Jan Hojer

NárodnostNěmecko
Datum narození09.02.1992
Výška188cm
Ape index+7cm
StylBouldering
Největší soutěžní úspěchMistr světa v boulderingu 2014

Jan Hojer, Němec jehož jméno je přímo spojené s evropským a světovým boulderingem. Rodák z Kolína nad Rýnem se kvalifikoval do Tokia ze třetí pozice na olympijském kvalifikačním závodě. Přidal se tak ke svému krajanovi Alexi Megosovi se kterým tvoří dvoučlenný lezecký tým se zlatými ambicemi.

Kariéra

Jan Hojer začal lézt relativně omylem a nuceně, první zkušenosti získává od sestry, která potřebovala parťáka na jištění. Na rozdíl od ostatních lezců olympijských týmů, kteří soutěžili již od útlého dětství, se Jan Hojer nikdy neúčastnil juniorských mistrovství světa. Byl přítomen na několika závodech v lezení na obtížnost, ale tuto dysciplínu rychle opustil a přešel na bouldering.

Jméno Jan Hojer bylo v lezecké komunitě dlouho neznámé. To se však změnilo v roce 2012 kdy, po dvou letech soutěžení Jan dosáhl na pátý post v IFSC mistrovstí v boulderingu. Zlom v jeho kariéře na sebe nedal dlouho čekat. Tento relativně neznámý boulderingový lezec se v roce 2014 umístil třetí na IFSC šampionátu a vyhrál mistrovství světa i Evropy v boulderingu. Prakticky přes noc se z Hojera stal fenomén. Nyní má Jan za pasem celkem 3 zlata z mistrovství Evropy a dva tituly z mistrovství světa. Pravidelně se umisťuje mezi prvními deseti na soutěžích a svým obrovským rozpětím upravuje chtěné beta.

Jak už to u lezců z Evropy bývá, ani Jan Hojer se neomezuje na lezení v tělocvičně. Naopak, jeho největší výkony přichází venku na skalách. Je jedním z mála lezců, kterým se podařilo zdolat legendární cestu Action Directe 9a (XI/XI+), a to pouze v osmnácti letech. Jeho hlavní pozornost mají ale skalní bouldery. Se šesti zdolanými problémy hodnocenými 8c (V15) patří Jan mezi nejlepší sportovní boulderisty světa.

Tokio 2021

Jan Hojer je výborný lezec. Jeho specializace je však prakticky výhradně bouldering, což z něho favorita na zlatý post rozhodně nedělá. Je to tím, že bude stát proti více všeobecně zaměřeným lezcům jako je krajan Alex Megos, parťáci Adam Ondra a Rishat Khaibullin nebo hostující Tomoa Narasaki.

Z předešlých výsledků je vidět, že Janovou nejhorší disciplínou je rychlost. Ironicky právě ta by se ale mohla stát jeho největší spásou a požehnáním. Jelikož se nemůže měřit s Adamem nebo Alexem v obtížnosti a pouze s těží skončí mezi prvními pěti v této disciplíně, čeká se, že se zaměří právě na rychlostní stěnu. Hojer je extrémně silný lezec, kterému výbušnost nechybí. Můžeme se pouze domnívat čím trávil svůj rok navíc před Tokiem. Dávalo by však smysl, kdyby se pokoušel stáhnou svůj rychlostní čas tak, aby skončil mezi prvními pěti.

Jan je schopný být v první pětce na boulderingu. Nepatří zde sice mezi favority, ale v boji o zóny by měl obstát a uhájit si místo. V lezení na obtíž patří do poloviny lepších lezců. I tam se tedy dá realisticky čekat vysoký post. Pokud by se mu podařilo být v prvních pěti ve dvou disciplínách a desátý ve třetí, získal by maximální skóre 250b. To by ho umístilo někde mezi 5. a 6. místo.

Mistrovství Evropy 2017BoulderingZlato
Mistrovství Evropy 2017KombinaceZlato
Mistrovství Evropy 2015BoulderingZlato
Mistrovství světa 2015BoulderingStříbro
Mistrovství světa 2014BoulderingZlato
IFSC Combined Championship 2018Bronz
IFSC Bouldering Championship 2014Bronz
Mammut: Jan Hojer ve Fontainebleu

Sociální sítě: