Toby Roberts

NárodnostVelká Británie
Přezdívka„The Terminator“
Datum narození15.03.2005
Výška177 cm
Ape index—-
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchKvalifikace na OL
Nejtěžší cestaBatman, 9a/+ (XI+)
Nejtěžší boulder—-

Toby Roberts je mladý lezec z Velké Británie, který se na soutěžní scéně objevil v roce 2022, jako šestnáctiletý kluk, který se mezitím stanul na pódiu IFSC se zlatem a kvalifikoval se na Olympijské hry v Paříži.

Roberts je dominantně sportovní lezec, který se zaměřuje na závodní lezení. Je ale i obstojný boulderista a jeho skalní výstupy patří mezi nejtěžší na světě.

Rok 2024 bude pro Tobyho klíčový. Do Her v Paříži vchází jako jeden z favoritů, společně s Anraku Sorato a veterány jako je Ondra, Narasaki a Schubert.

Kariéra

Toby Roberts má před sebou velice plodnou kariéru závodního lezení. Jako mladistvý získal stříbro na šampionátu v boulderingu a lezení na obtížnost v roce 2022. Mezi dospělými (kde je od ´22) se mu podařilo dvakrát skončit na pódiu se zlatem. Jednou v boulderingu a jednou ve sportovním lezení, obě v roce 2023. Na Hry se kvalifikoval výhrou v Laval na Evropské kvalifikaci.

Skalní lezení

Tento Brit sklízí úspěchy i na skále. V roce 2021 zopakoval ikonickou cesty Bena Moona Hubble (8c+). Ve stejném roce také zdolal cestu Batman 9a/+ a stal se nejmladším britem, který na redpoint zvládl tuto obtížnost.

Mimo lezení

Toby je vcelku soukromá osobnost. Jelikož teprve nedávno dodělal střední školu, jeho další kroky v životě zatím nejsou známé. Je možné, že se po Hrách stane plně profesionálním lezcem nebo, jako mnoho jiných mladých lezců, půjde dále na školu.

Na závěr

Tobyho čeká letos nejdůležitější sezóna jeho dosavadní lezecké kariéry. Do Paříže jde jako jeden z mladých favoritů a rozhodně jako jeden z lidí, kteří mají možnost skončit na pódiu vítězů. Toby má potenciál pro velké výlezy na skále. Zatím ale, stejně jako mnoho mladých závodníků, nešel přes obtížnost 9a, byť rozhodně má potenciál.

RokSoutěžPost
2023Světový Šampionát (lead)1.
2023OL Kvalifikace Laval1.
2022Šampionát mladistvých2.
Soutěžní úspěchy Toby Robert
CestaObtížnostVýstup
Batman9a/+RP (2.)
Rainshadow9aRP
Hubble8c+RP
Výlezy Toby Roberts