Alex Megos

NárodnostNěmecko
Datum narození12.08.1993
Výška173cm
Ape index0cm
StylSportovní lezení
Největší soutěžní úspěchZlato na mistrovství světa v Briancon 2018

Alex Megos. Jeden z lezeckých es nastupujících v Tokiu. Megose však neproslavily jeho soutěžní úspěchy, jeho dominantou je těžké venkovní sportovní lezení, úchopy v prstových kapsách a boltování nových cest.

Kariéra

Alex Megos začal lézt, když mu bylo šest let. Za pouhé čtyři roky už pak lezl s otcem stěny měřené v řádech stovek metrů. Soutěžit začal jako junior ve 13 letech. I když se mu v lezeckých soutěžích dostavily úspěchy , nikdy to nebylo to, co Alexe hnalo kupředu. Alex nepatří mezi lezce jako je Tomoa Narasaki. Jeho loajalita patří spíše do skupiny s Adamem Ondrou nebo Jakobem Schubertem – venkovním sportovním lezcům.

Svou první cestu hodnocenou 8a vylezl ve čtrnácti. Brzy na to padly i cesty hodnocené 8c a 9a. Do historie lezení se zapsal v roce 2013. Tehdy zvládl první onsight cesty hodnocené 9a. Během následujíchc let si pak zapsal dalších osm výstupů stěn hodnocených 9a/+.

Alex si zapsal na svůj štít také několik zásadních prvovýstupů. Mezi ty nejlepší patří Perfecto Mundo a Bibliographie. Zdolání Perfecto mundo, cesty hodnocené 9b+ a naboltované Chrisem Sharmou, zabralo 15 dní. Největším úspěchem je pak Bibliographie. Tato cesta hodnocená 9c stále čeká na druhý výstup.

Alex Megos a Tokio 2021

Megos je jedním z favoritů na zlato v Tokiu a hlavní „sok“ Adama Ondry. Alexova dominanta je lezení na obtížnost, následně bouldering a nejslabší je, jak to tak u lezeckých legend bývá, v rychlosti. Proto bude jeho strategie založena primárně kolem dvou tradičních disciplín. Pokud by Alex vyhrál v lezení na obtížnost (což je dost možné) a umístil se mezi prvními třemi, maximálně pěti v boulderingu, mohl by si dovolit být o něco horší v lezení na rychlost. Vše bude ovšem bitva o zóny a chyty. Je jedním z lezců, kteří nemohou chybovat. Na jeho bezchybnosti totiž stojí strategie a šance všech ostatních soupeřů. Na rozdíl od ostatních lezců jsme ochotni říct následující: je pravděpodobné, že tento německý rodák, skončí na stupni vítězů.

Mistrovství světa 2019LeadStřibro
La Sportiva legends 2018Zlato
Mistrovství světa 2018LeadZlato
Mistrovství světa 2017LeadStřibro
North face cup 2015Zlato
IFSC Lead Championship 2019Stříbro
IFSC Lead Championship 2018Bronz
Šampionát Evropy v Boulderingu 2017Zlato

Sociální sítě