Rishat Khaibullin

NárodnostKazachstán
Datum narození21.09.1995
Výška169cm
Ape index—-
StylRychlost
Největší soutěžní úspěchBronz z Hačiódži v kombinaci 2019

Rishat Khaibullin je Kazachstánský reprezentant, který až do nedávna unikal světové pozornosti, ale po kvalifikaci na Tokio vystřelil vzhůru. Rishat je jediný reprezentant za Kazachstán a skrytá hrozba pro ostatní lezce na Tokiu. Jeho specializací je totiž vše. Přestože jeho dominantou je lezení na rychlost, Khaibullin je všeho schopný lezec, který se nemusel přizpůsobovat kombinovanému formátu Her.

Kariéra

Khaibullin začal svou profesionální kariéru v roce 2014 a rok 2019 byl pro něho zdaleka nejlepší. Normálně končí Rishat na mistrovstvích světa relativně daleko od stupně vítězů. Jeho dominantní disciplínou (byť se jí nedefinuje) je rychlostní lezení, je ale výborným i v lezení na obtíž a v boulderingu. Před dvěma lety ale opravdu vystřelil do povědomí lezeckého světa, když na mistrovství světa v Hačiódži skončil třetí. Rishat skončil první v lezení na rychlost a sedmnáctý v boulderingu a patnáctý v obtížnosti.

Rishat Khaibullin nesklízí úspěchy pouze na vnitřních akcích. Je také velice schopný venkovní lezec. Jeho otec je alpinista a jeho domovina – Kazachstán – je ideálním místem pro venkovní lezení (nemluvě o jeho bydlišti – Čechách). Khaibullin má mezi svými úspěchy českou V12 – Lamač dívčích srdcí.

Rishat Khaibullin a Tokio 2021

Rishat Khaibullin nepatří mezi většinu „top 5“ mužů, kteří by mohli vyhrát olympijské zlato. Jak ale dokázal na kvalifikaci, je nebezpečný! Pokud by se Rishat měl umístit na stupni vítězů, nesměl by chybovat na leadu a boulderingu. Dostat se v těch disciplínách nejhůře na páté místo a k tomu zvítězit na v lezení na rychlost. Něco, čeho je velice schopen. Momentálně trénuje Rishat s českým olympijským lezcem Adamem Ondrou pod vedením nejlepších českých trenérů jako je Libor Hroza. Tento tým spojený s extra rokem na přípravu a tím, že je jeden z mála lezců kteří nemuseli dohánět disciplínu z něho dělá skrytou zbraň Tokia 2021.

Mistrovství světa 2019KombinovanéBronz
Mistrovství České republikyLeadBronz
Akademické mistrovství ČrLeadZlato

Sociální sítě