Nejlepší lezení v Čr

Česká republika je plná skal, pískovců a lomů, na které se dá lézt. Každý kraj má něco a z každé vsi jsme na dojezd od skal nebo vnitřního lezeckého centra. Možná proto máme tendenci chtít na ty nejlepší místa v čechách a zdolat ne jen ty nejtěžší cesty, na které máme schopnosti, ale i ty nejkrásnější skály s nejlepšími výhledy. Proto tu pro vás máme seznam toho, co se dá považovat za nejlepší lezení v Čr (bez jakékoliv důrazu na pořadí). 

VARP, Divoká Šárka, TOPO, Pic, VARP pic
Divoká Šárka

1. Labské pískovce

Labské pískovce jsou asi jasná první volba (a to ne jen naše). Sektory jako Ostrov nebo Tisá jsou samy o sobě vypovídající. Mimo to, pod „Labák“ spadá také České Švýcarsko, které není nutné představovat. 

Skály jsou zde pískovcové a leze se na vlastním (pískovcovém) jištění. Je to ráj věží a spár, kde je nutné mít silnou vůli a nebát se případných větších pádů. Ostrov, Rájec a Tisá zde patří mezi nejoblíbenější sektory. Na výlet sem vřele doporučujeme zkonzultovat některého z nově vydaných průvodců, jelikož velké množství věží a stěn Labe sám nově příchozí nezvládne. Když už se zorientujete ale, čekají vás krásné cesty a topy s výhledy jako nikde jinde!

2. Moravský kras

Moravský kras je dnes již stálou ikonou lezeckého světa. Tyto vápencové skály jsou místem, kde se leze již od středověku. Výhodou je to, že mimo vlastního jištění se zde dají docela dobré lézt sportovky, ale také bouldery.

Skály mají tendenci být oklouzané až do mramorova (varování pro lezce co na to nejsou zvyklí) a fixní jištění často dost daleko od sebe. Když si na to ale zvyknete, máte před sebou čas strávený lezením na krásných skalách v nádherné přírodě. Na výběr je z mnoha sektorů a velké škály obtížností. Pokud vás k lezení dostaly videa Adama Ondry, tak Holštejn nebo Sloup budou místy, kam se chcete podívat.

3. Český kras

Český kras je tradiční lezecké místo pro střední Čechy a Prahu, a to z opravdu dobrého důvodu. Rozkládající se mezi Berounkou a Karlštejnem, tato lezecká oblast má něco pro všechny. Lezení je zde rozděleno mezi lomy a skály, na kterých se dá lézt na vlastním, bouldrovat ale i lézt sportovky. 

Hlavní sektory zde jsou Srbsko a Skály u Koněprus. Jde o lezeckou oblast, která je velice dobře udržována členy české lezecké komunity, takže si zde rozhodně přijde každý na své. Jelikož jde o relativně frekventované lezecké místo, některé cesty jsou oklouzané. To ale více než dost kompenzuje krása linií, skvělé výhledy a udržované cesty. Koukněte na průvodce na Jan Kareš Climbing Team!

nejlepší lezeni v čr, VARP, Kobyla, lezení, TOPO, Jan Kareš
Lom Kobyla – Jan Kareš Climbing Team

4. Český ráj

Lezecká oblast Český ráj patří mezi snad nejexkluzivnější lezecké oblasti České republiky. Lezení zde podléhá pravidlům CHKO Český ráj, která se opravdu dodržují (neděláme si srandu!). Celá oblast je z pískovce a tedy velice křehká. Má vlastní pravidla, kulturu a hlavně styl lezení.

Když už se sem dostanete na lano pamatujte, nesmí se lézt po dešti a je přísný zákaz používat vklíněnce. Vezměte si sebou velkou hrst morálu a rukavice na spárové lezení. Zároveň však máte před sebou možnost lézt na jednom z nejkrásnějších míst naší republiky. Pískovsové věže a stěny vám zde nabídnou nejel krásný pohled na krajinu, ale také výzvu jako skoro nikde jinde!

5. Jeseník

Jeseník je krásné místo kde si hodil lano (na lezení) nebo jít bouldrovat. Stejně jako Český kras, je i Jeseník místo, kde se místní svaz (nejstarší v Čr) může pyšnit tím, že mají nejlepší lezení v Čr.

Na Jeseníku je 25 sektorů, kde se dá lézt jak na vlastním tak sportovně. Pro gurmány je tu i ledolezení (v zimě) a bouldering. Schovává se tu přes 1200 cest na laně, což pokud vás neohromuje, doporučujeme se podívat na jednoho z online průvodců a pokochat se tím, co vás tam čeká. A pokud vás tato oblast na severní Moravě neuspokojí, je možné, že už nebudete psokojení nikdy.

VARP – Sloup

Bonus: Pavlovské vrchy

Malý bonus od nás, pro vás, je oblast Pavlovských vrchů na jižní Moravě. Lezení v samém srdci Pálavy je něco, co zde nemohlo chybět. Byť se nedostala na náš seznam TOP 5, rozhodně patří mezi nejlepší lezení v Čr. Najdete tu krásné bílé skály, které jsou vesměs dobře odjištěné na sportovní lezení (ale dá se i na vlastní). Zalezete si tu na skalách, které do jisté míry připomínají jižní Francii, takže ušetříte i nákladný výlet za hranice. Navíc je zde i naše jediné 9b od Adama Ondry, takže si i největší mazáci přijdou na své! A pokud ne, je to Pálava, takže se můžete ukojit na vinici.