Je pro Vaše děti lezení bezpečné? Pro a proti

Nový školní rok se blíží a s ním i zápis do kroužků. Po olympiádě si vaše mohou říkat, že lezení vypadá jako sranda a vy naopak přemýšlíte, jak moc je bezpečné. Dovolte nám tedy, abychom vám trošku v tomto poradili a odpověděli na otázku zda, je lezení bezpečné pro děti.

V jakém věku je vhodné s dětmi začít?

První otázka, která vás zajisté napadla je, zda je vaše dítě již dost staré na to, aby začalo lézt. Pokud je starší než tři roky, odpověď je jednoznačné ANO. Stačí, když se podíváte na olympioniky, kteří (až na pár výjimek) lezou od útlého dětství – Adam Ondra v 6 letech zdolal první venkovní cestu a Colin Duffy nebo Brooke Raboutou byli lezením prakticky odkojeni.

Kolem tři let, by děti měly být fyzicky schopny začít „cvičit“ a účastnit se organizovaných sportů. To jediné, v čem se tak lezení liší například od fotbalu je to, že jde o pohyb po stěně, a ne po zemi. V tomto věku je ale doporučováno svěřit děti do péče instruktorů (pokud nejste sami lezci), od kterých se v kroužku naučí základy lezení a po čase i jistit a vázat uzly.

Pokud si chcete vyzkoušet s dětmi lezení dřív, než je zapíšete do kroužku a nejste sami lezci, nebojte se. Prakticky všechny lezecké stěny mají malou boulderingovou stěnu, kde se leze nízko a bez jištění nad velkými matracemi. Ty větší stěny mívají také samojistící zařízení, které vám umožní si zkusit lézt ve výšce bez toho, abyste věděli jak se jistí.

Boulderingová sekce lezeckého centra SmíchOff – Praha

Je lezení pro děti bezpečné?

Je lezení bezpečné pro děti? Krátce, ano je. Pokud se ptáte na tuto otázku, nespíš se nechystáte na skály ale do tělocvičny. Tam, je šance úrazu velice nízká (pokud se dodrží určitá pravidla). Lezci jako komunita, jsou posedlí bezpečím a tím, jak ho mohou zvednout. Je to, protože pouze pokud budeme konstantě dbát na vlastní bezpečí, může sport růst. To samé se nedá říct o fotbale, hokeji, atletice nebo bojových sportech, které 100% bezpečí nepotřebují.

Každý instruktor si toto uvědomuje a zajišťuje bezpečí svých svěřenců. Stejně tak na tom jsou lezecké stěny, které mají bezpečnostní prvky všude okolo. Velké dopadové matrace, měkké podlahy, samo-navijáky i lana navrtaná do země jsou relativním standardem.

Bouldering

Bouldering je to první, co nejspíš se svým dítětem zkusíte, pokud nejste aktivní lezec. Lezení na malé stěně s dopady na měkké podušky či matrace je nejvstřícnější pro začátečníky. Je také nejbezpečnější formou lezení, jelikož (pokud se protáhnete a prohřejete) je velice nízká šance toho, že se jakkoliv zraníte. Dopadá se do měkkého a vždy je kolem relativně dost zkušených lezců, kteří velice rádi pomůžou nebo poradí. Taková lezecká komunita zkrátka je.

Lezení na laně (lead)

Lezení na laně je to, u čeho se nejvíc ptáme, zda je opravdu bezpečné pro děti. Odpověď i tu je, že ano, pokud si dáme pozor. Velké množství lezeckých stěn nabízí předpřipravené lezecké uzly, karabiny a jistidla, do kterých se stačí jen zacvaknout. Na větších stěnách jako je pražský SmíchOff, jsou i samojistící prvky.
Zkrátka ano, i lezení na vysoké stěně je bezpečné, pokud netrpíte tendencí se zničit a nezapomenete se připnout do jistícího lana. Pokud si nevíte rady, i zde vám ostatní lezci rádi pomůžou a naučí vás co mohou.

Závěr

Na závěr bychom vám chtěli říct – nebojte se. Lezení je velice příjemná a bezpečná aktivita (a to nejen pro děti). Pokud si chcete zkusit nejprve něco málo sami, koukněte na lezecké stěny kolem vás. Šance je, že hodně z nich nabízí i kroužku nebo jednorázové kurzy s instruktorem. Prakticky všechny půjčují vybavení a poradí vám, které potřebujete. Komunita okolo sportu je vstřícná a dělá vše pro to, aby lezení bezpečné pro děti opravdu bylo.

Jestli vás a vaše děti lezení stále neopustilo, koukněte se zde na nejlepší sedáky a lezečky. Popřípadě pokračuje na další náš článek abyste zjistili, jaké jsou nejlepší lezecké stěny v Praze a okolí a zda mají kurzy pro děti.

Hudy – Jak na lezení na umělé stěně?

Komentáře

Vlákno uzavřeno.