Janja Garnbret

NárodnostSlovinsko
Přezdívkathe Goat (Greatest of all time)
Datum narození12.03.1999 (24 let)
Výška164cm
Ape index—-
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchZlato Olympijské hry 2021 (2020)
Nejtěžší boulderBügeleisen, 8B+ (V14)
Nejtěžší cestaSeleccio Natural, 9a (XI/+)

Janja Garnbret je nespíš nejikoničtější a nejlepší lezkyně, která momentálně závodí v IFSC. Tato slovinská rodačka je výborná lezkyně na obtížnost i boulderistka. To dosvědčuje obrovské množství zlatých medailí a titulů mistryně světa v všech třech disciplínách. Mimo to je Janja také první ženou, která si odnesla zlato ze sportovního lezení na olympijských hrách.

Tato lezkyně ze „stáje Redbull“ má kolem sebe auru neporazitelnosti. Pravidelně ovládá mistrovství světa v obtížnosti i boulderingu, kde leze problémy velice často na flash až do finále. Mezi největší úspěchy lezecké kariéry této impozantní Slovinky patří zlatá medaile z Tokia 2021 (2020), „Perfect season“ kdy vyhrála všechny boulderingové závody sezóny a také výlez na nejvyšší umělou multi-pitch linii na světě, kterou zdolala se svým krajanem Domenem Škoficem.

Janje se nevyhýbají ani skalní úspěchy, byť se jim primárně nevěnuje. Má zapsaný výstup linií 9a a výlez boulderu hodnoceného jako 8B+ (V14). Spolu s tím v roce 2022 začala, během své „off-season“ mezi Olympiády, zlehka projektovat cestu La Dura Dura, vylezenou prvně Adamem Ondrou, hodnocenou jak 9b+. Obtížnost, kterou zatím žádná žena nezdolala (byť je Laura Rogora blízko).

Kariéra

Stejně jako mnoho jiných elitních lezců, i Janja Garnbret začala lézt velice brzy. Závodit začala doma ve Slovinsku rok po tom, co začala lézt. Oficiálně svou kariéru zpustila až v roce 2013 na mistrovství světa mladistvých, kde absolutně dominovala. V roce 2015 začala soutěžit mezi dospělými a sbírat zlata. Její hlavní disciplína je lezení na obtížnost (lead). To také reflektují její výhry. Právě v leadu totiž od roku 2016 stála každý rok na stupni vítězů (a pouze jednou jako 2.). Stejně tak boduje v kombinovaném lezení, kde sklidila zlato 4 roky za sebou.

Byť se často stává, že Janja je hlavně boulderistka, není tomu tak. I přesto je schopna mít tři tituly světového šampiona v boulderingu a jeden titul mistra světa. Více než to je ale známá za svou schopnost elegantně flashovat IFSC bouldery až do finále, a to i na Olympiádě.

Co se rychlostního lezení týče, Janja se mu nikdy příliš nevěnovala. Rychlosti se věnovala pouze v rámci kombinovaného lezení. Po změně formátu kombinace kolem Olympiády se dá čekat, že Garnbret od rychlostního lezení upustí úplně.

Skalní lezení

Janja Garnbret je extrémně talentovaná a úspěšná atletka. Je proto překvapivé, že se nevěnuje skalnímu lezení tak, jako ostatní. Má sice za pasem velice náročné výlezy jak na boulderu, tak na laně, přesto to není na hranici jejího limitu.

Je nutné říct, že Janja je na začátku své kariéry. Prozatím se věnovala pouze soutěžení a na skály zde nebylo příliš času a prostoru. Trénink na soutěže a na skály je velice odlišný, stejně tak jako je lezecký styl, chyty a potenciál pro zranění. Dá se ale čekat, že až se Janja rozhodne skončit (nebo polevit) ve své soutěžní dominaci začne se více věnovat skalnímu lezení. Má pro to ideální podmínky. Od dobrých kontaktů mezi lezci – její lezecký partner Domen Škofic je velice úspěšný skalní lezec – až po krásné a velice náročné cesty kousek od domova, ve slovinských a italských horách.

Na závěr

Janja Garnbret je bezesporu nejlepší soutěžní lezkyně planety. První zlatá olympionička našeho sportu, mistryně světa a průkopník halového lezení. Tato mladá Slovinka má kariéru před sebou a je jen otázkou času, kdy začne posouvat limity lezení i na skalách. Sledovat ji můžete na instagramu, webových stránkách nebo jejím profilu na Redbull.

Golden Memories, IFSC, YouTube
RokDisciplínaPost
´16,´17,´18,´21,´22Obtížnost1.
´16,´17,´18,´19Kombinace1.
2019Boulder1.
Výhry na Mistrovství světa
Janja Garnbret - Praha
Janja Garnbret, IFSC, Praha 2023
RokDisciplínaPost
2016, 2019Obtížnost1.
2018,´19,´23Boulder1.
2018, ´19,´23Kombinace1.
2018,´23Obtížnost2.
Výhry na Šampionátu
ZávodDisciplínaPost
OL 2020Kombinace1.
Mistryně EvropyObtížnost1.
Mistryně EvropyLead1.
Mistryně EvropyKombinace1.
Jiné výhry
Janja Garnbret nejúspěšnější lezec na světě v praze, IFSC Boulder
Janja Garnbret, Finále IFSC MS, Praha 2023