Kdy nosit helmu?

Helma je jedna ze základních výbav lezců, kteří mají ambice na to vyrazit na skály. Hodně z nás ale helmu zanedbává a nosí ji jen když musí. Otázka proč a kdy nosit helmu je tak velice důležitá a týká se jak lezců, tak jističů. Dneska se tedy budeme věnovat otázkám proč nosit helmu, kdy nutně nosit helmu a jak ideálně posoudit, kdy je helma absolutně nutná a kdy je „jen“ doporučená.

Proč nosit helmu , VARP
Patrik Smet, lezecký sektor Zubák; Radotínské údolí

Lezec a helma

Lezci jsou hlavní lidé, kteří nám naskočí když se řekne „helma“. Helma se týká jak tradičních lezců, tak sportovkářů (byť tradičního a pískovcového lezení se týká o něco víc).

Lezení po vlastním

Když jde o lezení po vlastním, ať jde o britský gritstone, český písek nebo jen „klasický“ trad, helma je prakticky nutná. Lezení po vlastním má k sobě přidané nepříjemnosti, jako možnost vypadnutí jištění, selhání vlastních štandů atd. Je ale jen málo časté vidět lezce na vlastním lézt bez helmy.

Tradiční lezci lezou často na více-délkách a méně olezených a sanovaných cest. Na těch se může kdykoliv cokoliv urvat nebo usolit a pády jsou tu o něco nepříjemnější.

Sportovní lezení

Častěji helmu ignorují lezci na sportovkách. Před-boltované cesty s jasnou cestou (často v novém průvodci) mají výhodu. Sportovní cesty bývají kompaktní, olámané a lezci tu padají více čekaně a kontrolovaně. Proto často vidíme sportovkáře lézt bez helem (a to i profíků).

Na sportovkách můžeme lézt mnohem více na limitu vlastních sil, o což se také většinou snažíme. Lepší odjištění, bezpečí a větší návštěvnost často znamenají, že je helma pro lezce často „volitelnou“ záležitostí.

Jistič a helma

Jistič to má s helmou dost jasné. Měl by ji nosit VŽDY, pokaždé a pořád! Jistič má v rukách život svého lezce. Je proto nutné, aby zajistil své bezpečí, stejně tak jako lezce. Jističe ohrožuje padající suť z vrchu, zlomené a urvané chyty, ale i padající lezec nebo gravitace.

I ve sportovních sektorech, které jsou pro lezce velice bezpečné, může na jističe spadnout bordel. Krásný příklad tohoto jsou Hlubočepské plotny a Borová skála v Praze. Oba sektory, kde může být lezec téměř všude bez helmy, ale na jističe může kdykoliv z vrchu spadnout bordel od pohybujících se lidí, a tím podělat jako jeho, tak jeho lezce.

Vliv sektoru

Skála se liší sektor od sektoru. Je tu halda faktorů, které rozhodnou to zda si lezec vezme nebo nevezme helmu. Mezi faktory patří drolivost a lámavost, přístup z vrchu, odjištění nebo profil skály.

Drolivost a lámavost

V otázce kdy nosit helmu, je drolivost a lámavost skály jedním z hlavních faktorů. Pokud je skála kompaktní a pevná (jako např. Barunka), snižuje to riziko. Notoricky lámavá skála (jako Branické plotny) jsou ale opak. Jakmile se skála drolí, lezec už nemá garanci toho že mu něco nezůstane v ruce popř. mu něco nespadne na hlavu. Čím drolivější skála, tím větší nutnost nosit helmu. Pro jističe to pak platí rozhodně. Když se skála drolí, helma je 2x tak nutná!

Přístup z vrchu

Přístup z vrchu je super, ale zároveň nebezpečná věc. Ano, může se nahodit lano na toprope a projektovat s lehkostí. Zároveň ale, jsme v Čechách. Takže pokud může někdo nechat na nějakém vrcholku prázdnou flašku od piva, udělá to. Pokud tam můžou být střepy, budou tam. A pokud se tam může volně pohybovat člověk a kopnout do kamene, udělá to. Čím lépe je vršek dostupný, a čím více lidí tam je, tím spíš se musí počítat s pády věcí dolů.

Jištění

To, jak je cesta odjištěná, udá z velké části jestli si vezmeme helmu. Jištění co 2 metry s dobrým slaněním je krásné a většinou bezpečné. Naopak ale (jak v Čechách často je) dlouhé mezery mezi jištěním, potenciální pády na zem a dlouhé průlety jsou velký argument pro to helmu mít, i když lezete pod limitem. Čím větší rozestupy mezi kruhy (nýty, bolty…), tím spíše to chce mít kokos.

Profil skály

Často opomíjený je profil skály a její výška. Při lezená rajbasu, ploten a kolmic je lepší helmu mít, než u převisů a stropů. Hrozí totiž spíš, že se vám lano dostane za nohu a při pádu se protočíte hlavou dolů. Také ale dochází k pádům na skálu, ne do rostoru, takže klouznutí a nečekané cesty dolů zbrzdí skála, ne vzduch.

Vlastní úsudek

Vše ale stojí na vlastním úsudku a na tom, jak moc sektor znáte. Když jdete už po 25. na stejnou stěnu, kde to znáte a nikdy se nestalo nic horšího než nečekaný prd, není úplně nutnost nosit helmu (viz já a Borovka). Pokud ale jdete na nový sektor, kde jsou na 20 metrech 3 nýty, nikdy jste tam nebyly a je daleko od civilizace, rozhodně neuškodí si helmu vzít! Pokud nejste jistič samozřejmě, ten ji má mít POŘÁD!

Kolem a kolem…

Helma je lezecká nutnost. Pro jističe vždy, pro lezce dle jeho nejlepšího vědomí a svědomí. Nejde tvrdit, že je 100 % vždy nezbytně nutná, když téměř každé video lezců jako je Ondra, Megos, Ghisolfi nebo Schubert je na laně bez helmy (a stále lezou přes 9b). Celý sport je na vlastní vědomí a svědomí. Já (Jánus) lezu na laně také většinou bez helmy. Jistič by jí ale měl nosit stále, jelikož nedrží v rukách jen svůj osud.

Kolem a kolem, každému jak se cítí. Helmu by měl v teorii nosit vždy každý, stejně jako na kole. Víme ale, jak to je. Pokud jedete down hill pod lanovkou, ano. Při půjčení si rekola ve městě…spíš ne.