Pomůcky pro lezecký trénink

Často padají otázky, jaké pomůcky pro lezecký trénink si mám koupit, chci-li cvičit na lezení. Nejsme sice velcí experti na cvičení, od toho jsou tu lidé jako Lattice training, ale něco málo víme a vlastníme. Proto se dneska, na vyzvání, koukneme ne to, jaké prostředky jako lezci máme na cvičení, kolik stojí a jestli má cenu je vůbec kupovat. Téma pojmeme z ohledu na naše finance, místo a užitečnost, aby se nám seznam věcí vyfiltroval. Hned na začátek ale řekneme – pozor na zranění!

Prohřání prstů před lezením, Divoká Šárka, VARP, lezení, cvičení, climbing, tools, workout, bouldering
Prohřání prstů před lezením; Divoká Šárka

Nejlevnější a nejlehčí

První lehký krok, který každý lezec může udělat na cestě za lezeckou výbavou je nákup levných, ale užitečných věcí „do kapsy“ a jedné malé na zem.

1. Posilovací kroužky

Posilovací kroužky jsou velice levný způsob, jak začít cvičit sílu prstů a zápěstí. Stojí pouhopouhých 99 korun v Decathlonu a dají se sehnat v různých mírách odporu. Krása těchto malých věciček je ta, že se vejdou velice pohodlně do kapsy. Není tedy důvod, proč je nepoužít.

Jejich použití je dost blbů-vzdorné. Stačí kruh mačkat. Pokud jste nováčci, kroužky vám sílu zvětší. Pokud jste ale už trošku pokročilí, je to stále super věc na prohřívání nebo údržbu síly mimo lezení.

2. Posilovací gumy

Posilovací gumy jsou jedna z věcí, díky které se můžeme krásně protáhnout, začít s mobilitou nebo se začít učit přítahy. Jde o velice univerzální kus výbavy, který by nám jako lezcům neměl chybět.

Stejně tak jako posilovací kroužky, tak i gumy se dají koupit za pár šupů a mají různé úrovně odporu. Využít je pak můžete na spoustu věcí, pokud si ale nevíte rady, koukněte se na nějaký návod na YouTube, 100% něco najdete!

3. Jogamatka

Poslední velice levná pomůcka pro lezecký trénink je jogamatka. Malá matračka na cvičení yogy se hodí vždy. Jen za pár stovek dostanete tak do ruky něco, bez čeho se později už neobejdete. Proč je ale tak super? Dovolí vám cvičit na zemi bez nepohodlí a bolesti. 

Zejména užitečná je, když ji spojíme s applikacemi na cvičení yogy nebo břicha (i těmi zadarmo nebo tutorialy na YouTube). Díky téhle „banální“ věci tak budete moct zesílit, být víc mobilní i ohební. Samozřejmě za předpokladu, že se vám nebude jen tak válet doma.

Dražší a náročnější

Druhá kategorie jsou trošku „náročnější“ věci, které jsou ale celkem levné. Zde zároveň už však řešíme problematiku místa a toho, kam si věci dáme. Doporučujeme tedy se nad některými z nich alespoň trošku zamyslet, ať je opravdu můžete použít.

1. Hrazda

Jak už asi víte, hrazda je krásný univerzální nástroj lezeckého tréninku! Zejména protože, jako lezci, dominantně používáme svaly na zádech a pohyby, u kterých taháme. Ty se nejlépe cvičí na hrazdě. Byť máme často tendenci si koupit levnou vzpřimovací hrazdu do rámu dveří, je lepší investovat trošku více a koupit si něco pevnějšího. Dobrá hrazda, ať zavrtaná do zni nebo umístěna na rám dveří, je k nezaplacení. Zároveň se na ní pojí mnoho dalších pomůcek na lezecký trénink.

