Strach z padání

Padání je nedílná součást lezeckého života. Ať už se orientujete spíš na lano nebo na boulder, dřív nebo později chytíte pád, který vás vyděsí. S tím se ale každý lezec musí popasovat a strach z padání hodit za sebe. Po vytrpění si vlastního lezeckého bloku pro vás máme malý manuál na to, jak se strachu z padání zbavit a pokračovat dál (resp. výš) nebo předtím.

Strach z lezení, příroda, Divoká Šárka, VARP
Jan „Mrkev“ Kulhánek, Divoká Šárka

Oprávněný strach

Strach z pádu (na laně nebo na bouldermatce) je oprávněný. Všichni jsme viděli pády, které nedopadly dobře. Zároveň jako lidé máme vnitřně zakódovaný strach z pádů. Je teda potřeba říct, že pokud se bojíte pádu, nejste sami a není se za co stydět. Lezení je vývoj a časem se každý strach (s troškou práce) překoná.

Jak správně padat

Lezecké pády mohou být opravdu nepříjemné. Existuje pár pouček, které bychom měli dodržovat, abychom se při pádech nezranili a dopadli opravdu do měkkého. Jsou to pravidla jak pro lezce, jak pro jističe.

Pro lezce

Práce s lanem

Největší problém během pádu lezce přichází, když nemá správně napozicované lano. Lano NESMÍ být za nohou nebo stehnem. Pokud je, tak vás pád otočí hlavou dolů a úder, který by jinak vstřebaly nohy, vstřebají záda a hlava. což nedopadne dobře. Proto pamatujte na to, kde lano máte a nenechávejte ho kolem nohou. Nikdy nevíte, kdy můžete uklouznout. Venku pak zejména toto pravidlo platí, jelikož náraz na kámen je horší, než na plast (a noste helmu!). 

Odskoky

Když už cítíte, že se pádu nevyhnete, vyvarujte se odskočení od stěny či skály. Tím, že se sami katapultujete dozadu od stěny zvýšíte také energii vašeho pádu a o to tvrdší bude dopad. Víme, že strach (hlavně strach z padání) chce, aby jste kontrolovali situaci. Odskok to ale nezařídí.

Pokud jste v obrovském převisu tak ano, skákejte si asi jak chcete (i když by bylo lepší to nedělat). Jinde však se snažte se pouze pustit a prakticky „slézt“ z chytů na kterých jste. Gravitace udělá své a pohodlně vás zasadí do lana. Minimálně rozhodně pohodlněji, než když se vymrštíte od stěny jak šíp.

Pro jističe.

Když jistíte, tak můžete zpříjemnit pád vlastně pouze jednou věcí. Tou je slack (volnost lana). Nechcete mít lezce na těsno. Za prvé, opravdu špatně se pak leze. Za druhé, pád do utaženého lana je značně nepříjemný. 

Mnohem lepší je, když máte jistou míru volného lana mezi vámi a lezcem. Ano, nemusí se mu to líbit (všichni jsme radši na toprope), ale nakonec vám poděkuje. Tím že máte volné lano vám lezec spadne do tzv. „měkkého“. Nenarazí na nenadálé škubnutí lana ale naopak zažije pomalé utahování a hladké zpomalení. V tomto ohledu to bude příjemnější i pro vás. Nemusíte brzdit náhlý náraz, ale udržet postupné zpomalení.

Odstup od stěny

Toto můžete korigovat i tím, jak daleko jste od stěny. Čím blíž jste, tím líp. Nejen že se vám bude lépe komunikovat s lezcem, pokud spadne, tak vás nevystřelí zpět ke stěně. Nikdo není schopen se pokaždé udržet při pádu na nohách. Když je lezec těžší než vy nebo spadne když to nečekáte, pád vás zvedne z nohou a hezky se proletíte. Nedej bože, aby jste byli dál od stěny než je lezec vysoko!

VARP, Žvahov, lezení, Praha
Odbourávání strachu – Žvahov

Strach z padání – 8. kroků

Na strach z pádu existuje jednoduchý recept. Musíte se postupně rozpadat. Ať jste už po nějakém velkém pádu nebo jste začátečník, který přechází z bouldru na lano nebo s lezením začíná, recept je stejný. Sledujte těchto 8 kroků a postupně to zvládnete.

1. Krok – Top rope

Nejjistější si jsme na toprope (na rybě). Proto je to také první i druhý krok. Nejprve si vylezte do pohodlné výšky a zkrátka padejte. Zvykněte si na to, jaké to je padat a postupně zvětšujte slack a dálku pádu.

2. Top rope kyvadla

Druhý krok je, začít zkoušet kyvadlové pády na toprope (ideálně ne v tělocvičně). Zde pomalu dostanete do těla pocit švihu do strany, který je normální na skalách a v převisech.

3. Krok – Pád na prvního

Už pokročilejší věc při odbourávání strachu z padání je pád na prvního (alias když si cvakáte cestu). Nejprve si dolezte ke 4. presce (cca). Cvakněte ji a spadněte. Postupně padejte do přitaženého lana a postupně do většího slacku. 

4. Krok – Pád na prvního od boku

Když zvládnete první 3 kroky, je čas cvakat pořádně. Vylezte na stěnu cca do půlky (4 preska) a cvakněte ji od boku. Poté, jak se dá čekat, spadněte. Zde už nebudete padat do utaženého lana ale do mírného slacku.

5. Krok – na prvního od nohy

Jak zvládnete pád od boku, cvakněte expresku a dolezte si kousek nad ní. Chcete mít expresku na úrovni nohou (cca kolene až chodidla). Zde se již lano dotáhnout nedá. Apelujeme na vás, aby jste se zde snažili padat do volného lana a začali si zvykvat na měkké pády.

6. Krok – na prvního nad expreskou

Další krok je pád nad expreskou. Často největší strach, jelikož jde o největší pád. Zde bude váš pád následovat po vylezení nad expresku. Rozpadejte se zde až potom, co jste zvládli vše předtím. 

7. Krok – Kyvadla

Stejně jako na na top rope i na prvního hrozí kyvadla. Na toto doporučujeme zkoušet lézt (a padat) v převisech, kde se kyvadlu nevyhnete.

8. Krok – Na povel

Poslední krok je pád na povel. Zkrátka lezte a padejte (NEODSKAKUJTE) na povel jističe. Musíte mu zde věřit, proto je lepší když toto trénujete s někým, s kým lezete často a víte, že vás příjemně chytí.

A je to!

Tak, a máte to, strach z padání už není problémem. Ano, zabere to chvilku, ale výsledek za to stojí. Umět dobře padat a nebát se pádu povede ke zrychlení vašich lezeckých úspěchů a rozhodně růstu sebevědomí. Zároveň se pak ale začnete mnohem víc zajímat o karabiny a jistítka, jelikož chcete vědět do čeho padáte (alespoň u nás tomu tak bylo). Koukněte na ty články u nás a pak prostudujte vlastní karabiny. Poslední krok pak je vyrazit na skály. Zima je tu a send season s ní!

Na laně je i sranda!