Chon Jongwon

NárodnostJižní Korea
Datum narození07.02.1996
Výška176cm
Ape index+6cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchDvojnásobný mistr světa v boulderingu

Chon Jongwon je jeden ze dvou jihokorejských atletů, jedoucích na Olympijské hry do Tokia. Spolu s ním jede mistryně v lezení na obtížnost Seo Chae-hyun. Chon se na Hry kvalifikoval skrze re-alokaci míst po posledních kvalifikačních kolech. Navzdory tomuto faktu, je Chon relativně dobrou šancí Koreji na medaili.

Kariéra

Chon Jongwon začal lézt, stejně jako mnoho jiných, jako dítě. Od roku 2012 byl pravidelnou tváří na mistrovstvích světa juniorů. V této kategorii se chopil několika medailových postů. Nejvýznamnější z nich bylo zlato na šampionátu juniorů z roku 2015 v boulderingu a stříbro na asijském mistrovství juniorů. Bohužel se Chon nikdy nestal všeobecným mistrem světa juniorů v boulderingu. To si ale vykompenzoval o několik let později. A to hned dvakrát.

Mezi dospělými se Chon Jongwon již zapsal, jako pouze málo lezců. Stal se totiž dvojnásobným mistrem světa v boulderingu. Nejprve v roce 2015 a podruhé v roce 2017. Porazil tak několikrát boulderingové specialisty jako je Jan Hojer a Tomoa Narasaki, ale i ne-boulderingové mistry jako je Adam Ondra.

Chon Jongwon a Tokio 2021

Bohužel Chon Jongwon nepatří mezi tři jasné favority na medailové posty. To ale neznamená, že se k nim nemůže probít. Chon je momentálně čtvrtým nejlepším boulderistou na světě. Před ním jsou pouze Tomoa Narasaki, Adam Ondra a Yoshiyuki Ogata (v tomto pořadí). Vzhledem k tomu, že se ale Ogata na Hry nekvalifikoval, je Chon třetím nejlepším boulderistou. To je něco, co nesmí být přehlédnuté. Mohlo by se dost dobře stát, že boulderingu v Tokiu vyhraje a srazí tak Ondru či Narasakiho z prvního místa. Bohužel není pravděpodobné, že by vyhrál v rychlosti (je 73.) nebo obtížnosti (je 58.). Je však dost možné, že využil svůj rok k dobru na trénink ke zdokonalení v jedné z disciplín. Dobrý výsledek v té a první místo v boulderingu by ho mohlo katapultovat až na stupně vítězů.

Mistrovství světa 2017BoulderingZlato
Mistrovství světa 2017KombinaceStříbro
Mistrovství světa 2015BoulderingZlato
Beefy Boulders – Jongwong trénink
Sociální sítě: