Jak se vypořádat se zraněním

Otázka „Jak se vypořádat se zraněním“ je vcelku obsáhlé téma, které se těžko řeší. Všichni totiž doufáme, že se nás týkat nebude a proto se na tuto potenciální eventualitu nepřipravíme. Už jsme tu ale řešili prevenci zranění, jak se po něm vrátit takže je čas se podívat i na to, jak se vypořádat se zraněním když už se tu objeví a pošle nás mimo provoz.

Skály, Tenerife, zranění, VARP, jak se vypořádat se zraněním
Skály, Tenerife

Závažnost zranění

Je samozřejmě velký rozdíl ve zraněních. Je jiné když si natrhnete poutko u boulderingu a když spadnete z věže a zlomíte si obratle v zádech. Dneska tu budeme řešit problematiku spíše ze široka a z pohledu menších, „méně vážných“ zranění. Pokud jste si zpřeráželi záda a budete týdny ležet obávám se, že nebudeme moct pomoci, protože jsme to sami nezažili. Jsou ale lidé, kteří se na terapii v těchto případech zaměřují a dokáží pomoct!

To, na co se budeme dneska zaměřovat jsou typická lezecká zranění. Natržené, pohmožděné a natažené vazy, utržené prsty, prasklé zápěstí a jiné klouby a mnoho jiných zranění, které jako lezci sbíráme.

Hlava

Jak se říká, ve zdravém těle, zdravý duch. Naše hlava je schopna ovlivnit mnoho. Když už máme tu smůlu a vyřadíme se z provozu zraněním je nutné nezoufat (i když je to těžké) a snažit se zůstat pozitivní. Samozřejmě se to lehce řekne a hůře udělá. Některá zranění, zejména ty, která se dlouho léčí, svádí k zoufání a depresím.

Tak jak se teda držet mentálně v pozitivitě a pohodě? Pár tipů bychom pro vás měli (a fungovali pro Jánusovo zranění zápěstí ´23).

  • Chodit s ostatními ke skalám – Je důležité se cítit stále součástí komunity a sportu, který děláme (i když se nemůžeme účastnit). Chodit se svou skupinou lezců ke skalám a podílet se na lezeckém dni je výborný způsob, jak se držet pozitivní a s dobrou vyhlídkou.
  • Pohybovat se v lezeckém světě – Jako držení se komunity se počítá i sledování lezeckého dění. Závody, OL. kvalifikace, oblíbení lezci nebo jen YouTube jsou malým, ale pozitivním krokem k uzdravení a držení hlavy v pohodě.
  • Být aktivní a využít času – Rozhodně je dobré se neflákat a zapracovat na svých slabinách. Nějaké to posilování jde vždy, od hangboardingu na slabé ruce až po nějaké to základní cvičení. Samozřejmě to podléhá druhu zranění a konzultace s doktorem, ale něco se dá vymyslet vždy!

Tělo

Tělo je to, o co jde když se bavíme o tom, jak se vypořádat se zraněním. Samozřejmě všechny rady, které tu dáváme ohledně zdraví a cvičení se zraněním by se měly v případě závažnějších problémů konzultovat s doktorem nebo na fyzio (protože my nejsme doktoři).

To řečeno, rozhodně pomáhá nebýt lenoch a trošku se hýbat (ideálně venku) a zamakat na fyzických nedostatcích. Co se dá dělat vlastně vždy? Nějaká verze protahování, mobility a rehabilitace. Zejména když jde o poranění šlach tak by se tato část neměla podceňovat, jelikož se šlachy a vazy hojí bez pohybu velice pomalu.

Jaké teda máme tipy a triky na základná cvičení při zranění? To záleží na tom co je zraněné. Malá inspirace při zranění ale je:

  • Ruka – Ruka neomezuje pohyb novou a torza. Takže protahování, mobilita kyčlí a páteře a síla středu těla, nohou a druhé ruky se může v nějaké míře dále provozovat. Je ale důležité myslet na to jaké zranění to vlastně máme.
  • Prst(y) – Prsty jsou klasické zranění a omezují pouze ruku, na které jsou (logicky). Takže protahování, síla zbytku těla a základní lezecká technika (bez jedné ruky) se dají dál dělat. Stejně tak jako hangboarding druhé ruky (v míře ale, aby nedošlo k nerovnosti).
  • Koleno – Koleno je problematické, jelikož omezuje značnou část pohybu těla. Protahování torza a rukou ale jde. Stejně jako opatrné posilování prstů a nějaká (opatrná) práce na hrazdě.
  • Kotník – Zde platí podobná pravidla jako u kolena, jen s větší mírou opatrnosti. Jelikož je kotník menší kloub, často ho podceňujeme. Proto je nutné na něj dávat u cvičení opravdu pozor.

Nějak to přečkat

Logicky, nejdůležitější je vydržet a nepadnout do zoufalství. Vše se po čase zahojí a stačí to jen vydržet (i když se to lehce říká). Využití plonkového času produktivně je klíč k úspěšnému přečkání téhle nepříjemné doby. Nějaká kombinace fyzické aktivity a mentálního zapojení do sportu je rozhodně cesta kupředu. Součástí je ale i smíření s faktem, že až se k lezení vrátíme, budeme mnohem slabší než jsme byli a bude potřeba na to jít pomalu a možná se trošku víc věnovat lezeckému cvičení, technice a plánování.