2. Hangboard

Malý hangboard je zlatá věc! Pod 1000 kč můžete koupit závěsné hangboardy na posilování prstů jak ze dřeva, tak z plastu. Ty vám dovolí cvičit denně na síle v prstech a postoupit tak rapidně v lezení vzhůru. 

Určitě se ptáte jak hangboard upevnit. Máme tu dvě varianty (obě používáme). První je koupit si malý hangboard, který bude viset na hrazdě a budete ho moct sundat. Výhoda toho je to, že si ho můžete vzít sebou na lezení venku a pořádně se prohřát (viz první fotka článku). Pro tenhle účel je výborný například Crimp Travel od české firmy 2climb (849 kč).

Druhá varianta je, přivrtat do stropu šrouby a mít hangboard (semi) permanentně přidělaný takto. Je fajn mít pro tento účel něco menšího, např. Lama Atom od Lama holds (720 kč).

3. TRX

TRX je závěsný systém pro cvičení, často známý skrz crossfit. Tento draze vypadající, ale překvapivě dostupný systém na cvičení je jistá náhrada hrazdy. Díky posuvnosti výšky a příjemným chytům se dá na TRX cvičit záda, břicho i hrudník. Pro použití této věcičky budete potřebovat dvě věci. Pro zavěšení budete muset vrtat do stropu (pokud nemáte hrazdu). Spolu s tím, je na použití TRX potřeba relativně hodně místa, jelikož pohyby na něm jsou často z leže nebo zahrnutí roztažená rukou. Nejde tedy o perfektní věc do úzkých prostor.

DIY Campus, VARP matroš

3. Pro „Fajnšmekry“

Zde už jde o věci, které jsou prostorově a finančně náročné. Často se dají udělat DIY, ale je to časově a energeticky náročné. Pro použití těchto posledních kusů, je potřeba již relativně velké odhodlání. Rozhodně v porovnání s předešlými kategoriemi.

1. Kruhy

Kruhy, ano standardní gymnastické, jsou kombinace krásy a praktičnosti hrazdy a TRX. Bohužel i tu platí jisté malé pravidlo o vrtání nebo existující hrazdě. Pokud to ale vyřešíte, máte ve svém vlastnictví perfektní univerzální tréninkový stroj (aspoň podle Megose).

2. Beastmaker

Beastmakery jsou kategorie velkých hangboardů, které se vratají do stěny. Jsou to ty, které používáme na lezeckých stěnách a říkáme si „bože to bych chtěl domů“. Tyto hangboardy se pohybují kolem 2-4 tisíc korun a upřímně, ne všem stojí za to. Pro mnoho z nás stačí ty malé přenosné. Beastmakery, jako ty které dělají Woodboards nebo Gripworks, jsou investice. Nezaberou příliš mnoho místa, ale rozhodně vás posunou o krok dále v lezeckém tréninku.

3. Campus board

Campus (a domácí lezecká stěna) je vrchol touhy lezců pro domácí lezecký trénink. Bohudík je ale mnohem snazší si campus vyrobit doma a přizpůsobit ho svým potřebám a prostoru. Jak správně předpokládáte, je fajn mít na campus o něco víc místa, než na hrazdu. Ne jen kvůli tomu, že jde o velký kus výbavy, ale také protože cvičení na něm je často dynamické. Jestli chcete vědět jak si ho postavit po domácku, pokračujte sem. Pamatujte si ale, že campus je ale to poslední, co potřebujete.

Pořadí nákupu

Je vám asi jasné, že ne vše potřebujete. Pro valnou většinu lezců, první dvě kategorie jsou to hlavní a jediné, co potřebují na lezecký trénink. Co doporučujeme a máme my? Hrazdu, joga matku a malý závěsný hangboard. To je zlatá trifecta toho, co máme a používáme my. Hrazdu na většinu cvičení, matku na protahování a mobilitu a hangboard na posilování prstů a prohřívání prstů u venkovního lezení.

Zeď, topo Divoká Šárka