusíme poradit, jak si pořídit lezeckou stěnu do bytu bez nutnosti předělat všechny stěny na překližku.

Divoká Šárka
Hangboard prohřívání prstů – Mrkev, Divoká Šarka

Campus a Hangboarding

Ano, jsme si vědomi, že campus a hangboarding nejsou lezecké stěny. Pro hodně z nás je to ale jediný způsob jak cvičit „lezecký“ skill doma. Výhoda campusu a hangboardu je jasná. Jsou to prostorově velice nenáročné věci.
Hangboardy je velice jednoduché koupit. V Čechách máme několik firem, jako jsou Lama Holds nebo Gripworks, kteří dělají opravdu dobré cvičební desky za docela dobrou cenu, která peněženku nijak moc nebolí. Jsou zde dvě varianty. Závěsné, které se hodí na hrazdu, a fixní, které se přivrtají do stěny.

Campus je pak o level výš než hangboarding jak v praktičnosti tak v „cool faktoru“. Zde je problém, že se nedá koupit, takže si ho musí každý sám vyrobit. Na to už jsme ale návod psali, takže na něj můžete kouknout. Spolu s tím u nás taky najdete návod jak na campusu cvičit.

Lezecké stěny do bytu

Přiznejme si to, lezecká stěna do bytu je něco, co si většina z nás nemůže dovolit (bohužel ani my ne). Jsou ale varianty, jak tento smutný fakt obejít.

Nákup stěny do bytu

Ano, lezecké stěny se dají koupit. Je potřeba ale říct, že čím větší a lepší stěna, tím dražší budou. Velká campus stěna je například ta od therapiekletterwand. Je to sice jedna z dražších stěn na trhu, je ale velice precizní a již téměř dekádu testována lezci po celém světě.

Druhá varianta je Torque trainer set up. Pocházející z německé dílny, tento malý system board je velice příjemná varianta pro domácí lezení. Torque umožňuje změnu náklonu a přidělání extra chytů pro přidané zosobnění.

EpicTV: Is This The Future Of Home Climbing Walls?

DIY Lezecká stěna – Systemboard

I když se to nezdá, každý z nás si může postavit lezeckou stěnu do bytu, domu nebo na zahradu. Jen to chce trošku nápaditosti, času, peněz a dřeva. Psali jsme již jeden článek o tom, jak si postavit spray wall a jak na něm cvičit, ten naleznete zde. Je nám ale jasné, že spray wall není varianta do bytu (jak jsem si osobně potvrdil). Je tu ale varianta, která do bytu je – System board!

O co tu vlastně jde a co je system board? System board je malá cvičební lezecká stěna s pouhou hrstkou chytů, stupů a karabin (pokud chcete být fajnšmekři). Mívá kolem 1-2 metrů na šířku a o trošku víc na výšku. Výhodou ale je, že se na system board musíte pouze vejít, takže nemusí být tak široký.

Climbing daily – System board training

Jak postavit System board

System board funguje nejlépe, když je v převisu. Proto si ho nastavte na úhel mezi 30-20 stupni. Nohy budou fixované stejně, jako jsme popisovali u stavby venkovní lezecké stěny. Zde by ale ovšem bylo vhodné mít pojistku, či mechanizmus, který by vám umožnil nohy složit. Pod místa, kde se stěna dotýká země si dejte podložku, aby nepoškodila podlahu.

Na stojící stěnu dáme už jen chyty a máme hotovo. Stačí okolo 10 chytů a pár stupů na to, aby vaše stěna fungovala tak, jak má. Vrtáme je tam tak, aby byly symetricky rozeseté po překližce. Jelikož na této stěne nebudeme nikdy přímo lézt, není důvod zde mít postavené cesty. Jestli jste spíš orientovaní na sportovní nebo tradiční lezení, doporučujeme vám na horní hrany stěny dát expresky a u cvičení cvakat lano.

Kde koupit chyty? Ani tohle není příliš náročné. Většina stěn prodává sety lezeckých chytů po 8-10 kusech. Jako lezci také potkáváme přepravky se starými chyty na stěnách, kam chodíme. I ty se často dají odkoupit za rozumnou cenu (nebo se zeptejte obsluhy).

Cvičení na system boardu

Na system boardu není těžké cvičit. Zaměřujeme se tu hlavně na sílu, výdrž, cvakání a pozice těla. Vše je o tom, jak dobře jste si postavili na stěně chyty.

Cvičení: Síla

Síla prstů a výbušnost se dá cvičit na této malé lezecké stěně do bytu. Na stěně máte malé chyty a lišty (jsou v setech). Lezci ví, že na těchto „špatných“ chytech se nejlíp cvičí síla. Je to proto velice jednoduché. Přechody dokola nebo nahoru a dolu (podle toho jak si máte postavenou) na stěně cvičí sílů prstů a středu těla.

Cvičení: Výdrž

Výdrž je nejjednodušší na posílení. Lezec, který chce zesílit, pouze opakuje sérii pohybů dokola. Ideální je, aby po každém 4-6 pohybu cvakl expresku (a střídat strany). Nezapomeňte si mezi sety odpočinout a prohřát před začátkem.

Cvičení: Pozice těla

Poziční cvičení je trošku těžší. Musíme na něj mít dobré chyty a vědět, jaké pozice nám na stěně nejdou. Doporučujeme si opakovat pozice a přechody do: Gaston, vlajky (vnitřní i vnější), bočáků a samozřejmě i spodních tahů.

Něco na konec

I když všichni toužíme po stěně, pravdou je, že ne každý ji potřebuje. Spray wall je vyšší dívčí v lezeckých stěnách a campus předpokládá již jistou sílu, aby se předešlo zranění. Proto za VARP doporučuji obezřetnost. Koukněte se nejprve po hangboardech a cvičte na vaší místní stěně. Pokud to není možnost, zkuste si nejprve postavit campus a až pak system board. To, že to nemáme doma není překážka ku cvičení.