Colin Duffy

NárodnostSpojené státy (USA)
Datum narození10.12.2003
Výška154cm
Ape index+5cm
StylLead
Největší soutěžní úspěchZlato na pan-americkém mistrovství 2020

Colin Duffy je nejmladší člen jak amerického olympijského týmu, tak nejmladší mužský lezec. V pouhých sedmnácti letech bude soutěžit v Tokiu proti těm nejlepším ze světa lezení. Přestože je mladý a relativně nezkušený, je v něm potenciál na to rozhodit kombinované skóre některým favoritům.

Kariéra

Colin začal lézt v pouhých čtyřech letech a brzo sportu propadl a začal závodit. Jako dítě se přidal do dětského oddílu ABC, vedeného americkou ženskou lezeckou ikonou Robyn Erbesfield-Raboutou (matkou olympioničky Brooke Raboutou). Pod jejím vedením se z Colina stala hrozba v lezení na obtížnost. V juniorské divizi je totiž Duffy několikanásobným lezeckým mistrem světa, a dvounásobným šampionem. Na scénu prorazil v roce 2017, když prvně získal titul IFSC youth lead champion. Ten se mu podařilo získat znovu o rok později, a získat stříbro v roce 2019 (porazil i Alberta Ginés Lópeze).

Mezi dospělými, kde Colin soutěží od roku 2020, má zatím „pouze“ jednu (monumentální) výhru. Podařilo se mi zvítězit na pan-americkém mistrovství (v 16-ti letech) a zajistit si tak lístek do Tokia. To se mu podařilo i přes velice náročné kvalifikační kolo a semi-finále, během kterého se musel potýkat s otravou jídlem a nemocí.

Colin Duffy není ale jméno spojené pouze s lezením v tělocvičnách a na mistrovství. Je to lezec, který má ke svému jménu několik solidních venkovních výstupů. Mimo několik boulder problémů hodnocených 8b/b+ (V13) se mu také podařilo ve stejný den zdolat tři cesty nad pověstnou hranicí 8b+. Těmi jsou Omaha Beach 8b+ (onsight), Pure Imagination a Southern Smoke, obě 8c+.

Colin Duffy a Tokio 2021

Collin Duffy je nejmladší soutěžící mezi mužskými lezci na olympijských hrách a lezec s nejméně zkušenostmi v dospělé soutěži. Neočekává se tedy, že by zvítězil. Jediná šance, jak to tam často bývá, je kontroverzní kombinace. V boulderingu bude Colin mezi těmi, kteří se budou prát o zóny a pokusy ve snaze se dostat do prvních deseti. Je malá šance, že by porazil zkušenější boulderisty jako jsou japonští Kai Harada a Tomoa Narasaki nebo Ondru, Megose či Khaibullina, kteří mají zdolané venkovní bouldery na úrovni 8c+ (V15) a výš.

Lezení na rychlost mu dává určité naděje, pokud minimalizuje chyby a udrží si určitý konstantní čas. Nemůže si však dělat sny o tom, že by skončil mezi prvními třemi, proti rychlostním specialistům jako Bassa Mawem nebo Ludovico Fossali.

Lezení na obtíž je jeho specializace. V ní si může dovolit doufat na páté místo. Rozhodně je zde však hrozba. Jeho umístění ovlivní ostatní lezce, kteří by si mohli zlatý trůn nárokovat. Zejména pak ty, kteří doufají ve výhru v jedné ze dvou druhých disciplín. Colin může svým výkonem na vysoké stěně velice dobře někomu zmařit šance na výhru. Sám na ni však zatím nemá. Příští olympijské hry ale budou jeho zlatu rozhodně více nakloněny!

Pan-americké mistrovství 2020Zlato
IFSC youth world lead champion 2019Stříbro
IFSC youth world lead champion 2018Zlato
IFSC youth world lead champion 2017Zlato
IFSC Golden Memories: Colin Duffy

Sociální sítě: