Lezecké výstupy: OS, FL, RP, PP, TR

Lezecké výstupy patří k neodmyslitelným součástem horolezeckého světa. Během lezení si jako lezci klademe za cíl zdolat určitou cestu nebo trasu v jistém stylu – Onsight, Flash, Redpoint. Kombinace obtížnostní klasifikace a druhu výstupu je totiž dobrý ukazatel toho, jak schopní lezci jsme. Existuje několik druhů lezeckých výstupů, které se od sebe logicky liší. A aby to nebylo příliš jednoduché, ne každý se dá aplikovat na boulder i na lano (onsight).

Výsutka, Radotín

Lezení na obtížnost (lead)

Lezení na obtížnost – neboli lead climbing – je jedna ze dvou hlavních lezeckých disciplín. Právě zde se lezecké výstupy počítají nejvíce.

Onsight

Onsight je formát lezeckého výstupu, při kterém lezec zdolává cestu poprvé, aniž by ji předtím viděl nebo o ní měl předchozí informace. Jde o lezení na slepo, bez jakéhokoliv beta či rady. Lezec musí spoléhat pouze na své lezecké dovednosti a intuici. Je to výzva čistého lezení, kdy se snažíme zdolat cestu na první pokus bez jakýchkoli znalostí o trase, odsednutí či pádů.

Cesty lezené na onsight jsou pouze málo kdy lezené tím nejideálnějším způsobem. Proto bývá onsight úroveň lezců nižší, než flash či redpoint.

Nejtěžší vylezený onsight je 9a, kterou jako první zdolal Alex Megos (má celkem 2) a jako druhý Adam Ondra (má celkem 3). Nejtěžší ženský onsight drží Janja Garnbret s cestou hodnocenou 8c.

Flash

Technika podobná onsightu je Flash. Při lezení ve stylu flash lezec může lezec mít informace o trase dřív, než ji začne lézt. Do těchto informací patří vše od fixního jištění a délky až po konkrétní beta a metody lezení. Klíč je ale to, že i se všemi těmito informacemi se lezec “nesmí dotknout skály”. Myšleno tak že po prvním nástupu do cesty se musí pokusit o výstup.

Nejtěžší flash si drží Adam Ondra s cestou 9a+. Ženský flash má Janja Garnbret s cestou 9a.

Redpoint

Redpoint je základní lezecká technika. Jde o formu lezení, kdy lezec opakovaně pracuje na zdolání cesty. Nemusí nutně jít o projektování nebo dlouhodobou snahu. Jakmile se vám ale nepodaří vylézt cesty na první pokus, již se přechází do domény Redpointu. Důležitá součást výlezu na redpoint je to, že lezete na prvního – tzn zajišťujete se postupně sami zespodu a cvakáte si vlastní expresky so fixního jištění.

Redpoint je velice úzce spojen s pinkpointem.

Pinkpoint

Lezení na pinkpoint je stejné charakteristiky jako redpoint. Je zde ale jeden velký rozdíl. Pinkpoint cesty mají předem umístěné expresky pro zajištění. Lezení na vnitřních stěnách je téměř vždy pinkpoint.

Mezi tyto druhy výlezu patří nejtěžší světové přelezy, které momentálně drží Adam Ondra a Seb Bouin s cestami 9c a Laura Rogora s cestou 9b+.

Toprope

Nejčastěji používaný novými lezci nebo při projektování. Top-roping je metoda, při které je lezec jištěn zvrchu. Lano je v tomto případě pevně ukotveno na jednom bodě. Top Roping umožňuje maximální soustředění na cestu samotnou bez dodatečné starosti s cvakáním postupných jištění.

Je ale nutné být opatrný s touto technikou venku, jelikož je často limitována druhem skály a venkovními lezeckými pravidly – jak na skalách, tak na písku.

Bouldering

Dává smysl, že druhy výstupu na laně jsou úplně přenositelné na boulder. Zde jsou jen dva druhy. Výlez a Flash. Výlez (nebo Top) je metoda při které potřeboval lezec více pokusů na zdolání boulderu. Flash je pak výlez na první pokud, bez pádu.

Proč neexistuje onsight na boulderu? Z jednoduchého důvodu. Jakmile přistoupíte k problému, už máte povědomí o tom, jaké chyty vás čekají a zhruba jaké bude beta. Nejde proto přistoupit k boulderingu opravdu “na čisto”.

Je to důležité?

Řečeno ve zkratce – ne. Valná vetšina z nás není dost dobrá na to, aby druh výlezu markantně změnil hodnotu výlezu. Je to ale dobrá metrika jakou držet přehled o svých lezeckých dovednostech. Pokud jeden den lezete na flash 6a ale o 3 měsíce později již 7a, děláte nejspíš něco dobře. Jestli vás ale lezecké styly zajímají a máte z nich potěšení – stejně jako já – tak hrdě do nich!