Lezecké lano: Jak si vybrat

Lezecké lano je životně důležitá součást našich životů (boulderisty nepočítáme). Několikrát denně se na něm houpeme, padáme, projektujeme a vkládáme v něj vlastní život. Je proto fajn vědět, jaké lano máme a jaké si koupit, když to co máme doslouží.

Lezecké lano, VARP, jak si vybrat lezecké lano, lano, lezení, climbing, climbing ropes
Varp, jednoduchá lana – Borová skála

Druhy lan

Než se pustíme do manuálu na to, jak si lano vybrat, je potřeba si nejprve říct, jaké druhy lezeckých lan vlastně máme. Existují 3 hlavní kategorie lan.

Jednoduché

  • Základní lano
  • Dynamická
  • Stačí jedno
  • Sportovní i tradiční lezení

Poloviční

  • Náročnější na manipulaci
  • Tradiční lezení
  • Užší a „křehčí“
  • Menší rope drag

Statické

  • Není na lezení
  • Fixní lana
  • Slaňování
  • Záchranné práce

Parametry lan

Všechna lana, mají své parametry, které nám ulehčují orientaci ve výběru a určují, kam si je můžeme tahat. Základní parametry lan jsou: tloušťka, délka, váha, dynamika a samozřejmě bezpečnost lana.

1. Tloušťka lana

Také známá jako průměr lana, to číslíčko je jedno z nejdůležitějších na lanech. Většinou platí pravidlo – čím tlustší, tím pevnější. Je to relativně logické a přesně ten důvod, proč lezecké stěny používají na Top Roping příšerně tlustá a nemotorná lana. Tato kategorie je udáváme v milimetrech a dělí se do 4 hlavních kategorií.

Poloviční lana

Je relativně logické, že poloviční lano je užší (používají se většinou dvě). Pohybují se většinou kolem 7-9 mm.

Do 9,4 mm

Tato „úzká“ lana jsou perfektní na více-délky a na cesty, kde se opravdu každý gram a každý pohyb počítá. Zároveň nejsou ale hodnocená na tolik plnohodnotných pádů (nevydrží toho tolik), takže se budou muset vyměnit dříve, než lano tlustší.

Zároveň je zde minimální tření v jistítku, takže jistič by měl opravdu dávat pozor na to, co dělá.

9,5 – 9,9 mm

Zlatá střední cesta lan a právě to, co většina z nás má doma. Tato lana jsou o něco tlustší a mnohem víc multifunkční, než lana úzká. Dá se na nich lézt na top rope, tradičně ale i projektovat nebo pohodlně padat. 

10 mm a víc

Nepředpokládáme, že by si průměrný lezec koupil toto lano, jelikož je již relativně tlusté na pohodlné jištění. Jsou ale výborné na častý top-roping, projektování a zejména pak na permanentní linie v lezeckých centrech.

2. Váha lana

Gramáž lana je celkem lehce vysvětlitelné. Čím je lano užší, tím býva lehčí. Statická lana proto váží nejvíc a poloviční lana nejmíň. Co ale ještě hraje roli, je konstrukce středu (core) lana. Pevnější střed váží víc.

Dynamická lana (vše kromě statického) mají standardně váhu napsanou na sobě nebo na obalu.

3. Délka lana

Stejně jako váha, délka je dost přímočarý koncept. Dynamická lana se pohybují standardně mezi 30 až 80 metry. Pro většinu našich lezení stačí lano o délce zhruba 60 metrů. 

Záleží také ale na druhu lezení, které máme v plánu dělat. Venkovní lezení si většinou vyžaduje delší lana. Například Hlubočepské plotny si žádají až 70 metrů dlouhé lano. Na lezeckých stěnách většinou stačí lana mezi 35-40 metry. Je ale nutné říct, že je často podmínkou vstupu mít lano o minimální délce 50 metrů.

4. Dynamika

Dynamická lana jsou základní typ lan. Myslí se tím to, jak moc se lana při pádu roztáhnou. Dynamika se postupně snižuje s počtem pádů lezce. Pády do dynamického lano jsou příjemná jak pro lezce, tak pro jističe.

S dynamikou je spojené bezpečnostní „dilemma“. Příliš velké natažení lana při pádu na prvního může vést ke sražení s hranou nebo zemí. Na druhou stranu příliš tuhé lano bývá nepříjemné pro oba zúčastněné.

5. Bezpečnost

Bezpečnost je standardizovaný faktor na všechna lezecká lana. Pravidla a standardy stanovuje Mezinárodní lezecká federace (UIAA). Standardy se týkají čtyř hlavních oblastí – pád, nárazová síla, statické prodloužení a dynamické prodloužení.

Hodnocení pádu

UIAA testuje lana na trenažéru simulujícím pády s mnohem vyššími silami, než jsme jako lezci schopni vyvinout. Aby lano prošlo testem, musí projít skrz 5 těchto standardizovaných pádů minimálně. Dvoj-lana (lano se dvěma středy) pak alespoň 12.

