Colin Duffy

NárodnostUSA
Přezdívka—-
Datum narození10.12.2003 (20 let)
Výška168 cm
Ape index+0 cm (nejspíš)
StylKombinace
Největší soutěžní úspěchStříbro šampionát 2023
Nejtěžší cestaLife of Villains, 9a (XI/+)
Nejtěžší boulderBook keeping, 8C+ (V16)

Colin Duffy je jedno z mnoha amerických dětí, které „vystudovalo“ ABC kids lezení v Coloradu, spolu se svými týmovými kolegy Shiraishi, Raboutou a Condie. Colin je olympionik a výborný skalní i závodní lezec, který se zapsal do kolektivní paměti svými parádními výkony na OL v Tokiu.

Duffy nespadá ani mezi boulderisty ani mezi sportovní lezce. Je to výborný lezec v obou dvou disciplínách a to jak na soutěžní scéně, tak venku. Na mezinárodních soutěžích se už dvakrát kvalifikoval na Olympijské hry, umístil se na stupni vítězů na světovém šampionátu a na Pan-americkém mistrovství.

Collin je i velice úspěšný skalní lezec a to jak na boulderech tak na laně. Zandal jak elitní obtížnost 9a na laně tak ještě elitnější 8C+ (V16) na boulderu. Tenhle amík je malý zázrak a nejnovější americká naděje na lezecké medaile mezi muži.

Kariéra

Colin Duffy začal lézt ve svých třech letech jako součást kroužku ABC kids v Coloradu. Skrz ten začal také soutěžit a vyhrávat. První mezinárodní výhra přišla v jeho 14ti letech, když vyhrál mistrovství světa juniorů. To zopakoval znovu v roce 2018 a 2019 byl druhý. Kariéru mezi dospělými odstartoval v roce 2020, když vyhrál pan-americké mistrovství a kvalifikoval se na OL do Tokia.

Collinova kariéra je plná paradoxů. Velice často se objeví v semi-finále a finále závodů. Prakticky nikdy se ale neumístí na stupni vítězů. Přesto ale opět kvalifikoval na Olympijské hry do Paříže, kde bude moci zkusit znovu své štěstí.

Skalní lezení

Narozdíl od jeho závodní kariéry je Colinova skalní kariéra velice jasná. Má za pasem několik velice náročných výstupů jak na laně tak s bouldermatkou. Většina jeho výstupů je z amerických sektorů jako Red River Gorge. Hlavní skalní úspěchy Colina jsou ale dvě vylezené 9a a onsight 8b+. Jako korunní klenot Duffyho je ale druhý výlez na cestu Book keeping – 8B+ (V16).

Mimo lezení

Collin čerstvě nastoupil na Univerzitu v Coloradu, kam chodila i jeho týmová spolulezkyně Natalia Grossman. Studuje inženýrství v bakalářském oboru.

Na závěr

Colin Duffy je rostoucí lezecká ikona, jehož soutěžní kariéra je poněkud turbulentní a kontroverzní. Přesto se ale kvalifikoval na dvoje olympijské hry a pravidelně se dostává do užších kruhů lezců na závodech.

RokSoutěžPost
2020Pan-americké mistrovství1.
´17, ´18Šampionát juniorů1.
2023Šampionát 2023 (komb.)2.
CestaObtížnostVýlez
Life of Villains9aRP
Omaha Beach8b+OS
Book Keeping8B+RP(2.)