Lezení na Letních olympijských hrách v Paříži 2024: Vše, co musíte vědět

První post-covidové Olympijské hry jsou tu a s nimi i druhé kolo. Sportovní lezení na OL bude tentokrát rozdělené do dvou setů medailí – kombinace a rychlost. Vše, co byste chtěli a měli vědět o Hrách najdete v následujícím článku. Pokud tu něco nenajdete, neváhejte nám napsat, a my budeme informace postupně doplňovat!

a person in activewear climbing a climbing wall
Photo by Pavel Danilyuk on Pexels.com

Všeobecné informace

Kdy: 26.07 – 11.08.2024
Kde: Paříž, Francie
Lezení?: 5. – 10. Srpen Kombinace, 5. – 8.Srpen Rychlost

Olympijské hry se budou tentokrát odehrávat v Paříži a jejím okolí. Samotné hry začnou v pátek, 26.7. a skončí v neděli 11.8. Soutěžit se bude celkem v 41 sportech napříč Francií a polokoulemi.

Lístky jsou z velké části již vyprodány, takže šance na zavítání na Hry samotné je bohužel malá.

Celkem se bude soutěžit ve 25ti sportovních centrech v Paříži (a blízkém okolí) a devíti jiných městech Francie, vč. Marseille, Bordeaux a Lyon. Nebude chybět ani Francouzská Polynésie, kde se bude konal Olympijský Surfing.

Lezení na OL

Lezení bude na Hrách rozděleno do dvou kategorií. Pro nás zde je hlavní sportovní lezení, které bude zahrnovat kombinaci boulderingu a lezení na obtížnost. Zde vystoupí hlavní lezecké ikony a ti, na které se všichni těšíme. Druhý sport bude rychlostní lezení, které bylo po kontroverzích na minulých Hrách odděleno do vlastní kategorie, s vlastním setem medailí a daty soutěží.

Kombinovaný formát

Sportovní lezení bude pojaté kombinovaně, ale jinak než tomu bylo dosud. Došlo ke změnám v bodovém hodnocení jak kombinace, tak boulderingu. Boulder se nyní počítaj na body, podle dosažených chytů a ne jen zón a topu. Kombinace je pak výsledkem součtu bodů z boulderingu a lezení na obtížnost. V praxi tak snad IFSC a OL dosáhnou více balancovaného hodnocení a vyhnou se problémům z minulých Her.

Le Bourget Sport Climbing Venue

Lézt se bude v nově postaveném lezeckém centru Le Bourget v oblasti Paříže zvané Saint-Denis (mimo centrum). Fotky z centra zatím nebyly zveřejněny. Jde ale o vnitřní lezecké centrum s kapacitou 6 000 diváků. Cílem tohoto centra je jak zajistit lezcům dobré lezecké podmínky, tak zanechat po Hrách v Paříži nové prostředí pro lezce.

V Le Bourget se odehraje jak sportovní lezení tak rychlostní.

Kdo je kvalifikovaný?

Seznam prozatimně kvalifikovaných, kteří se budou účastnit lezení na OL je příliš velký na to, aby byl v tomto kratším článku. Proto vás odkážeme sem, kde je seznam aktualizujeme a přidáváme postupně nové Olympioniky, kteří míří do Paříže. Zatím ale musíme podotknout, že není kvalifikovaný žádný z českých atletů.

Komentáře

Vlákno uzavřeno.