Nárazová síla

Nárazová síla měří kolika KiloNewtonům (kN) je vystaven lezec, jištič a jistítka, během prvního standardizovaného pádu. Čím větší počet, tím méně síly lano vstřebá (je statické) a tím tvrdší pád lezec zažije. Statické lano = více kN = tvrdší pád. Dynamické lano = méně kN = měkčí pád

Statické a dynamické prodloužení

Statické prodloužení značí to, o kolik se lezecké lano prodlouží, když na něj je zavěšeno 80 kg váhy. U dynamických lan se toto číslo nesmí dostat přes 10% samotné délky lana.

Dynamické prodloužení se naopak zaobírá tím, o kolik se lano prodlouží s 80 kg během prvního standardizovaného UIAA pádu. Maximální roztažení je zde stanoveno na 40% délky lana

How Not2 – Core shock test – YouTube

Ochrana lana

Pokud se chystáte na pískovce a na tradiční lezení, je dobré mít lano chráněné a ošetřené. Zejména u tradičního lezení, jako třeba v Divoké Šárce, je ochrana proti odřeninám nutná. Další vhodný aspekt, na který koukat, je „impregrace“. Lana „Dry“ jsou impregnována, takže do sebe pomaleji nasakují vodu a zůstávají suchá a lehká. S tím se pojí i jistá ochrana vůči zimě.

Nejsme ale kvalifikovaní na to, se pouštět do vysvětlování ochran lan na tradiční lezení, proto to necháme pouze takto. Lana mají své specifické ochrany popsány u vlastností produktu.

Jak si vybrat lezecké lano

Teď, když už víme, jaká lezecká lana máme a co znamenají všechna čísla na obalu, se můžeme pustit do výběru. Nejprve by si měl každý lezec upřímně říct, na co lano bude a jak často bude používané. Novým lezcům by lépe posloužilo tlustší lano blíže k 10 mm a zhruba o 50 metrech. Naopak ostříleným sportovním lezcům pak užší lano kolem 70 metrů nemůže uškodit. Pojďte si s námi projít 3 základní otázky a vybrat lano.

Jak dlouho lezu?

První otázka, která se týká výběru lana, je jak dlouho se našemu sportu věnujete. Pokud jste relativně noví a toto je vaše první lano, bylo by možná lepší investovat do něčeho tlustšího a pevnějšího s dobrým bezpečnostním hodnocením. Velká dynamika zároveň není něco, co zatím potřebujete.

Když jste již ostřílení lezci a toto je vaše druhé nebo x-té lano, je už možné jít do užších a více dynamických lan. Je totiž pravděpodobnější, že zvládnete lano v jistítku a jste zvyklí na větší pády a s tím spojené dynamiky.

Kde lezu?

Druhá otázka je kde lezete. Jak jsme psali, to kde lezete ovlivní délku a tloušťku lezeckého lana. Pro lezení na stěnách stačí jednoduché dynamické lano základního poloměru. Pokud ale lezete na skalách a jste například z Prahy nebo středních Čech, 60-70 metrové lano není špatná volba. Naopak lezci z Anglie, kde se leze dominantně těžký trad nebo lezci z Yosemit by radši šli do polovičních lan a vzali dvě.

Základ je opravdu vědět, na co bude lano používané. Dynamické jednoduché 60 metrů dlouhé lano je recept skoro na každé místo.

Jak lezu?

Zde se dostáváme do otázky lezeckých stylů. Tradiční lezení preferuje poloviční lana, sportovní jednoduchá delší lana a lezecká centra dynamická jednoduchá lana. Zároveň ale, pokud víte že dominantně lezete na top-rope (a to vás baví), je lepší jít do spíše statického tlustšího lana. Zároveň si ale musíte pamatovat, že top-rope není všude venku povolen!

Výběr

Teď, když je vše zodpovězeno, je čas se pustit do výběru. Už byste nejspíš měli vědět, jaké lano potřebujete, takže přejdeme rovnou na tabulku s druhy a odkazy

Sportovní lezeníTradiční lezeníLezecká stěna
DynamickéTendon Master Standard, 9,7mmTendon Master 7,8, 7,8mmTendon Master-Pro, 9,7mm
„Statické“Tendon Master 9,2 Pro, 9,2mmBeal Joker Unicore, 9,1mmTendon Ambiton, 9,8mm
Top-ropeBeal Virus, 10mm———————-Beal Antidote, 10,2mm
Budget lanaSimond Edge Dry, 8,9mmRando Dry, 7,5mmSimond Indoor, 10mm
VARP výběr lan pro 3 druhy lezení

Slova důvěry ke konci

Máme v tebe, drahý čtenáři, plnou důvěru. Lano se nejlépe vybírá na omak. Takže doporučuji si je na lezeckých stěnách prohlédnout a osahat nebo zajít do obchodu, jako je Hanibal a nechat si nějaká předvést. Jsou to profesionálové a vědí, o čem mluví!

A pokud nás chcete podpořit, běžte na Hanibal skrz naše affiliate banery na webu a hoďte nám tím pár korun na podporu webu. Díky!

Patrik Smet a VARP lano Tendon na Košířích