Pravidla lezení na pískovcích

Už jsme tu zkompletovali pravidla skalního lezení, jelikož to je oblast, ve které se většinou pohybujeme. Velká část lezecké kultury v Čechách jsou ale i pískovce. Lezení na pískovcích je zde velice specifické a má svůj plný set pravidel, který se v mnohém liší od pravidel lezení na skalách. Pravidla lezení na pískovcích jsou ošemetné téma, takže než se do toho ale pustíme tak je potřeba říct, odkud informace máme. Nebude asi překvapivé zjištění, že je to ČHS a jejich přiložené pdf.

Vinoř, písky, sandstone, vinořské písky, pravidla lezení na pískovci, VARP
Vinořské písky

Všeobecné informace

Pravidla lezení na pískovcích se týkají všech skal mimo pískovce na Moravě. Pravidla jsou velice jasná, s tím že platí “co není zakázáno, je povoleno”. Samozřejmě ale s ohledem na další legislativu ČR a ochranu přírody + směrnice jednotlivých chráněných území, na kterých se skály nachází.

V neposlední řadě, lezením je rozuměno lezení na laně. Bouldering zatím bohužel není kodifikován nebo ošetřen v rámci povolení, pravidel nebo zákazů či příkazů. Proto prosíme boulderisty aby byli zejména opatrní. Spolu s tím je v případě pískovců nutné respektovat českou pískovcovou kulturu.

Ochrana přírody

Ochrana přírody je základ všech lezeckých povolení. Dodržování této části nařízení je proto nediskutabilní. Jako lezci jsme povinni:

1. Dbát na čistotu a pořádek a chovat se tak, aby nedocházelo k poškozování přírody – myšlenko všeho od trávy až po skály a stromy. 

2. Využívat k lezení, přístupu a sestupu pouze označené cesty. Co to znamená? Lézt tam, kde najdete značku označující lezecký sektor (namalované trojúhelníky) nebo se držet ČHS databáze. Lezec.cz není pro toto ideální, jelikož si tam může kdokoliv přidat cokoliv. Pokud tedy tápete, jestli je někde lezení povolené, koukněte na ČHS. Pokud si lámete hlavu jak se k sektoru neinvazivně dostat, doporučujeme kouknout na Mapy.cz.

3. Řídit se značením správců lesa, ochranářů, majitelů pozemků atd.

Výslovně jsou pak zakázany tyto věci:

  1. Jakkoliv měnit povrch skal. Tzn. žádná úprava chytů nebo stupů aby se lépe lezlo. Praktiky styly “Just do it” jsou proto netolerovány – ne že by to někoho napadlo.
  2. Používat jištění, které poškozuje skálu. Tedy friendy, vklíněnce, skoby atd. Spolu s tím se při snímání smyček se nesmí poškozovat skála nebo okolní rostliny.
  3. Poškozovat povrch skal při manipulaci s lanem. V praxi to znamená snažit se omezit přílišný top-roping (lezení “na rybu”) a jiné praktiky, u kterých lano zbytečně dře skálu.
  4. Používat boty s tvrdou podrážkou nebo lézt na mokrých či vlhkých skalách. Ano, pískovce schnou pomalu. Pokud nevíte co se počítá za tvrdé boty, koukněte se sem.

Fixní jištění

Fixní jištěný – tedy bolty, borháky, nýty a kruhy – jsou klíčem pro lezení. Zde platí, že za způsob a usazení fixních bodů ručí ten, kdo je umístil. Pro nás, kteří cesty nevrtají platí potom dvě hlavní věci:

  1. Kontrola fixních jištění je na všech lezcích! Během lezení se používají pouze ty body, které odpovídají standardu a metodice ČHS, určené podle názoru lezce. Pokud najdete bod, který zásadně neodpovídá, jste povinni ho nahlásit Vrcholové komisi Svazu nebo správci skalní oblasti. Kontakty na oba jsou na portálu Českého horolezeckého svazu.
  2. K fixním jištěním je nutné se chovat šetrně. V ideálním případě během vrchního jištění (Top-rope) se zajistěte přes dvě karabiny a neprotahujte lano skrz slaňák. Když na cestě skončíte, je pak nutné karabiny odstranit a z cesty se slanit. Tím zamezíme přílišnému poškozování koncových bodů jištění na skalách.
  3. Cesty podléhají schválení místní vrcholovou komisí a po jejich schválení není dovoleno je měnit!
  4. Fixní body na pískovcích není dovoleno používat pro jiné aktivity, než lezení – např. přelanění nebo ferratování.

Sportovní lezení

Sportovní lezení je samostatnou kategorií na pískách, tzn. má vlastní set pravidel. Všeobecně tu platí, že se leze zespod bez odsedávání nebo jiných pomocných prostředků – tzn. Free climbing, lezení na prvního. Toproping má menší sportovní hodnotu a cesta vylezená jinak než za použití přírodních chytů se nepočítá.

  1. Pro jištění se smí používat pouze fixní body, smyčky, lano a kruhy.
  2. Umělé prostředky výstupu – žebříky, klády etc. – jsou nesportovní a nepoužívají se. Tento bod hraje roli zejména u vysokých nástupů do cest.
  3. Magnésium není součástí lezecké etiky na písku a nepoužívá se. Zejména pak pokud se lezou cesty lehčí než IXa (7b).
  4. Lano slouží pouze k jištění.
  5. Smyčky jsou hlavní způsob jištění na pískovcích. Musí být umístěny do skály nebo na okolní přístupné body, např. stromy. Musí být po použití odebrány. Při odsednutí do smyčky se musí pokračovat ze stejných chytů a stupů.
  6. Přerušení výlezu – např. pádem nebo odsednutím – znamená přerušení platného pokusu. Po pádu může lezec doručkovat k poslednímu bodu jištění. Pro platný výlez musí cestu však vylézt bez přerušení.
  7. Zápis do vrcholové knihy se smí pouze v případě, kdy nebyla výše uvedená pravidla porušena.

Bouldering

Bouldering je zde kodifikovaný, ale pouze okrajově. Podle pravidel jde o volné lezení na nízkých kamenech (do 5m) bez použití jištění a lana. Chyty a stupy mohou být předepsány, nebo vyloučeny. Za platný výlez se považuje přelez bez přestání z předepsané počáteční polohy.

Dohled na dodržování pravidel

To nejlepší na konec. Jak se dohlíží na dodržování všech těchto pravidel? Je to na nás, jako na komunitě lezců. Když uvidíme něco, co porušuje pravidla – posouzeno podle vlastní morálky – je naší povinnost to nahlásit správci oblasti nebo Vrcholové komisi. Přeci jen je lezení úzce spjato s komunitou. Proto i za ní jde dodržení pravidel.

Co jsme nezmínili?

V článku „Pravidla lezení na pískovcích“ jsme nezmínili možnosti nových výstupů, tvorbu nových cesta a vytváření nového jištění. Máme k tomu samozřejmě dobrý důvod. Toto téma je velice rozsáhlé, s vlastní historií, termíny a pravidly, které jsou hodné samostatného článku. Zde jde primárně o základy pravidel lezení na pískovcích – jako na např. Vinoř.

Centrální vrcholová komise

Weisser Pavelpředseda CVKpavel.weisser@horosvaz.cz
Pleticha Janmístopředseda CVKjenik.pleticha@email.cz
Abt LukášOVK Jeseníky a Rychlebské horypeak@seznam.cz
Stanislav BartošekOVK Severní Moravas.bartosek@seznam.cz
Cihelna Otta OVK Dubské skályotto.cihelna@post.cz
Nováček KarelOVK Broumovskoovkbroumovsko@gmail.com
Jesenský JanOVK Jižní Čechyjan.jesensky@uzsvm.cz 
Meier RadekOVK Hruboskalskomeierradek@atlas.cz
Kilian OndřejOVK Vysočinavk.vysocina@email.cz
Pleticha JanOVK Labské pískovcejenik.pleticha@email.cz
Racek TomášOVK Východní Čechytomas.racek@adr-rock.cz
Čuba JanOVK Tisájan.cuba@volny.cz
Janata PetrOVK Západní Čechypetr.janata@volny.cz
Suchopárek PavelOVK Severozápadní Čechyparekteam@seznam.cz 
Skýpala VladimírOVK Moravské pískovceskypala@abidesign.cz 
Tučka MartinOVK Praha a Střední Čechymartan.kladno@seznam.cz
Vlach TomášOVK Prachovvlach.tomas@email.cz
Waller PetrOVK skály na Mužskémwallerpetr@seznam.cz
Weisser PavelOVK Jižní Moravapawelw@volny.cz
Živný Roman OVK Lužické a Jizerské horyovk.jlh@gmail.com
Těšitel Vladimírmateriál, technologie, školenívladimir.tesitel@gmail.com