Brooke Raboutou

NárodnostSpojené státy (USA)
Datum narození09.04.2001
Výška157cm
Ape index+1cm
StylKombinované lezení
Největší soutěžní úspěchKvalifikace na Olympijské hry

Brooke Raboutou je jedna z těch atletů, kteří byli předurčeni k soutěžení na Olympijských hrách. Brooke je dcerou dvou profesionálních lezců Didiera Raboutou (Francouz) a Robin Erbesfield (Američanka) a leze od svých dvou let. Přestože zatím Brooke neměla své zlaté místo na šampionátu nebo dospělé soutěži, kvalifikovala se jako první Američanka do Tokia. Tam bude ale soutěžit bez své rivalky a krajanky Ashimi Shiraishi.

Kariéra

Ve své kariéře následovala Brooke své rodiče, oba profesionální lezce světové úrovně. Zářila na mistrovstvích světa juniorů, kde se tradičně umisťovala na stupni vítězů. V dospělé soutěži ji však stejné štěstí zatím nepotkalo. V osmnácti letech se stala členkou amerického národního lezeckého týmu a následně se kvalifikovala na olympijské hry v Tokia. Nepochybně bychom Brooke viděli na více soutěžích, nebýt jejich pozastavení v roce 2020.

Disciplína, ve které Raboutou relativně vyvstává oproti mnoha ostatním lezcům v Tokiu, je sportovní venkovní lezení. Brooke byla nejmladším lezcem který vylezl obtížnost 8c (nyní překonána Théem Balassem). Na skalách patří mezi ženská lezecká esa. Její nejtěžší cestou je Welcome to Tijuana (8c).

Brooke Raboutou a Tokio 2021

Brooke byla první americký atlet, který se kvalifikoval v lezení na Olympijské hry do Tokia. Nepatří však mezi jasné favority jako je například Janja Garnbret. Přesto má velice dobré šance na umístění se na stupni vítězů. Brooke není užasně výborná v jedné disciplíně tak jako například Akiyo Noguchi je v boulderingu nebo Aleksandra Miroslaw v rychlostním lezení. Je ale velice dobrá v kombinovaném formátu, který olympijské hry kontroverzně adoptovaly. Pokud by se umístila nejhůře v prvních pěti ve všech třech disciplínách, měla by šanci na zlato (za předpokladu využití chyb ostatních). Byl to pro ni ale životní výkon. Je více pravděpodobné, že bude bojovat o bronzovou medaili, jelikož není pravděpodobné, že by předčila titány sportu. Je však dost možné, že se umístí dobře ve všech třech disciplínách a na pódiu se octne.

Mistrovství USA 2018BoulderingBronz
Mistrovství USA 2017LeadBronz
Mistrovství USA 2017BoulderingBronz
Mistrovství světa juniorů 2018LeadZlato
Mistrovství světa juniorů 2017KombinaceBronz
Mistrovství světa juniorů 2017BoulderingBronz
Mistrovství světa juniorů 2017LeadStříbro
Mistrovství světa juniorů 2016BoulderingBronz
Mistrovství světa juniorů 2016LeadStříbro

Sociální sítě