Pan Yufei

NárodnostČína
Datum narozenírok. 2000
Výška180cm
Ape index—-
StylLead
Největší soutěžní úspěchAsia Youth bouldering champion 2018

Pan Yufei je jednadvacetiletá lezecká záhada z Číny. O tomto lezci není mnoho dostupných informací, což něho dělá mírně tajemného atleta. Víme o něm však s jistotou to, že je jeden ze dvou čínských lezců mířících do Tokia a že už má za sebou jedny olympijské hry. Byť to byly juniorské.

Kariéra

Nevíme, kdy začal Pan lézt nebo v kolika začal závodit. O jeho životě nejsou dostupné prakticky žádné informace. Můžeme se však domnívat, že začal v útlém věku (jak tomu v Číně bývá) a byl vychováván do jisté míry s cílem soutěžit. To odráží také počet účastí na mistrovstvích Asie a jeho účast na juniorských olympijských hrách v Buenos Aires.

Pan měl nejvíce úspěchů mezi juniory, ale pouze na Asijské scéně. Tam se tradičně umisťoval mezi prvními třemi v lezení na obtížnost i v boulderingu. Titul mistra světa mu ale zatím uniká. Mezi dospělými pak narazil na tvrdý odpor. Scéna mistrovství světa ho nemilosrdně poslala 17. místo v boulderingu, 13. místo v obtížnosti a 53. místo v rychlosti.

Vše má ale své světlé stránky. Pan byl druhý na etapě mistrovství světa ve Villars v roce 2019. V lezení na obtížnost porazil ikonické lezce jako je Alex Megos a Domen Škofic. Na první místo ale jeho výkon nestačil a musel se „spokojit“ s úžasným štříbrem.

Pan Yufei a Tokio 2021

Až ohlásí jméno Pan Yufei při nástupu v Tokiu, mnoho diváků nebude vědět o koho jde. Neznámost může ale být požehnáním. Pan je, podobně jako Rishat Khaibullin, všobecně zaměřený lezec. Jeho dominantou je lezení na obtížnost, kde již v minulosti porazil světovou elitu Alexe Megose. V rychlosti je velice konstantní a pohybuje se kolem solidních 7 vteřin. To mu dává rychlejší čas, než má např. Adam Ondra. V boulderingu je také relativně schopný. Právě zde má ale největší konkurenci. Bude jedním z těch, u nichž každý pokus na zónu bude hrát roli.

Pan nejspíše nevyhraje Olympijské hry. Proti Ondrovi nebo Narasakim nemá moc šanci. Kombinace a životní výkon by ho ale mohly dohnat ke třetímu místu. Rok navíc (a to, jak intenzivně se čínský olympijský tým připravuje) mu můžou velice posloužit. Nebylo by to prvně, kdy neznámý atlet překvapí celý svět. Kombinovaný formát tomu rozhodně přeje.

Asia Youth Championship 2018BoulderZlato
Asia Cup 2018BoulderingBronz
Asia Youth Championship 2017LeadBronz
Mistrovství Asie juniorů 2016BoulderingStříbro
Mistrovství Asie juniorů 2016LeadZlato
Kontinentální mistrovství Asie 2016LeadStříbro
Mistrovství Asie juniorů 2015BoulderingStříbro
IFSC Golden Memories: Pan Yufei

Sociální sítě: