Nejlepší bouldering v ČR – TOP 5

Bouldering venku je nová rostoucí lezecká záliba v čechách. Postupně se k boulderingu venku dostává nová generace lezců, která začala v době covidové. Proto je čas se společně podívat na nejlepší bouldering v ČR a náš výběr TOP 5 lezeckých oblastí, které u nás můžete najít.

Boulder, ocún, bullit, dominator, borová skála, Boulder
Ocún Bullit, Dominátor; Boulder Borová skála

Divoká Šárka

Největší boulderingový sektor Prahy a středních Čech. Divoká Šárka je historická lokace, která byla až do letoška omezena pouze pro čleány ČHS. Najdete zde něco málo přes 300 boulderů na většinou kvalitních kamenech. Většina boulderů je tu mezi obtížnostmi VB (3) až V2 (5+). Jsou tu ale i desítky linek mezi V3 až V5 a malá hrstka opravdu náročných linek pro experty.

Všeho všudy je Šárka příjemná a vcelku komorní lezecká oblast, pokud víte, kam jít. Osobně Šárku musíme velice doporučit, jelikož to místo kde často a rádi lezeme jak na laně, tak s matračkou. Co dělá ze Šárky jednu z nejlepších oblastí? Nejsou to náročné boulderingové linky. Šárka je skvělá svojí dostupností pro nové lezce jak v oblasti dopravy, tak všeobecné orientace v oblasti a lezecké dostupnosti linek.

Rozložení obtížností v Divoké Šárce, 27 Crags

Broumovsko

Na Broumovsku, kousíček od Adršpachu je skrytý Ostaš a Bor. Spolu mají přes 1400 boulder linií od VB až po V13. 

Ostaš je, oproti jiným oblastem na tomto seznamu, vcelku malá lezecká oblast. Najdete tu kolem 400 linií různých obtížností. Většinou jde ale o náročné venkovní lezení mezi V3 (6A) – V9 (7C). Mimo ty je tu i hrstka linek kolem obtížnosti V12 – V13 (8A/B). Bor je naopak masivní oblast, kde počet linií přesahuje tisícovku.

Mimo enormní počet velice dobrých cest všech obtížností, je Broumovsko speciální jednou další věcí. Je téměř celé z pískovce. Lezení tu je tedy specifičtější, než jinde v republice. S pískovcem se však pojí jistá nejistota dobrých lezeckých podmínek, takže doporučujeme dobré plánování a nějaký plán B.

Sněžník

Šněžník je ikonická boulderingová oblast na hranici s Německem. Najdete tu téměř 900 boulder linií, které rozhodně nepatří mezi ty lehoučké. Většina cest se pohybuje nad hranicí 6A, tedy V3, což znamená že je to tu primárně pro zdatnější lezce. To ale neznamená, že si tu začátečník nezaleze. Je tu téměř 100 linek V1 (5)  desítky o něco lehčích cest.

Krása Sněžníku spočívá v jeho komplexnosti. Jde o kopec zaplněný kameny a na téměř každém z nich se schovává nějaká linie. Ano, bohužel se pak relativně spatně hledají, ale s otevřeným průvodcem na 27 crags to není zas tak náročné!

Rozložení obtížností, Kralický sněžník, 27crags

Moravský kras

Moravský kras je, mimo jiné díky Adamu Ondrovi, ikonické lezecké místo. Právě zde najdete nejtěžší boulder linky v ČR, jako je například Ledoborec. Lezení tu je všech obtížností, dominují ale velice náročné a tzv. „Burly“ linky, které často spadají nad úroveň V6. 

Proč sem jet? Kras je krásné místo se stovkami linek jak na sportovní lezení tak na bouldering. Jde o místo, kam by každý z nás měl alespoň jednou zavítat, aby viděl, jak vypadá opravdu oklouzaný kámen. Zároveň si zde můžete zkusit zdolat ty opravdu nejtěžší boulder linky v Čechách. A TOPO najdete zde.

Urban Bouldering

Poslední a naše skrytá srdcovka, je Urban bouldering, alias Buildering. O co jde? O lezení po částech města a vybraných mostech, jako je v Praze například Náplavka. V různých městech funguje buildering jinak. Doporučujeme se proto zeptat místních lezců, jestli nějaké okruhy existují. Dávejte si ale pozor na to, kde nové urban linky zavádíte. Rozhodně nedoporučujeme historické památky!

Náplavka – VARP