Seo Chae-hyun

NárodnostJIžní Korea
Datum narození01.11.2003
Výška162cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchZlato na mistrovství světa 2019 v lezení na obtížnost

Seo Chae-hyun je jedinou jiho-korejskou lezkyní, která se kvalifikovala na Olympijské hry v Tokiu 2021. Sea je sedmnáctiletá lezkyně, která v roce 2019 šokovala svět, když se probila k místu na slunci. Stane se tak jednou ze dvou korejských reprezentatnů na Olympijských hrách v Tokiu. Druhým je Chon Jong-won, který se dostal skrze re-alokaci míst.

Kariéra

Sea Chae-hyun začala, překvapivě pro nikoho, lézt v útlém věku. Dalo by se až říct, že její cesta k lezení byla předem určena. Narodila se totiž do rodiny lezců. Její otec ještě k tomu vlastní lezeckou tělocvičnu v Soulu, dávajíc tak Seo ideální podmínky k tréninku (podobná situace jako má Brooke Raboutou).

Seo se prvně objevila na radaru v roce 2017, když jako třináctiletá vyhrála mistrovství světa juniorů v lezení na obtížnost. Opravdu však prorazila do světa sportovního lezení v roce 2019. V tom roce se z tehdy patnáctiletá Seo Chae-hyun stala mistryní světa v lezení na obtížnost. Podařilo se jí porazit i legendární Janju Garnbret a získat pro sebe své první dospělé mezinárodní zlato.

Sea září zejména v lezení na obtížnost. Není tedy divu, že patří mezi hrstku lezkyň, které zdolaly obtížnost 9a (XI/XI+). Tou byla cesta „Bad Girls“ v americkém státě Colorado.

Seo Chae-hyun a Tokio 2021

Seo Chae-hyun nemá mnoho šancí na výhru. Přesto však může mít velký dopad na medailové pozice lezkyň jako je Shauna Coxsey (favoritek na stříbrnou pozici). Seo není boulderistka. Nemá zatím žádný závod v dospělé divizi a nemá tak ani zkušenosti na to, aby se mohla stavět proti právě Coxsey, Noguchi nebo Nonaka. Stějně na tom je v rychlosti. V této disciplíně je klasifikovaná jako 80. na světě. Je to sice lepší, než 99.9% planety, ne však dost dobré na první místo v této disciplíně. Zejména ne proti rychlostním specialistkám jako je Miroslaw.

Seo ale září v lezení na obtížnost. Je v tom tak dobrá, že na prvním mistrovství, kterého se účastnila zvládla přelézt ne jen Janju Garnbret a ujmout se tak zlata, ale také další dvě ženy, které se dostaly nad hranici 9a+ (těmi jsou Rogora a Chanourdie). Je tak více než možné, že by tato lezecká (téměř) juniorka mohla v lezení na obtížnost zvítězit (pokud ne, být mezi prvními 3.). Tím zamíchat pořadí a srazit Garnbret z postu vítězky.

Mistrovství světa 2019LeadZlato
Asijské mistrovství 2019BoulderingZlato
Asijské mistrovství 2019LeadZlato
Sociální sítě: