Nejlepší lezecké stěny – Praha a okolí

V Praze a středočeském kraji je bezpočet lezeckých stěn. S novou indoorovou sezónou na obzoru se ptáme, jaké nejlepší lezecké stěny tu máme, které za to stojí a co se od nich dá čekat? Budeme se zde věnovat vybraným lezeckým stěnám, kde si myslíme, že si užijete a potrénujete co hrdlo ráčí. Postupnně pracujeme na detailních recenzích jednotlivých stěn, abyste viděli náš myšlenkový pochod za tímto hodnocením. Spolu s tím jde o 1. update původního článku (RIP Mammut).

Magnézium

BigWall

Kde: Ocelářská 891/16, Praha 9 – Vysočany
Otevírací doba: 9:00 – 22:00 (út, st, čt od 7:00)
Nejvyšší stěna: 20 metrů
Vhodná pro začátečníky: Částečně
Multisport: Ne
VARP recenze: Ano (85/100)

Mezi nejlepší lezecké stěny se musí řadit stěna BigWall, která je pouze pár metrů za O2 Arénou. Toto místo je nejspíš nejlepší pro lezení na obtížnost neboli lead. Je zde i příjemná sekce na fyzické lezecké cvičení, boulder, spára ale i komín.

BigWall se zaměřuje dominantně na lezení na obtížnost. Slouží mu pro to přes 3000 m2 stěn, které se tyčí až do 20 metrů. Sekce na lezení po stěně je dělená do pěti hlavních částí. Mezi najdete velkou simulaci skály a venkovního lezení, nakloněné stěny stejně tak jako cesty v převisech (do 10 m dlouhých) a samozřejmě různé délky svislých stěn – 10 až 20 metrů. Boulderingová stěna je relativně malá a poměrně náročná. Problémy jsou dělané tak, aby se co nejvíc podobaly skalnímu lezení. Lze zde lézt ve všech, od stropu až po nakloněné cesty na balanc.

Čím je speciální?

BigWall je úžasný pro ty, kdo si chtějí opravdu vyzkoušet nebo se zdokonalovat v lezení na obtížnost. Obrovské stěny a dlouhé cesty v převisech, jaké BigWall nabízí nejsou v nalezení nikde jinde v Praze a ani v České republice. Spolu s tím disponuje opravdu velkou simulací venkovní skály a prostorným komínem, kde si lezci můžou vyzkoušet nové techniky lezení.

Hudy boulder Karlín

Kde: Křižíkova 684/91a, 186 00 Praha 8 – Karlín
Otevírací doba: Denně 8:00 – 21:30
Nejvyšší stěna: 4,5 metru
Multisport: Ne
Vhodná pro začátečníky: Ano
VARP recenze: Ano (86/100)

Hudy boulder Karlín je nejnovější boulderingová stěna v Praze, otevřená v lednu 2023. Jde o velkou halu na dobrém spojení s MHD a výbornými stavěči a zázemím. Momentálně jde o nejlepší (jednu z nejlepších) lezeckých hal v Praze a blízkém okolí!

Hudy Karlín je jedna ze stěn z dílny společnosti Hudy. Rozkládající se na několika set čtverečních metrech tu najdete všechny profily, na které si vzpomenete (bohužel až na spáru), včetně opravdu velkých a silově těžkých převisů a delikátních slabů na balanc a techniku. Spolu s tím, tu je samozřejmě i campus a nějaké to místo na prohřívání. Celý karlínský boulder se specializuje na jistý hybrid moderního lezení. Nejde o příliš dynamické lezení (jako na Bonk Place), ale stále si budete připadat jako na IFSC soutěži. Problémy tu jsou hodně dobře postavené a umožňují většinou více než jedno beta. Cena je tu bohužel o něco vyšší, než bychom rádi, ale z naší zkušenosti za to stojí.

Čím je speciální?

Čím je tedy Hudy boulder speciální? To je jednoduché. Jedná se o nejlepší a nejlépe dostupný boulder gym v Praze, který tu zatím máme. Ano, dříve tu byl Boulder bar, ten se ale bohužel zmenšil a Karlín ho nyní kompenzuje. Najdete tu snad stovky různých linek, které se pravidelně mění. Spolu s tím jde o nejvíc dětem přístupnou lezeckou halu v Praze. Děti tu mají vlastní stěnu i nelezecké prolézačky obklopené posezením pro dospělé. Zkrátka praktičnost od shora dolů!

Třináctka

Kde: Jeremiášova 2581/2, Praha 13 – Stodůlky
Otevírací doba: 6:30 – 22:45 (so, ne od 9:00)
Nejvyšší stěna: 17,5 metrů
Multisport: Ne
Vhodná pro začátečníky: Ano
VARP recenze: Zatím ne

Třináctka je do určité míry hybrid, mezi stěnami SmíchOff a BigWall. Jde o místo, které balancuje bouldering a lezení na obtížnost s mírnou preferencí obtížnosti. V době Korona viru se ale zařadila mezi nejpraktičtější lezecké stěny, jelikož má venkovní lezecké prostory.

Třináctka se, jak je normální, děli na boulderingu a lezení na obtížnost. Boulderingová sekce patří k těm větším v Praze, s maximální výškou 4,5 metru a více než 200 postavenými problémy. Lezení je zajištěné dobrým dopadištěm a mnoha stěn je podsvícena tyčovými světly zespodu. Dominují zde různé obtížnosti převisů až stropního lezení, ale dá se najít také svislé až slabové lezení. Vysoké stěny jsou prioritou na stěně Třináctka. Dělené na vnitřní a venkovní, nabízejí kombinovaně přes 130 lezeckých tras vedoucích až do maximální výšky 17,5 metru. Kombinace svislých a nakloněných stěn simulujících skalní lezení je velice příjemná.

Čím je speciální?

Dobře udržovaná venkovní stěna, která se dá najít na třináctce je opravdu raritou. Zejména v době korona virových opatření je pak pro lezce skoro nutností. Tato čtrnáctimetrová venkovní stěna na stodůlkách nabízí celkem 29 cest na devíti jistících linií (některé z nich končící na stropě). Pokud si chcete přijít lézt na stěně, která se podobá těm na mistrovství světa na olympijských hrách, a to ještě venku, třináctka je rozhodně to místo.

SmíchOFF

Kde: Křížová 6, Praha 5 – Smíchov
Otevírací doba: 6:30-23:00 (o víkend od 8:00)
Nejvyšší stěna: 15 metrů
Vhodná pro začátečníky: Ne!
Multisport: Ano (příchod do 14:00 bez doplatku)
VARP recenze: Ano (70/100)

SmichOff, i když ho nemáme moc rádi, na našem seznamu musí být, a to hned z několika důvodů. Je to jasná volba, která pokud by tu nebyla, byli bychom linčováni. Jde o největší lezeckou stěnu v České republice, která kombinuje bouldering a lezení na obtížnost ale i prostor pro trénink.

SmíchOff patří mezi „nejlepší lezecké stěny“ díky svojí univerzálnosti a dostupnosti všeho, co lezení může nabídnout. Místní boulder je extrémně prostorný a dělený do několika sektorů, nabízející vše, od lezení po stropě až po svislé stěny. Pro lezení na obtížnost (vysoko po stěně na laně) je zde hned několik desítek stěn a přes stovka stěn různých obtížností. Je zde několik různých převisů, různě dlouhé svislé i nakloněné stěny, a dokonce malá simulace venkovního lezení na skále. Mimo to se za boulderem schovává i prostor pro lezecký kondiční trénink a speciálná boulderingová sekce pro malé děti – Bouldříkov – kde je samonaviják a nesmí se používat sypké magnézium.
Bohužel jde o paradoxní kombinaci dobrého a příšerného místa. OFF není místem vhodným pro nové lezce. Kombinace mastnoty a pofidérního bezpečí není pro nováčky ideální!

Čím je speciální?

SmíchOff je speciální hned dvěma věcmi. První je to, že jejich boulderingový sekce je zaměřena spíše na moderní soutěžní druh lezení, které je více dynamické až parkourové. Pokud jste tedy podlehli lezení během Olympijských her, právě zde uvidíte, jaké to opravdu je. Druhou zvláštností je počet tzv. samonavijáků. Zařízení, které umožňují lézt vysoké cesty o samotě, jelikož eliminují potřebu jističe.

SmíchOFF – bouldrovka

Sambar Kladno

Kde: Huťská, Kladno
Otevírací doba: 8:00 – 22:00
Nejvyšší stěna: 18 metrů
Vhodná pro začátečníky: Částečně
Multisport: Ano
VARP recenze: Zatím ne

Stěna Sambar Kladno je poslední v našem seznamu nejlepších lezeckých stěn v Praze a okolí. Jde jednoznačně o nejlepší a nejvyšší stěnu ve Středočeském kraji. Se sekcí na bouldering, lezení na obtížnost ale i velice prostornou sekcí na lezecké cvičení, si tato stěna zasloužila místo na našem listu.

Sambar Kladno je, oproti ostatním stěnám na tomto seznamu velice malá. Její boulderingová sekce je pouze 3,5 metru vysoká a může se zdát stísněná. Je dělená na tři sekce – převislá, svislá a strop – a zaměřuje se dominantně na simulaci skalního lezení. Na rozdíl od ostatních stěn na seznamu, je celý boulder rovnoměrně zajištěn velice příjemným dopadištěm (takže nemusíte přetahovat těžké matrace). Stěna na obtížnost je o dost prostornější. S vyhřívanou podlahou, 1000 m2 plochy a pravidelně obměňovanými cestami tyčícími se až do 18ti metrů, rozhodně patří mezi nejlepší stěny v České republice.

Čím je speciální?

Sambar se vymezuje oproti jiným stěnám třemi hlavními věcmi (kromě vyhřívané podlahy). Disponuje jednou z největších a nejvybavenějších místností na cvičení ze všech lezeckých stěn. S 9 m dlouhým kampusem, 6ti metrovou tréninkovou stěnou, naklápěcí hydraulickou stěnou, hrazdami a fingerboardy je kladenský kampus opravdu monstrózní. To pouze komplimentuje velké množství fixních jištění předpřipravených na těch, pro začátečníky, nejlepších cestách a velké nabídce kurzů pro děti i dospělé (včetně jednorázových intro kurzů), které ze Sambar Kladno dělá jednoznačně nejlepší lezeckou oblast kraje.

A co dál?

Teď, když už víte, jaké jsou nejlepší lezecké stěny v Praze a jejím okolí, je čas se podívat dále. Lezení v tělocvičně je úžasné, zejména pokud máte své vlastní lezečky a sedák. Pokud nevíte jak na výběr, podívejte se sem, kde vám poradíme s výběrem lezeček i výběrem sedáku.

Pokud už máte boty i sedák, můžete se podívat na naše mágo (maglajz alias křídu). Vyjde vás o něco levněji než Ocún nebo Decathlon, ale hlavně je v kompostovatelných obalech, které jsou šetrné pro přírodu.

Jestli už víte, že lezení na stěně není pro vás nebo jste ho měli dost a chcete přesedlat ven na „pravé lezení“, ale špatně se vám orientuje na Lezci a ČHS nemá vše, podívejte se na naše TOPOS. Možná se ale předtím koukněte i na shrnutí lezení v hlavních oblastech Prahy, jako jsou Hlubočepské plotny, Prokopské údolí, Braník a Divoká Šárka.

Je možné na Smíchoffu používat Mulitsport kartu?

Ano, omezeně. Dle aktivních pravidel jsou Multisport karty přijímány po celý den s výjimkou podvečerních hodin od 17:00 do 20:30.

Která stěna v Praze je vhodná pro začínající lezce?

Většina pražských stěn je přizpůsobena pro začínající lezce, přesto doporučujeme navštívit jedno z větších center. Areály jako je například BigWall, Smichoff, Jungle Letňany nabízejí větší množství lehčích cest.