Lezení v brýlích: Dioptrický boj

Dioptrické brýle jsou lezecké zlo (aspoň podle mě). Bohužel, když už ale člověk nevidí, leze se opravdu špatně. Lezení v brýlích je proto realita pro mnoho z nás, kteří trpí vadami zraku. Jelikož jsem jeden z těchto nešťastníků, dovolte mi se tu s vámi pobavit o lezení v brýlích a nějaké malé tipy a triky, které jsem posbíral ze svých let vedení dioptrického boje.

lezení, brýle, čočky, bouldering, skály, lezení, VARP, Lezem.cz
Jan „Jánus“ Kulhánek, Borová skála

Smíření se

Začneme troškou smutné reality. Valná většina z nás neleze profesionálně a nemá tolik dioptrií na to, aby byla operace nutností. Proto se musíme s naší situací smířit. Dioptrické brýle tu s námi budou a musíme na ně během našeho lezení alespoň periferně myslet a postupně si na ně zvykat. Toto zejména platí pro nové lezce s dioptrickými brýlemi, kteří se snaží existovat a lézt bez nich. Smiřte se s realitou a začněte lézt s nimi (a tím i lézt lépe). Když člověk vidí, lépe se leze (a zlepšuje), lépe se cvičí a lépe se žije.

Brýle vs. Čočky

Dilema, které trvá už od Wichterleho, nosit čočky nebo brýle. Ano, obě dvě mají své výhody i nevýhody a samozřejmě i své limity. Je nutné říct, že ne každý kdo musí nosit brýle, může nosit čočky. Cylindry, finance nebo prostě nepohodlí jsou vše důvody pro vyřazení čoček z našich možností.

Pro Čočky

+ Nespadnou u lezení
+ Bezstarostné
+ Čistota
+ Levnější chyby

Dražší cena
Magnézium ve vzduchu
Stejně potřebuju brýle
Operování venku

Pro a proti čoček. Krása na nich je to, že jak je nasadíte, zůstanou vám v oku dokud je zase nevyndáte. To znamená že u lezení (což je často dynamický sport) nemusíte řešit to jestli vám něco spadne na zem nebo ne, což je zejména úžasné venku na skalách. Existence s nimi je velice bezstarostná. A když už se s nimi něco stane, jde o levnější nahrazení než rozbité dioptrické brýle, zejména pokud využíváte možností jako předplatné čoček od Grand Optical (nebo levnější denní čočky).

Bohužel ale pravidelné kupování kontaktních čoček se ve finále nastřádá na vyšší ceny, než stojí brýle. Zároveň čočky nejsou možnost, kterou můžete uplatňovat 24/7. Zejména na skalách a více denních lezeckých výletech můžou čočky dělat problém. Musí se nasazovat čistýma rukama a v (alespoň trošku) čistém prostředí, které na skalách ne vždy bývá. Zároveň stejně musíme vlastnit brýle, tak proč si už nekoupit nějaké, které přežijí lezení?

Pro Brýle

+ Levnější
+ Jednoduché
+ Tolerance na prostředí

Můžou spadnout
Špiní se
Poškození
Jen jedny brýle na nos

Brýle rozhodně mají více příznivců jak mezi lezci tak mezi lidmi všeobecně. Pravda je, že to s nimi je jednodušší. Zkrátka si je kdekoliv nasadíte a kdekoliv sundáte. Erární pár brýlí vás nemusí ani moc moc peněz stát, takže se to finančně vyplatí víc, než čočky. Spolu s tím se dá koupit gumička na brýle, abyste si opravdu pojistili, že vám nespadnou.

Zároveň ale jen málo kdy vidíme lezce s gumičkou na brýlích. Když už s nimi lezeme, většina z nás prostě doufá, že nám nespadnou, což se může samozřejmě vymstít. Brýle se špiní, zamágovanýma rukama se téměř nedají vyčistit a lehce se poškrábou (což je pak problém sám o sobě). A aby nebylo negativ málo, nemůžete mít dvoje brýle, takže s nimi jen horko těžko uplatníte belay-brýle. Tak není už jednodušší nosit čočky na lezení a mít erární brýle?

lezení, brýle, čočky, bouldering, skály, lezení, VARP, borová skála
Sportovky v Brýlích
lezení, brýle, čočky, bouldering, skály, lezení, VARP
Bouldering v Čočkách

Střední cesta?

Zlatá střední cesta, jak se říká, může být ta nejlepší. Obě varianty – čočky i brýle – mají své zásadní klady i zápory. Proto je fajn k celé věci přistupovat s rozumem a podle okolností. Osobně jsem roky lezl s pouze jedním párem brýlí (protože už byly dost obouchané) a neřešil jejich vzhled nebo zdraví. Zároveň jsem si nikdy nekoupil sluneční dioptrické brýle a nosil kšiltovku (jak jste si často všimli). A to je právě ten háček. Umět se přizpůsobit je nutnost, když jde o lezení „naslepo“.

Doporučení je, smiřte se se situací a najděte si, co vám vyhovuje. Ideální by bylo mít 2 páry brýlý. Jedny „pořádné“ na denní nošení a druhé trošku postradatelnější na lezení. Takhle můžete lézt všude a nebát se, že přijdete o svou oční investici. Druhá varianta – ta kterou dělám já – je investovat do denních čoček. Když je naplánovaný lezecký den, vzít si denní čočky, které nejsou drahé a kdykoliv je můžete vyhodit (jelikož jsou na jedno použití). V záloze mám pak jedny zbité staré dioptrické brýle, kterým opotřebení už nevadí. Pak samozřejmě ještě můžete lézt bez brýlí.

Hlavně si nevyčítejte, že nevidíte a neviňte své chudáky oči nebo genetiku (i když „nevidím“ je dobrá lezecká výmluva). Lezení je o pohodě, přírodě a výkonech. Velké starosti kolem brýlí nestojí za zkažený lezecký den nebo session. Takže hlavně do toho v klidu a s rozumem, trpíme v tom spolu!

Jan Novák, lezení v Brýlích v Košířích